Adventní kalendář ’18: 4. den – Tatry Orienteering

od | 4. 12. 2018 | Soutěž

Zatímco včerejší den byl ve znamení četných dotazů na Wikipedii, případně na oddílové veterány, dnes se podíváme maličko jiným směrem. Správně odpovídat bude ten, kdo má dobrou představivost a umí se orientovat v mapě. 

Ceny na dnešní den věnoval Klub orientačných športov Ružomberok a je jím 2x startovné na Tatry Orienteering.


Nejprve se vrátíme k výsledkům včerejší soutěžní otázky, kdy jsme se ptali na dívčí jména českých reprezentatek. Pod jakými jmény je můžeme najít ve výsledkových listinách?

  1. Petra Novotná → Wágnerová
  2. Martina Zvěřinová → Dočkalová
  3. Vendula Haldin → Klechová
  4. Jana Bruková → Cieslarová
  5. Zdenka Kozáková → Stará
  6. Monika Rollier → Topinková
  7. Lucie Luštická → Krafková
  8. Iveta Šístková → Duchová
  9. Adéla Bogárová → Jakobová
  10. Ivana Fujáčková → Bochenková

Jak jsme slibovali už v úvodu, dnes si vyzkoušíme takovou jednoduchou navigační hru. Pro tuto navigační hru budeme používat mapu ze srovnávacích závodu České reprezentace v orientačním běhu, který se konal 14. května loňského roku v Estonsku necelých 20 kilometrů od ruských státních hranic. Máme na O-News.cz ale hezké zápatí, že?

Jako startovní bod využijeme kámen, kolem kterého probíhá Aaro Asikainen (v mužském závodě) při postupu na 11. kontrolu. My však nebudeme kráčet dále v jeho šlépějích. My se oproti jeho směru vydáme bažinou doprava a zhruba po čtyřech stech metrech budeme na jejím konci. Umíme držet azimut a tak pokračujeme ve směru, až potkáme cestu, na které se dáme doleva. Běžíme po cestě a nalevo míjíme objekt (otázka 1). Po nějaké době cesta zahne, ale my pokračujeme stále rovně a následujeme linii (otázka 2). Doběhneme do sedla mezi dva kopečky, stočíme se ostře vlevo, lesem plným podrostu vyběhneme na protáhlý vrchol a zabočíme kolmo vpravo. Najednou se po padesáti metrech ocitáme mezi dvěma (otázka 3). Nyní nás čeká delší “postup”. Pokračujeme dál směrem až do dlouhé bažiny, na jejímž konci nás čeká světlina vedoucí na cestu. Dáme se po ni krátce doprava a hned u posedu zahneme doleva. Z cesty se stane pěšinka, až najednou skončí. A protože se nechceme utopit, zahneme doleva do bažinky a přes úzkou bažinku doběhneme do další bažinky. Z ní pokračujeme po rozhraní porostů. To zahne, vy budete držet v bažině jeho směr, dokud nedojdete na další rozhraní porostů, po kterém pokračujete dál až na jeho konec. Ale ani to nás nezastaví. Stále budeme držet směr až najednou naběhneme na průsek, po kterém poběžíme dál. Po pravé straně míjíme (otázka 4). Na konci průseku narazíme na cestu, po které se vydáme doleva. Potkáme rozhraní porostů, po kterém se vydáme až na jeho roh. A najednou bude asi 30 metrů před námi náš cíl. Vidíme (otázka 5).

Své odpovědi piště do formuláře níže:


Pravidla soutěže

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.