10Mila: IFK Göteborg obhájil vítězství!

od | 28. 4. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

Ve Švédském městě Nynäshamn se běžela 10Mila 2018. Závod monitorovali naši reportéři přímo v místě konání. V sobotu dopoledne se běžel závod dorostu do 16 let, odpoledne patřilo dámským pětičlenným štafetám, noc na neděli pak hlavnímu závodu mužů. Vše o 10Mile najdete v našem souhrnu.

Muži: IFK Göteborg obhájil vítězství!

Hlavní závod desetičlenných štafet odstartoval v sobotu ve 20:30 a vyvrcholit by měl v neděli okolo 7:30 ráno. První úsek v loňském roce s náskokem ovládl Martin Regborn (Hagaby GoIF) a letos to vypadalo velmi podobně, ale kvůli chybě v závěru ztratil a přepustil vítězství na prvním úseku štafetě Koovee, kde běžel Joni Hirvikallio.


Na druhém úseku se pořadí přelévalo, ale pak se na čele usadil Bjørn Ekeberg z klubu IL Tyrving a i když se jeho náskok tenčil a nakonec byl i dotažen další skupinou, stejně předával na prvním místě. Na druhém úseku ztratil favorizovaný Kalevan Rasti, který výborně rozběhl Jan Procházka na 6. místě, ale druhý úsek se příliš nepovedl a Santeri Silvennoinen předával se ztrátou přes 7 minut. Přes 9,5 minuty ztráty a 37. místo po druhém úseku, to byl průběžný výsledek obhájce prvenství IFK Göteborg a jeho členy čeká ještě na dalších úsecích spousty práce. 3,5 minuty po druhém úseku ztrácel loni druhý OK Linné, ovšem tam na třetím úseku skvěle zaběhl Niklas Aldén a dostal tým českého reprezentanta Miloše Nykodýma do průběžného vedení.

18. kontrola na “dlouhé noci” a obrovský náskok Rassmuse Anderssona z OK Linné, poté co chyboval Karl Fremstad z Tyrvingu.

 

Dlouhý postup na 15. kontrolu na “dlouhé noci”.

Čtvrtý úsek, neboli “dlouhou noc” skvěle zvládl Rassmus Andersson z OK Linné, který se osamostatnil na čele a vypracoval si náskok před druhou štafetou přes 10 minut. Zároveň vytvořil velký tlak na své kolegy, kteří teď byli odkázáni pouze sami na sebe. Johan Högstrand stáhl 20 míst a dostal štafetu obhájce IFK Göteborg na 13. místo. Týmy na 2. až 24. místě se srovnali ve 40 sekundách, avšak ztráta této skupiny činila přes 10 minut a začalo mocné stahování.

Na kratším technickém pátém úseku skvěle zaběhl Jonas Pilblad z IFK Göteborg, který dostal svůj tým na průběžné třetí místo. Náskok OK Linné (David Lingfors) se ztenčil na 6,5 minuty.

Na šestém úseku za OK Linné nastoupil velezkušený Mats Troeng a bohužel se mu tentokrát nedařilo. Nedokázal využít svůj náskok a hodně ztrácel. Z náskoku 6,5 minuty bylo najednou sedmé místo a skoro 7 minut ztráty. Ve skvělých výkonech naopak pokračovali běžci obhájce titulu a Jens Wängdahl dostal po šestém úseku štafetu IFK Göteborg poprvé do vedení, jeho náskok byl 1,5 minuty před Thomasem Carlssonem z Malungs OK a Antonem Kuukkou z Tampereen Pyrintö.

Sedmý úsek patřil IFK Göteborg a Vetle Ruud Bråtenovi. Ten nejenže nepustil nikoho před sebe ale svůj náskok neustále navyšoval až na více než 6 minut před Tampereen Pyrintö, Malungs OK, Koovee, IFK Mora a OK Linné, které teď na šestém místě ztrácí skoro 10 minut.

