10Mila už zítra!

od | 27. 4. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

První z výrazných milníků jarní části mezinárodní o-sezóny je tady. O víkendu se u švédského města Nynäshamn koná druhý největší, ale pro mnohé dost možná nejprestižnější štafetový závod sezony – 10Mila 2018.

Start hlavního mužského závodu je naplánován na sobotních 20:30 hodin, první tým by měl protnout cílovou pásku v neděli přibližně v 7:30. Deset členů týmu si rozdělí porci takřka 107 kilometrů v náročném skandinávském terénu. Ve startovce najdeme na 330 štafet. Obhájcem titulu je tým IFK Göteborg.

Foto: Peter Holgersson, 10mila.se

Ještě předtím ale v sobotu odpoledne vyrazí na svých pět úseků na 330 štafet žen. Dámy si rozdělí na pět porcí přibližně 40 kilometrů, které na rozdíl od mužů poběží za denního světla. Závod žen startuje v sobotu ve 13:15 a vítězky budeme čekat v cíli přibližně v 18 hodin. V loňském roce dotáhla za vítězstvím štafetu Stora Tuna OK švédská hvězda Tove Alexandersson.

332 štafet dorostu do 16 let pak zahájí celý štafetový program už v 10:30 hodin.

Fakta 2018

Tiomila 2018 hlásí dohromady ve všech kategoriích necelou tisícovku přihlášených štafet, což činí asi 6500 tisíce přihlášených závodníků. Lidí v aréně se ale bude pohybovat v průběhu víkendu mnohem více. Nejvíce štafet tradičně staví norský velkoklub z Trondheimu NTNUI s 15 štafetami. Celkem na startu budou štafety z 11 států + hodně dalších zahraničních závodníků bude startovat v severských klubech. 603 týmů staví švédské kluby, 187 norské a 150 finské. Zajímavostí je, že Česko je s 24 štafetami (hlavně v mládežnických kategoriích) hned na 4. místě!

Kde sledovat?

Pokud nemáte to štěstí být přímo na místě a chcete přesto plně nasát atmosféru této mega akce, tak pořadatelé opět slibují výborné mediální pokrytí. Ale samozřejmě placené. Přenos vyjde na cca 370,- Kč. Ale měl by se vyplatit.

Na výběr bude ze tří kanálů – švédský komentují Per Forsberg a Fredrik Löwegren, anglický Boris Granovskiy a Graham Gristwood a finský Antti Örn, Kalle Rantala. Mimo závod zde můžete sledovat například předzávodní studio, které ovšem bude pouze Švédsky a Finsky.

Foto: 10mila.se

“Dlouhá noc” jako čtvrtý úsek

Složení úseků hlavního závodu je podobné jako v loňském roce a poněkud tradiční. Po dvou delších úvodních úsecích za šera a stmívání následuje kratší noční a poté nefarstovaná dlouhá noc – “långa natten”, která letos měří 15,3 kilometru a vítěz by ji měl proběhnout těsně pod 100 minut. Následují dva kratší noční úseky, kde většina týmů možná nasadí své papírově slabší závodníky a může se zde rozhodovat závod. Od sedmého úseku už se nám začne rozednívat a závod zakončí královský poslední úsek, kde na 15,4 kilometrech změří síly ti nejlepší závodníci, které kluby mají na svých soupiskách.

Na ženy čeká úseků pět. Nejdelší úsek bude třetí a ten bude také jako jediný nefarstovaný. Výrazně nejkratší úsek bude hned ten první, což může některým klubům lehce zamotat hlavu, jak poskládat soupisku. Všechny úseky se běží ve dne.

 

Češi na startu

Ve startovní listině najdeme i spoustu Čechů. Soupisky všech týmů si budete moci později večer prohlédnout v live centru 10Mily. V řadě předních klubů se představí řada českých reprezentantů. Miloš Nykodým obhajuje druhé místo s týmem OK Linné, letos poběží devátý úsek. Za Kalevan Rasti by měli nastoupit Janové Procházka a Petržela. Loni desátou štafetu IFK Mora finišují hned tři čeští reprezentanti – 8. Marek Minář, 9. Vojtěch Kettner a 10. úsek pak Vojtěch Král.

24 štafet pak staví české kluby. V hlavním závodě např. TSM Praha, TSM Ještědské oblasti a KVS Šumperk. V ženách pak staví štafetu třeba OOB TJ Turnov, Czech West o-team, TSM Ještědské oblasti, KVS Šumperk, TSM Královéhradecko či TSM Praha. Nejvíce štafet ale v dorostu, zejména díky tomu, že několik TSM vyrazilo na 10Milu v rámci přípravy na soustředění.

Aréna letošní 10Mily je vybudována ve sportovním areálu, doběh je na fotbalovém hřišti. (Foto: Matěj Burda)

 

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.