Adventní kalendář ’21: 7. den – Pěkné prázdniny

od | 7. 12. 2021 | Soutěž

Ve včerejším kole naší soutěže jste si prošli některé věty Pravidel OB, dneska si budeme zase trochu víc hrát. A vaším úkolem bude najít správný postup závodníků k jejich kontrole a určit, podle jakých objektů se na svém postupu orientují. Partnerem dnešního kola jsou tradiční srpnové vícedenní závody Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji.


Pěkné prázdniny 2022

V letošním roce turnovské závody oslavily 30. ročník a v roce 2022 se jejich pokračování chystá v Žehrovských lesích. Tedy v prostředí, které je pro tento závod velmi tradiční. Naposledy se zde běželo v roce 2018 ze Srbska. Tentokrát se ale centrum plánuje ve vsi Branžež přímo na břehu Komárovského rybníka. Čekají vás samozřejmě skály v oblasti Kančího zoubku, vrchu Chrby či nově přemapovaná oblast tzv. “Pomníků”. A samozřejmě bohatý doprovodný program po celý víkend. Zapište si do kalendáře datum 19.-21. srpna 2021 a přijeďte se proběhnout do Českého ráje!

Pořadatelé z OOB TJ Turnov věnují do soutěže 1x startovné + kemp na Pěkné prázdniny 2022 + nákrčník s motivem závodu.


Nejprve se podívejme, jak se vám dařilo včera:

První otázka zněla: “Jaká z následujících položek nemusí být podle Pravidel OB uvedena v pokynech?” Správná odpověď je “pořádající orgán”, který musí být uveden v rozpisu, nikoliv v pokynech.

Druhá otázka patřila mezi ty jednodušší: “Jaká z ‘technických pomůcek’ nepatří mezi povolené pro použití při závodě podle Pravidel OB?” Správně je samozřejmě propiska. GPS zařízení může závodník mít, ale nesmí ho aktivně používat, pouze pasivně nahrávat trasu.

Třetí otázka se týkala jednoho z hodně diskutovaných témat: “Situace: Jeden z pořadatelů podá závodníkovi při startu špatnou mapu, závodník si ji vezme a následně je kvůli špatnému ražení diskvalifikován. Kdo za to zodpovídá?” Tato situace se reálně několikrát stala, vždy ale jury rozhodla ve prospěch pořadatele. V Pravidlech je totiž napsáno, že za správně odebranou mapu si zodpovídá závodník. Má si ji zkontrolovat.

Čtvrtá otázka: “V jakém případě je pořadatel povinen zajistit na cestě na start občerstvení?” měla také jednoduchou odpověď. Správně je “když je cesta delší než 2 km”.

U páté otázky došlo k omylu z naší strany. Použili jsme pro tvorbu starší verzi Pravidel, kde jsou některé věty jinak formulované. “Kterou z následujících vět nenajdete v Pravidlech OB?” V nejnovější verzi Pravidel OB jste nemohli najít skoro žádnou z uvedených vět, z logiky ale vyplývalo, že správná odpověď je “Dostaví-li se závodník do startovního prostoru se zpožděním vlastní vinou, je mu přidělen nový startovní čas.” Nový startovní čas je závodníkovi přidělen pouze pokud dojde ke zpoždění vinou pořadatele. I přes naši chybu, za kterou se omlouváme, odpověděla drtivá většina soutěžících správně.

Šestá otázka se ptala na převýšení. Převýšení je minimální vzdálenost ve vertikálním směru, kterou je závodník nucen vystoupat na ideálním postupu.

A jaký nejvyšší směrný čas doporučují Pravidla mezi všemi typy závodu a napříč všemi kategoriemi? Správná odpověď je 160 minut. Jedná se o čas pro kategorie DH20-21 na dlouhé trati. Je ale nutné si uvědomit, že Pravidla udávají pouze hrubé časy, které jsou pak ještě upravovány dalšími předpisy.


Dnešní úkol: V lese, který nám symbolizuje tabulka níže se pohybuje pět běžců (ČERVENÝ, MODRÝ, ORANŽOVÝ, ZELENÝ a ŽLUTÝ). Každý právě běží na jinou kontrolu vyznačenou jeho barvou. Pro jejich bezpečnost z pohledu eliminace případné nákazy naplánujte postupy závodníků tak, aby se nikde nekřížily a odpovězte na otázky ve formuláři níže. Závodník se může pohybovat po políčkách a to pouze ve vertikálním a horizontálním směru, nikoliv úhlopříčně.


Pravidla soutěže

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 11. 2022
a svátek má René.