10 důvodů proč BÝT orienťákem

od | 2. 8. 2016 | Orientační běh

Proč běžíš, Foreste?
Často když je horko, lýtka jsou zakyselená a srdce bije na maximum, nám vytane na mysl ono velké proč. Proč začít s orienťákem? Lidi běhají, protože je to baví a protože do toho mají chuť, chtějí.  A důvodů pro tento krásný sport je mnoho. Přečtěte si ty nejvýznamnější.

1/ Harmonie těla a mysli

Už staří Řekové kladli důraz na vyváženost ducha a těla, kalokagathiu.  A právě v tomto duchu je postavena celá filosofie orienťáku. Běžci kombinují fyzickou zdatnost a otrlost s nutností naplánovat si trasu. Vymyslet tu nejrychlejší a přitom pořád jednoduchou variantu takovou, aby je bezpečně dovedla ke kontrole.  Je tak dostatek prostoru pro náhody a nikdy není jasné, kdo nakonec zvítězí. O to větší napětí panuje na závodech, kdy GPS tracking favorizovaného jedince náhle vybočí z očekávaného směru a vydá se jinam.

2/Svoboda

„Aaaa, sakra, to je dlouhý, kudy, kudy, kudy to bude nejlepší?“ Asi znáte ten pocit na startu klasiky, když si vezmete mapu a první, co vidíte, je brutální postup z dvojky na trojku.  Celý postup na jedničku o tom přemýšlíte, přepočítáváte vrstevnice, hodnotíte klady a zápory, až jste na jedničce a musíte se rozhodnout. Není to jednoduché, ale vy máte trénink. Na každém závodě, tréninku, nebo při simulaci na počítači za dlouhých zimních večerů je potřeba učinit spoustu voleb. Každý z nás má často velmi rozdílné postupy a vůbec strategii na trati. Proto se děje v cíli tolik vášnivých diskuzí, jak kdo běžel a proč tudy a ne tamtudy. Orienťák je svobodný, můžeme si vybrat tempo, postup i stupeň nasazení pro daný trénink.

3/Sport pro každého

Orientační běh je sport pro všechny. Ať je vám deset nebo sedmdesát let, pokud chcete, tak jednoduše vyrážíte do lesa, na věku v této komunitě opravdu nezáleží.  Je krásné, když vidíte zralejšího veterána, jak s vítězoslavným úsměvem na tváři a obrovským hřibem v ruce popobíhá cílovou rovinkou. Uvědomíte si potom, že nic není nemožné. Stejně je to i s nasazením pro trénink.  Trénovat lze každý den, dvakrát týdně, občas nebo prostě, jak to vyjde. Vše závisí na motivaci jedince.

4/Přátelství až za hrob

I méně bystrého pozorovatele by zaujalo, jak vřelá atmosféra zde panuje. Orienťáci jsou na sebe milí, všichni si tykají a rádi se baví. Před závodem si vypoví nejčerstvější novinky, popřejí svým soupeřům štěstí a často zavtipkují něco o tom, že se v lese stejně potkají. Při závodě, když je někdo v úzkých, nebo ještě hůř ve velkém kufru, mu hned ochotně poradí i ti nejlepší reprezentanti. Ale není to celé jen o závodění, získáte zde kamarády, které můžete vzít do hor, na lyže, kola nebo na ferraty, protože jim prostě věříte a víte, že oni vás v tom nenechají samotné. Některé z nich vidíte každý víkend, některé jednou za čtvrt roku, důležité je, že víte, že jsou.

5/ Jen opravdový charakter vydrží

Orientační běh dělají lidé velkých srdcí, žádný slaboch u toho nevydrží. 🙂

6/ Poznej (ne)jen svou zemi

Během sezony se koná spoustu závodů, od oblastních žebříčků, až k soutěžím mezinárodním jako je Mistrovství Evropy nebo světa. Téměř na každý víkend jsou naplánovány nějaké závody, které se konají po celé ČR, a tak uvidíte tolik zajímavých míst a otestujete terény různých koutů republiky. A když potom vyrážíte někam na dovolenou a projíždíte okolo, tak vám z paměti vyskakují detaily oněch zážitků.

7/ Zelený sport

Komu z nás by se nelíbilo ušetřit si nějaký ten peníz. V tomto ohledu je orienťák přívětivý. Všechno co potřebujete (a nenaučili jste se to v mateřské školce) je mapa, oblečení na běhání a běžecké boty. Ostatní vybavení se dá půjčit, nicméně mít svoji palcovku, je výhra. A navíc není potřeba zařizovat žádné posilovny, nájem bazénu, tady jste venku a to je free.

8/ Zdraví

Po práci, po škole, po schůzi chce každý vypadnout na chvíli ven.  Jen tak cvičně si odskočit do lesa a trochu protrénovat vyplavování endorfinů do krve a za hodinu být opět nabitý energií? Orienťák je forma odpočinku, kdy člověk hodí za hlavu všechny problémy, depky a starosti všedního dne a na chvíli se odevzdá jenom lesu.
Jen les a ty.

9/ Jsi takový, jaký jsi

Přesně tak. Když jsi mezi svými, tak není potřeba si na nikoho hrát. Róby můžeš nechat doma, protože v nelítostném souboji s bahnem by to mohla být tvoje zkáza. A když v cíli znaven padneš na zem, nikdo nebude řešit, jestli máš rozmazanou řasenku nebo ne.

10/ Protože Orienťák je nejlepší!

les2)

(Foto Archiv autora)

0 komentářů

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.