10Mila 2023: Obhájí Miloš Nykodým vítězství?

od | 18. 5. 2023 | OB ve světě, Orientační běh, Předstartovní horečka

Tiomila, 10Mila, to je jeden z každoročních orienťáckých svátků roku a také letos nalákala stovky závodníků nejen ze Skandinávie, ale z celého světa. Podaří se obhájit loňské vítězství OK Linné s Milošem Nykodýmem v týmu?

Letošní Tiomila zavítá na sever Švédska do Skellefteå, na sever od tohoto městečka se dá očekávat extrémně rychlý závod, který u mužů měří kolem 112 km. Les bude bez podrostu a s velmi dobrou viditelností. Podobně jako před SP v Norsku i zde budou bažiny opravdu nacucané vodou, protože ještě nedávno značnou část oblasti pokrýval sníh. Jinak je terén typicky skandinávský, tedy mírné kopce, místy terénní detaily a samozřejmě nechybí ani skály a kameny, které v několika částech tvoří na mapě opravdu hustou změť černé barvy.

Jestli někdo bažil po krásném počasí, tak letošní Tiomila si zaslouží jedničku s hvězdičkou – slunečno, přes den až 22 °C a v době startu mužů stále krásných 20 °C. Noční diváci si určitě nějaké to teplejší oblečení nebo spacák přibalí (minima kolem 8 °C), stížnosti na počasí ale rozhodně nebudou na místě.

V letošním závodě se ve třech kategoriích představí celkem něco málo přes 600 týmů. Již dopoledne se na start postaví mládežnické štafety, ovšem letos bez obhájců loňského druhého místa TSM Královéhradecko, ryze českým týmem by tak měli být pouze západočeši pod hlacičkou Czech West O-team (ti mají svůj tým i v kategorii mužů a žen). Po obědě se vydají na trať pětičlenné týmy žen a nutno dodat, že pravděpodobně naposledy před plánovanými velkými změnami v 10Mile v následujících letech. O tom ale někdy později… Loni zvítězily Norky z Nydalens SK a na startu uvidíme samozřejmě také řadu českých žen, nejen reprezentantek, v barvách severských klubů.

Ve 20:30 to vypukne! 226 týmů se postaví na start 10členné Tiomily. A na startu nebudou samozřejmě chybět ani obhájci loňského vítězství z OK Linné. “Je to velká paráda. Na švédské klubové scéně je to největší úspěch, kterého můžeš dosáhnout,” radoval se loni člen vítězného týmu Miloš Nykodým a potvrzuje, že také letos budou mířit na mety nejvyšší: “Určitě máme nejsilnější tým a pokud budou všichni zdraví, můžeme pomýšlet na vítězství.” Že jsou Tiomila noční štafety letos tak úplně platit nebude. Pozdnější termín a historicky vůbec nejseverněji položená Tiomila znamenají, že pouuze nedelší úsek “dlouhá noc” je charakterizován jako noční. Ty zbylé budou za šera či ve dne. Západ slunce bude ve 22:08 a východ již ve 2:55.

Kde sledovat?

web 10Mila

IOF live TV (placený TV přenos za 25 EUR, anglicky nebo finsky)

10Mila TV (placený TV přenos za 175 nebo 299 SEK, švédsky)

online výsledky

Úvodní foto: Peter Holgersson, 10mila.se

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.