Akademické mistrovství světa v LOB v Krušných Horách již za měsíc!

od | 23. 1. 2022 | LOB, Rozhovory

A to závodem ve sprintu, který je naplánován na úterý 22. února. Ve stejný den večer by se přímo v centru akce, tedy v areálu Léčebných lázní Jáchymov, mělo konat slavnostní zahájení.

Dalším závodem bude stíhačka na základě výsledků ze sprintu, ta je naplánovaná na následující den dopoledne. Po dni volna pak budou následovat v pátek sprintové štafety a vše zakončí middle s hromadným startem. Připraveny budou dva závodní prostory – Eduard a Jahodová louka. Minulou sobotu skončil oficiální termín přihlášek a podle jeho stavu bychom na startu měli viděl 42 žen a 45 mužů celkem ze 13 států světa.

Technicky a organizačně celou akci zajišťuje KOS Plzeň ovšem za pomoci dalších jedinců – LOBáků z celého Česka. Například přípravu map a stavbu tratí mají na starosti Petr a Šimon Marečkovi. 

A právě ředitele závodu Ondřeje Vodrážky jsme se zeptali, jak jdou přípravy šampionátu?

Přípravy jdou celkem podle plánu, máme přihlášený počet účastníků, jaký jsme zhruba očekávali – tedy necelou stovku, což je v krátké historii AMS LOB zatím rekordem. Zrovna jste mě zastihli v Krušných Horách, na Perninku. O víkendu jsme projížděli oba závodní areály a připravovali základní koncepty tratí. Teď je tady zhruba 30–40 centimetrů sněhu, věřím že nepřijde žádná obleva a naopak ještě napadne tak, abychom na konci února měli dostatek sněhu nejen pro závody AMS, ale i následný Český pohár a M ČR.

Jaká se sejde konkurence a jaká bude sestava českého týmu?

Mezi favority budou samozřejmě patřit všichni Seveřané a Rusové, případně Švýcaři – tam je LOB na velkém vzestupu. Já věřím, že se výsledkově neztratí ani čeští reprezentanti. Co se týká individualit, tak bych vypíchl dva velmi silné Nory – Jorgena Baklida a Auduna Heimdala. A složení českého týmu? Vzhledem k věkovému limitu se tentokrát už musíme obejít bez největší hvězdy našeho týmu Petry Fialy, jejíž bronzová medaile z Krasnojarsku 2019 nám jako pořadatelům opravdu hodně pomohla. Díky Petře jsme se na minulé Zimní univerziádě v rámci ČAUS (Česká asociace univerzitního sportu, pozn. red.) zařadili mezi úspěšné sporty a všechna jednání tak byla snazší. V Jáchymově by mělo startovat 6 mužů a 4 ženy, oficiální nominace bude zveřejněna během týdne.

Ondřej Vodrážka (uprostřed) a Dušan Vystavěl (vlevo) při pořádání Akademického MČR v OB 2020 (foto: Jan Honkyš)

Do organizace šampionátu je zapojena i další výrazná osobnost českého univerzitního sportu – Dušan Vystavěl. A právě jeho jsme se zeptali, jakou on má roli v přípravách.

“Ač by se podle počtu účastníků mohlo zdát, že se jedná o „menší“ akci, tak opak je pravdou. Náročnost je opravdu veliká, Mezinárodní asociace univerzitního sportu (FISU) vyžaduje mnoho věcí, na které při „klasickém orienťáku“ nejsme moc zvyklí. A to zejména v ceremoniálech, protokolu, schvalování veškerých grafických předloh (logo, medaile, tiskové materiály, …). A právě díky mým znalostem a zkušenostem (pořádání AMS 2014 a MEU 2019) předsedkyně ČAUS Ivana Ertlová už od začátku počítala s mou účastí na organizaci. S Ondrou však máme rozděleny oblasti působnosti. O samotné technické a organizační uspořádání se stará on, já mám na starosti „ty ostatní“ věci – ceremoniály, média, anti-doping a bohužel také anti-covidová opatření. A toto dělení a spolupráce funguje na výbornou. Musím však také zmínit i významnou pomoc dalších „domácích“ orienťáků – tedy členů oddílů Karlovarského kraje, zejména SKOB Ostrov.”

Děkujeme za rozhovor a organizátorům přejeme hodně štěstí – zejména dostatek sněhu a také ať se jim vyhnou covidové peripetie.

Program šampionátu je následující:

  • Úterý 22.2.         13 – 16 hodin – sprint, 20 – 21 hodin – slavnostní zahájení
  • Středa 23.2.       10 – 13 hodin – stíhačka na základě výsledků sprintu
  • Pátek 25.2.         10 – 13 hodin – smíšené sprintové štafety
  • Sobota 26.2.      10 – 13 hodin – middle se společným startem

Následovat bude ČP ve sprintu (sobota) a MČR na krátké trati (neděle).  

Web závodů

Facebook

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 12. 2023
a svátek má Jitka.