Osmý úsek výborně zaběhl Lucas Basset z OK Linné a dostal svůj tým na průběžné druhé místo, ztrátu na první IFK Göteborg (Max Peter Bejmer) stáhl na 7 minut a 24 sekund. Další půlminutku ztrácel na třetím místě Florian Howald z Tampereen Pyrintö.

Předposlední úsek běželi z týmů v průběžné TOP10 i tři Češi. Nejlépe Miloš Nykodým, který udržel druhé místo pro OK Linné a navíc snížil ztrátu na vedoucí IFK Göteborg (Fredrik Bakkman) o 2 minuty. Ta nyní činila 5,5 minuty. Jan Petržela běžel v dresu Kalevan Rasti a předával na pátém místě, 13:55 za prvním. Dobře svůj úsek zvládl i Vojtech Kettner z IFK Mora, který vyslal na finiš Vojtěcha Krále z 10. pozice.

Jako tradičně rozhodoval poslední úsek. Bude náskok 5,5 minuty dostatečný pro Eskila Kinneberga z IFK Göteborg? Nebo ho ještě prožene třeba Albin Ridefelt z OK Linné či Daniel Hubmann z Koovee? Ačkoliv oba stahovali, tak Eskil Kinneberg i přes chybku těsně před cílem už před sebe nikoho nepustil a doběhl štafetě IFK Göteborg pro vítězství. Jeho náskok v cíli byl nakonec necelé 2,5 minuty před Albinem Ridefeltem z OK Linné, který dovedl štafetu českého reprezentanta Miloše Nykodýma do cíle na druhém místě. Na třetí místo se dostal Daniel Hubmann v dresu Koovee a to udržel až do cíle. Čtvrtá pozice zbyla na Tamperen Pyrintö, pátá na Kalevan Rasti, kde běželi Janové Procházka a Petržela. K těsnému finiši se schylovalo o šesté místo mezi Martinem Hubmannem z Fredrikstad SK a Olavem Lundanesem z Paimion Rasti, nakonec zvítězil první jmenovaný. Na osmém místě dovezl svou štafetu IFK Mora do cíle Vojtěch Král, předchozí dva úseky tam běželi Marek Minář a Vojtěch Kettner. TOP 10 pak uzavřeli devátý Robert Merl z Turun Metsänkävijät a desátý Magne Dæhli z Halden SK.

Ženy: Järla Orientering a skvělý finiš o 2.-5. místo!

Závod žen začal v 13:15. Na startu bylo několik českých týmů a spousty českých žen v dresech severských klubů. Na prvním úseku běžela nejlépe norská závodnice Ingjerd Myhre ve službách švédského oddílu IFK Göteborg Orientering, která vyhrála první úsek skoro o minutu.

Start závodu:

Po druhém úseku udržela vedení IFK Göteborg Anna Närhi, když navýšila náskok na 1:26 před Nydalens Skiklub. Z Češek si dobře vedla na druhém úseku Eva Juřeníková v dresu Halden SK, když předávala devátá. Nejdelší třetí, nefarstovaný úsek dost zamíchal průběžným pořadím. Týmy na čele ztratily a skupina se hodně seběhla. Do vedení se po třetím úseku dostala štafeta Järla Orientering (Sara Sjökvist). 19 štafet se narovnalo v 50 sekundách, pak se vytvořila velká díra. Z Češek výborně bojovaly na třetím úseku reprezentantky – Jana Knapová (Södertälje-Nykvarn OF) předávala osmá, 17 sekund za první, Adélka Indráková (IFK Lidingö) předávala na 18. místě, Denisa Kosová (IFK Mora OK) pak na 23. místě. Z českých týmů se nejlépe po třetím úseku drží OOB TJ Turnov na 59. místě, kde výborně běžela Michaela Omová, když stáhla 29 míst.

