Analýza ČP klasika: Liga 100 pro všechny kromě Křivdy

od | 30. 5. 2023 | Analýzy, OB v ČR, Orientační běh, Závody

O víkendu se běžela první klasika letošního Českého poháru a Jeseníky ukázaly, že umí potrápit jak strmými kopci, tak složitými volbami postupů. V mužské elitě nebyla o rozmanité volby nouze a pod 100 minut se dostal pouze Tomáš Křivda. Pojďme se podívat na ty nejlepší postupy!

Dnešní analýzu šijeme trochu horkou jehličkou, takže mezičasy mezi kontrolami jsou pouze orientační. Přesně je najdete v ORISu. Nejlepší volby jsou samozřejmě odhaleny v komentáři postupu

Klasická trať mužské elity s centrem v Přemyslově měla úctyhodné parametry – 12,9 km a 770 metrů převýšení. Suverénně si vedl Tomáš Křivda, který zvítězil o téměř čtyři a půl minuty (naběhal 16,2 km). Druhé místo obsadil Miloš Nykodým (15,7 km) a 9:07 na Křivdu ztratil třetí Martin Roudný (16,6 km). TOP 6 uzavřeli nestárnoucí Osvald Kozák, reprezentant Vojtěch Sýkora a Marek Minář.

K3-K4

Po úvodním downhillu ve vodotečích přišel na řadu první delší postup s volbou. Nejrychlejší volbu předvedl Tomáš Křivda (5:43). Vojtěch Sýkora běžel stejný postup jako Martin Poklop (+ 0:23), který byl sice o nějakých 200 metrů delší, ale na začátek náročné klasiky proč ne. O vteřinu více ztratil svým hustníkovým postupem Miloš Nykodým.

K5-K6

Chvilka traverzu a hned jde do tuhého. První ze dvou královských postupů závodu. Kudy jít? Jakou taktiku zvolit? Při takovém postupu se určitě vyplatí chvíli zastavit a zběžně propočítat délku a hlavně vrstevnice. Vítězným postupem svůj náskok navýšil Tomáš Křivda (18:36). Hratelnou půlminutovou ztrátu nabral na svém přímějším postupu Osvald Kozák. Miloš Nykodým nabral nějaké výškové metry navíc a jeho ztráta činila 2:07

K7-K8

Další ztrátu nabral Miloš Nykodým při postupu na 7. kontrolu. Nenápadný postup na osmičku dokázal startovní pole pořádně rozdělit. Další nejrychlejší postup Tomáše Křivdy, který dokázal najít nejlepší průstupnou trasu skrz hustníky (4:58). Jediný, kdo mu dokázal konkurovat byl Jan Petržela (+ 0:11), který šel identickou stopu. Třetí Osvald Kozák už ztratil 26 vteřin.

K10-K11

Křivda, Nykodým i Kozák zvolili stejnou stopu a vměstnali se do 10 vteřin (nejrychlejší Nykodým 5:52). Obíhačka údolí Adama Chloupka už byla příliš dlouhá (+ 0:48).

K12-K13

Královský postup číslo dvě přišel na třináctou kontrolu. Moc voleb sice nenabídl a většina šla stejnou “Křivdovu” variantu, ale pár dalších voleb se našlo. Fyzicky dominoval Tomáš Křivda (16:15) s náskokem 48 vteřin na druhého Miloše Nykodýma a 74 vteřin na třetího Martina Roudného, kteří šli stejnou volbu. Nejkratší variantu Osvalda Kozáka (+ 3:46) nezvolil nikdo ze závodníků s GPS. Navíc byla vykoupena pořádnou porcí převýšení navíc. Ostatní varianty narazily především na prudký výběh mimo zpěvnenou cestu.

K14-K15

Tomáš Křivda a Miloš Nykodým zaběhli postup na K15 nejrychleji (9:21, resp. 9:24) a ukázali, že v této fázi závodu už jim nikdo nemůže fyzicky konkurovat. Třetí Osvald Kozák nabral ztrátu + 1:01. Varianty Tomáše Udržala a Jiřího Kostky téměř žádné převýšení neušetřily, zato znamenaly pořádnou porci metrů navíc. I když varianta, kterou běžel Tomáš Udržal by v podání nejlepších mohla vypadat o dost lépe. A víte jak rychle zvládla tento postup juniorka Anna Karlová? Za 10:32!

K18-K19

V závěru trati vypálil rybník suverénní dvojici Martin Roudný, který dolů ze sjezdovky roztočil nohy a postup vyhrál (3:49). Druhý Miloš Nykodým ztratil 13 vteřin. Tomáš Křivda při zasekaném traverzu nabral tři čtvrtě minuty.

1 komentář

  1. Avatar

    Příště spíš ‘colour by time’ nebo něco podobného, ať je vidět, co bylo nejlepší. V deseti lidech už ani nejde často rozeznat, kdo je kdo.
    Dík ale. #1z5

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.