Adventní kalendář ’23: 22. den – Krátký den

od | 22. 12. 2023 | Soutěž

Dnes už to jsou jen dva dny do Vánoc. A zároveň poslední pracovní den. Dejme všechny starosti stranou a přečtěme si jeden příběh. Partnerem dnešního dne je SK Brno Žabovřesky, které do soutěže věnoval startovné na štafetové závody Krátký den.

Množí se nám některé dotazy (třeba proč nezveřejňujeme výsledky z předcházejícího dne). Odkážeme vás na úvodní článek, kde rekapitulujeme některá pravidla, určitě si je nezapomeňte přečíst.


Krátký den 2024

Krátký den je štafetový závod v orienťáku po vzoru skandinávských klasik Tiomila a Jukola.

Přijeďte 13. ledna 2024 do Dubňan u Hodonína potrénovat na nové mapě terény sousedící s MČR družstev 2024.

Kromě teplého zázemí sportovní haly se sprchami a jídlem se těšte na prize money a hafo cen pro nejlepší štafety.

Nahoď oddílové barvy, připrav si čelovku a bojuj za svůj klub až do noci.

Víc info na webu Krátkého dne.

Pořadatelé věnovali do soutěže 1× startovné pro štafetu dospělých.


22. luštící den bude trošku náročnější. Čeká vás příběh, ze kterého dostanete celkem 11 špatně seřazených písmenek – doporučujeme používat mapy.cz – ze kterých se čerpají správné názvy.

Na procházce ve Zlíně

Pomalu se blíží poledne a já stojím před budovou Krajského úřadu ve Zlíně. Dívám se na krásnou 17patrovou budovu a sluníčko mi nesvítí do očí jen proto, že vysoká budova pěkně stíní. Jsem na ulici pojmenované po slavném zlínském obuvníkovi. Vždyť i ta vysoká budova je po něm pojmenovaná. Vím, že jeho druhé jméno začíná na písmeno (1). Prý to ale ve Zlíně není jediná zajímavost. Proběhnu kolem “jednadvacítky” a vydám se po ulici patrně známějšího bratra směrem na Vizovice. Nejprve nalevo vidím zámek, potom náměstí Míru. Po chvíli naopak vidím napravo nejznámější kulturní městské zařízení, (2 – první písmeno). Teď kolem oběda je tam ale prázdno, a tak raději vyrazím jinam. Vrátím se zpátky na náměstí Míru, kde chytnu autobus se stejným číslem, jako je atomové číslo germania. Dojedu až na jeho točnu, kde jsou (3 – první písmeno). Trochu se odtud pokochám výhledy dolů na město, doběhnu zpátky na zastávku, vezmu stejný autobus ve Směru B a po pár zastávkách vystoupím na místě, kde se hraje zlínský (4 – první písmeno). Prohlédnu si stadion a tentokrát se pěšky vydám na hlavní náměstí – náměstí Míru. Tam se zastavím v obchodním centru pojmenovaném po jednom kovu a ovoci (5 – první písmeno).
Jsem skoro v půlce své procházky. Chtěl jsem se stavit do klubovny zlínských orienťáků, která je pod (6 – první písmeno) areálem, ale v nákupáku jsem se přejedl, a tak raději volím defenzivní taktiku. Z nákupáku jsem vyrazil na jih a u divadla jsem pokračoval dál po ulici (7 – první písmeno), pak zahnul doleva k přehradě a dal si do parníku na kávu. (8 – 3. písmeno názvu kavárny). Dopil jsem kávičku a dostal chuť na dobrodružství. Podíval jsem se, kudy odtéká voda, dal na sebe jen sandály, prošel zatrubněnou částí potoka, pak opět spatřil denní světlo a těsně než jsem došel k soutoku s Dřevnicí, vylezl jsem doleva do parku k soše pana (9. – 5. písmeno křestního místa). Došel jsem k Dřevnici, přešel ji přes most a pokračoval proti proudu až k soutoku s potokem tekoucího z Fryštáku, kterému ale místní říkají (10 – 4. písmeno).
Tím jsem naznal, že Zlína už dnes stačilo. A tak jsem šel už jen kousek dál proti proudu, odbočil doprava a došel na blízkou vlakovou zastávku, s názvem Zlín – (11 – 4. písmeno) a jel dom.

No a co teď s tím? No přeci: 4-11-1-6-3-5-7-9-2-10-8. Pokud výraz vyhledáte na mapy.cz, vyjde vám místo, na jehož území je jedna stavba – a typ stavby (to může být třeba “jez”, “mrakodrap”, “most”, “přehrada”, “rozhledna”, nebo cokoliv jiného) je správnou odpovědí pro dnešní den.

Pravidla soutěže

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2024
a svátek má Vilém.