Adventní kalendář ’18: 12. Den – Interkompas 45

od | 12. 12. 2018 | Soutěž

Včerejší poměrně náročné šifry a úkoly dnes vystřídáme úkolem, který je opravdu pro každého! Nejdříve ale doporučujeme přečíst si pár řádků o závodě, který se vrací po 45 let trvající pauze – Interkompas 45.

Interkompas 45 (30. 8. – 1. 9. 2019 Číměř)

V roce 1974 se na mapě Řasy 1 v lesnaté oblasti České Kanady s nejvyšším vrchem Řasy (642 m n. m.) mezi rybníky Dřevo a Kačležským konal 1. ročník 10 dnů s OB (pátek až další neděle) pořádaných jindřichohradeckým oddílem OB. Závod byl později známý pod názvem Interkompas a v 10denním formátu byl pořádán až do konce 80. let minulého století. V roce 2019 si tedy připomeneme 45 let od prvního Interkompasu. 10 dnů organizovaných OB aktivit si již (nebo zatím?), navzdory všem technickým a jiným vymoženostem, o kterých se před 45 lety nikomu nesnilo, pořádat netroufáme. Nicméně alespoň třídenní závody ve stejném terénu jsme se uspořádat rozhodli a doufáme, že tato možnost zakončit letní dovolenou v jižních Čechách nebo oddílové soustředění v blízkých terénech (Landštejn, prostory EYOC/MED 2011, …) třídenní orientačně běžeckou závodní tečkou přiláká nejenom pamětníky původního Interkompasu. Přijeďte si (znovu) zaběhat nejenom do terénů ŽB Čechy-východ z roku 2018, ale též do oblasti mezistátního utkání ČSSR – NDR z doby, kdy mnozí z vás ještě nebyli na světě a kdy byl tento prostor naposledy použit při oficiální O-akci. Je jenom na vás, zda si sami připravíte celých 10 dnů s OB v jižních Čechách!


Výsledky 11. dne

Včerejší šifrovačka vás docela potrápila. Tady jsou výsledky a komentář.

 1. Z první šifrovačky (za každé písmeno bylo potřeba vždy vyměnit písmeno předešlé) vyšla tajenka OLAF, SEDA, BET a mělo to evokovat titul mistrů světa ve štafetě ze Švýcarska. Správné datum bylo 21.7.2012.
 2. IOF Trail-o Senior Event Adviser je od roku 2010 Libor Forst, od 2018 Jana Kosťová. Její jméno mělo připomínat nápověda v podobě kostky.
 3. Každé čtvrté písmeno s počátkem v R. To dalo ve výsledku jméno RYSÁK, což je přezdívka dlouholetého šéfredaktora Petra Hraničky.
 4. Na obrázku vidíte knížku Latinská babička a toto jméno nesla i mapa pro oblastní žebříček Ještědské, Pražské a Středočeské oblasti 7. října 2018, která byla součástí mapového souboru ze Světového poháru. Někteří z vás uváděli nápis Mladá Boleslav. Mohlo je to evokovat to, že Latinská babička má své kořeny právě v tomto městě, má zde hrob a označuje i mapu, která byla použitá pro hlavní závod SP ve sprintu. I tento název jsme uznávali.

 

A nyní již k soutěži!

Pojďme si užít trochu té vánoční pohody! Dnes má šanci získat bod do soutěže úplně každý bez nutnosti googlování, projíždění mapového archivu či jakéhokoliv jiného hledání. Stačí zapojit své básnické střevo a ujmout se plnění dnešního úkolu.

Soutěžní úkol: Vymyslete báseň, která má společné téma ORIENŤÁK a VÁNOCE (minimální počet 10 slov, tvořivosti se meze nekladou)

Pravidla soutěže

2 Komentáře

 1. Avatar

  Jen drobnost – u toho titulu z MS ve Švajcu máte rok 2018 místo 2012 🙂

  Odpovědět
  • Matěj Burda

   Díky za upozornění, opraveno.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.