Na čtvrtém úseku si vzal vedení zpět IFK Göteborg (Kirsi Nurmi) o 4 sekundy před finským týmem Hiidenkiertäjät (Annika Rihma). Z favoritů málem vypadl Halden SK, když Hollie Orr orazila špatnou farstu, ale diskvalifikace byla nakonec odvolána. 13. předala Vendula Horčičková v dresu Södertälje-Nykvarn OF se ztrátou 8 minut a 11 sekund na první IFK Göteborg. 8 minut a 53 ztrácí na 14. místě obhájce titulu Stora Tuna OK, kde vybíhá na finiš Tove Alexandersson. Loni dokázala stáhnout hodně na posledním úseku, ale 9 minut je velká ztráta.

IFK Göteborg chybuje na 8. kontrolu a do vedení se nám dostává Järla!

Karolin Ohlsson z Järla Orientering si vypracovala ohromný náskok skoro 4,5 minuty! O vítězi máme skoro rozhodnuto, ale o další medailové pozice bude veliký boj!

Järla Orientering zvítězila poprvé v klubové historii! Karolin Ohlsson famózním výkonem na posledním úseku vytáhla tuto štafetu na první místo s velkým náskokem! Järla běžela ve složení Stina Haraldsson, Emma Klingenberg, Sara Sjökvist, Elin Hemmyr Skantze a Karolin Ohlsson.

Vítězný doběh Järla Orientering 1.

Těsný finiš o druhé místo vyhrála Sara Hagström z IFK Göteborg před Elenou Roos z Halden SK!

O druhé místo se finišovalo. Nejrychlejší nakonec byla Sara Hagström z IFK Göteborg, která uhájila druhé místo před Elenou Roos z Halden SK! Čtvrtý skončil IFK Lidingö SOK, pátý finský Hiidenkiertäjät. Tove Alexandersson bojovala alespoň o šesté místo, ale kvůli chybě na jedné z posledních kontrol o něj přišla a štafeta Stora Tuna, obhájce prvenství, skončila osmá.

Z Češek nejlépe dopadla Eva Juřeníková, která běžela druhý úsek celkové třetí štafety Halden SK. Za IFK Lidingö běžela nejdelší třetí úsek Adélka Indráková a má tak svůj velký podíl na výborném čtvrtém místě této štafety. Štafeta Södertälje-Nykvarn s Janou Knapovou a Vendulou Horčičkovou skončila na 18. místě. IFK Mora s Denisou Kosovou doběhla 23. Žádná jiná Češka už se do TOP30 nevešla.

Z českých týmů se nejlépe dařilo štafetě OOB TJ Turnov, která ve složení Nikola Kochová, Lucie Krafková, Michaela Omová, Patricia Nieke a Iva Rufferová vybojovala krásné 48. místo.

 

Dorost: TSM Pardubicko třetí!

V 10:30 se na start postavilo přes 330 štafet dorostu do 16 let, na které čekaly čtyři úseky. Minimálně dva úseky pak musely běžet slečny. Navíc na úsecích 2 a 3 mohl každý tým nasadit dva běžce a počítal se pak čas toho lepšího z nich.

Výborně si vedla štafeta OK Lokomotiva Pardubice, za kterou běželi členové TSM Pardubicko, která vybojovala ve složení Anna Karlová, Jan Nechanický, Kateřina Blažková a Šimon Mareček celkové třetí místo, což je skvělý úspěch. Ten byl navíc umocněn umístěním druhého nejlepšího českého týmu na pátém místě. Tím bylo TSM Královehradecko, které postavilo štafetu Jan Rücker, Petra Holečková, Michaela Metelková a Jakub Chaloupský. 13. pozici obsadilo TSM Ještědské oblasti ve složení Magdaléna Rýdlová, Kryštof Hájek / Petr Synek, Tereza Chrástová a Matyáš Štrégl. Zvítězil finský oddíl Espoon Suunta, druhý doběhl norský Nydalens Skiklub.

Bronzová pardubická štafeta v kategorii dorostu (Foto: Jan Picek/O-News.cz).

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.