70 let českého OB

od | 21. 10. 2020 | Fenomén, Orientační běh, Zpátky do minulosti

V těchto dnech slaví český orienťák 70 let OB od prvního oficiálního závodu. V důsledku aktuálních omezení bohužel musely být některé aktivity utlumeny, přesto je v omezeném měřítku Český svaz orientačních sportů uspořádal.

Píše se říjen 1950 a Zdeněk Němec z Gottwaldova (Zlína) se inspiroval informacemi o OB ze Švédska, navrhl a posléze zorganizoval na Bunči první závod, úspěšnou vzorovou akci pro mnoho následujících lokalit (Gottwaldov, Bratislava, Praha, Nový Bor, Liberec, Ústí nad Labem…). Orientační závody byly postupně součástí turistiky, závodily tříčlenné hlídky v turistické výstroji (pumpky, turistické boty, batoh s povinnou zátěží), kontrol bylo málo, na nich bodované zkoušky z topografie. Čas byl navíc jen pomocným kritériem, předpokládala se chůze. Mapy se užívaly „speciálky“ 1 : 75 000, původně vojenské, terén v nich byl znázorněn šrafováním. Byly černobílé, jen se zeleně zvýrazněnými lesy. Hodně sporů bylo o pojetí závodů. Některým nestačilo pochodování s batohem a při závodech běželi, jiní je odsuzovali za prznění turistiky, která měla zůstat poklidnou poznávací aktivitou.

Trať úplně prvního závodu v OB na Bunči.

Při příležitosti letošního výročí byla vydaná nádherná obsáhlá kniha, kterou připravilo zejména trio Petr Karvánek (hlavní tvůrce myšlenky), Zdeněk Lenhart a Jan Žemlík. Ta byla vydána v květnu a při této příležitosti zorganizována tisková konference na půdě Českého olympijského výboru, kde byla představena a pokřtěna 4 kmotry: bývalým závodníkem na lyžích Lukášem Bauerem a posledními medailisti z Mistrovství světa v OB (Jan Šedivý, Tomáš Dlabaja a Jan Procházka). Jeden z autorů, Zdeněk Lenhart, se pokusil její užitnou hodnotu dodatečně zvýšit sestavením rejstříku. Najdete v něm skoro tři tisíce jmen, názvů a témat zmíněných v  knize. Dostanete se tak snadno k tomu, co byste jinak v knize těžko hledali, nebo v ní dokonce ani nehledali. Rejstřík má podobu dvou jednoduchých XLS tabulek, jedna obsahuje jen osoby, druhá pak vše ostatní (místa, mapy, kluby, akce, pojmy). “Práce to byla víceméně ruční (výběr hesel z textu, dohledávání křestních jmen apod.), zákonitě obsahuje i překlepy a omyly. Neváhejte a pište mi (zlenhart@seznam.cz), rád připravím opravenou verzi,” říká její autor Zdeněk Lenhart.

Křest knihy 70 let OB. Foto: Alena Voborníková.

Máte zájem o knihu 70 let OB?
K dispozici je ještě cca volných 40 publikací této knihy (počet poměrně dost rychle klesá). Objednávky je možno realizovat do vyčerpání zásob přes objednávkový formulář. Po objednávce a její úhradě bude kniha odeslána nebo připravena k osobnímu odběru na sekretariátu ČSOS (popřípadě v Žaketu). Cena publikace je 899 Kč při osobním odběru nebo 999 Kč při zaslání včetně poštovného a balného.

Velká akce měla proběhnout i dnes – 21. října. Plánovaná akce na Bunči, v prostoru prvního závodu v OB, měla mít v první části pracovně – slavnostní zasedání VV ČSOS, následně odhalení pamětní desky a také vzpomínání, poděkování a ocenění autorů knihy 70 let orienťáku. Na základě současných opatření byla akce modifikována, a tak v odpoledních hodinách se ve velmi omezeném počtu sešli zástupci klubů Valašské oblasti a Českého svazu orientačních sportů u chaty na Bunči, aby odhalili pamětní desku, která bude orientačním běžcům, ale i turistům, lyžařům, a dalším návštěvníkům připomínat vznik našeho sportu.


Okamžik odhalení – účastník prvního MS v orientačním běhu v roce 1966 zlínský Alois Láznička a nadějná kroměřížská dorostenka Lucie Dittrichová právě slavnostně odhalili pamětní desku prvního Československého závodu v orientačním sportu.  Foto: Dušan Vystavěl.

S přispěním Zdeňka Lenharta

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 1. 2023
a svátek má Robin.