1. ročník YO!Campu dopadl úspěšně

od | 13. 8. 2019 | Orientační běh, Reportáže

Týdenní kemp plný přednášek, workshopů, názorných ukázek, besed, her a dalších aktivit pro mladé orienťáky ve věku 15 – 23 let. To byla náplň prvního ročníku YO!Campu, který úspěšně proběhl v Oldřichově v Hájích na Liberecku mezi 3. a 8. srpnem. 

Celou akci připravila Metodická rada ČSOS. Cílem bylo povzbudit nebo rozšířit zájem mladých o organizování tréninků, závodů nebo trénování svěřenců. Zároveň je zasvětit do specifických věcí souvisejících s OB (např. televizní přenosy, GPS, moderní technologie v trénování, …). “Ve vedení svazu se stále mluví o tom, že by se do některých věcí mohli více zapojit mladí, tímto projektem jsme chtěli udělat první konkrétní krok,” říká jeden ze spolutvůrců kempu Jan Picek. “Za jeden týden jsme sice nevychovali 30 nových trenérů a stavitelů tratí. Doufáme ale, že se nám povedlo zprostředkovat, co vše se ukrývá pod pojmem “orientační běh” . Workshopy a přednášky měly široký záběr – od trénování, stavbu tratí, přes organizaci závodů až po TV přenosy nebo stravování,” uvedla další organizátorka Jana Kubátová.

Seznamovací výběh na Dračí vrch nám dal zabrat. Foto: Jiří Vištejn

První den byl ve znamení příjezdu a seznamování. Sraz všech účastníků byl v 11 hodin v Ekocentru v Oldřichově v Hájích, které poskytlo na celý týden perfektní zázemí. Někteří tu byli již dlouho před touto hodinou, jiní přijeli s malým zpožděním. Nejprve proběhly seznamovací hry, neboť účastníci přijeli z celé České republiky. Po obědě byla na programu společná přednáška obou hlavních organizátorů o tom, jak se dostali k pořádání, trénování a dalším činnostem v rámci ČSOS. Po krátké přepršce proběhl běžecký výlet na Dračí vrch. Večer pak přednáška reprezentantky Ádi Indrákové o přechodu do kategorie dospělých, na kterou navázala ukázka různých posilovacích a protahovacích cviků, které je možné využít také při tréninku dětí. Nedělní program pro většinu začal už v 7:30, kdy Jana dělala ranní jógu, která byla dobrovolná, přesto se sešlo celých 20 jogínů. Celé dopoledne byla na programu běžecká hra s názvem Wanted, která prověřila taktiku, fyzičku, ale i dobrou krátkodobou paměť. Po obědě byla série přednášek v Ekocentru. Nejprve měl Honza pro všechny krátkou kvízovou rozcvičku, která byla složena z 8 otázek na aktuální předpisy sekce OB. Poté přijeli reprezentanti Vojta Král a Denča Kosová a ve svém bloku objasnili trochu ze svého tréninku. Neopomněli chyby, které v mládí, ale i v dospělosti udělali, a doporučili řadu tipů, čeho se vyvarovat nebo na čem zapracovat. Poslední blok před večeří mělo na starosti duo Petr Hostaš – Vít Zakouřil, kteří přítomným poodkryli pokličku natáčení videí s orientační tématikou. Po večeři následovala krátká rozprava nad zítřejším programem, který bude zahrnovat mapování a vše završily Fofolové štafety.

Start prestižních Fofola štafet. Foto: Jan Picek

Pondělí bylo ve znamení workshopů: mapování (vedl člen Mapové rady ČSOS Jiří Vištejn) a zdravověda (měla na starosti Eva Bernatová, Český červený kříž). Důležitý předpoklad byl ten, že si každý mohl vyzkoušet vše na vlastní kůži. Některá namaskovaná zranění vzbuzovala reálný stres a tak ošetření bylo opravdovou prověrkou dovedností každého účastníka. Den zakončil Daniel Wolf s blokem “Případ pro jury”. V úterý vše začalo již o poznání dříve v 5:30 hrou Den Trifidů – ta prověřila všechny zejména po mentální stránce a přinesla řadu zážitků. Ranní výukový program měl na starosti Honza Picek – Organizace (nejen) první akce, který byl zakončen samostatnou prací ve 4 skupinách. Odpoledne následovaly přednášky na téma Jak si HRÁT od Jany a Zimní příprava orienťáků v tělocvičně od Aleny Voborníkové. Po krátké přestávce se účastníci naučili dobře stravovat (kebab a pekanové pletence do jídelníčku nepatří) s Nikolou Kochovou a následoval zlatý hřeb celého dne – výroba barefoot sandálků s českou reprezentantkou Terezou Janošíkovou. Středu strávili účastníci mimo Oldřichov v Hájích. Přesunuli se do Jablonce nad Nisou, kde nejdříve běželi sprint v rámci EFOLu (Mistrovství Evropy lesníků), zatleskali při vyhlášení výsledků řadě českým závodníkům a viděli slavnostní zahájení. Posléze za trochu deštivého počasí v nedalekém lese absolvovali trénink “Čtyři roční období”, který se večer analyzoval, kromě postupů závodníků i z metodické stránky – co bylo postaveno špatně, jak podobné tréninky připravit atp.

Denča Kosová a Vojta Král přednášeli v Oldřichově dokonce dvakrát. Foto: Jan Picek

Čtvrtek se nesl ve znamení sportovních výkonů i přednášek. Ráno se “Dobývala Evropa”, což znamenalo běžecko-strategickou hru s vysílačkami. Následně všichni vyrazili plavat na přehradu Fojtka. Odpolední program zahájil běžecko-technický blok pod dohledem Denči Kosové a Vojty Krále. Ti všem poté ukázali i pár fíglů pro mapovou přípravu na sucho (sprint x les). Dále se věnoval Honza Picek s tématem Marketing a OB, po večeři navázal s problematikou TV přenosů Dan Wolf. Součástí přednášky byla také velmi zajímavá kolektivní práce s reálnými pořadatelskými podklady. Poslední celý den, ten páteční, začal dopoledne dvěma bloky přednášek: z Děčína přijel Matěj Burda a věnoval se informačním technologiím v OB. Nechyběl SIdroid, Quick route nebo tipy v 2D rerunu a mnoho dalšího. V další části Honza dokončil diskuzi o marketingu v OB, na to navázal prezentací o stavbě žákovských tratí, kterou pak po obědě dokončila Janča. Odpoledne bylo vyčleněno na Trail-O. Libor Forst připravil v nedalekém lese kompletní závod i s vyhodnocením.  Večerní blok měla na starost Barča Balcarová a téma byla fyzioterapie. Kromě teorie nechyběly ani praktické ukázky a cvičení. Celý program byl ukončen sobotním tréninkem na mapě Červená ruka, který připravil další český reprezentant Pavel Kubát.

Parta YO!campu v téměř úplném složení Foto: Jakub Vlášek

Jak se líbilo na kempu samotným účastníkům? “Doufám, že vám i celému orienťáku vložené úsilí brzy vrátíme! Díky za skvělý týden,” řekl o akci trenér Tretry Praha Jakub Ransdorf. Chválou nešetřila ani brněnská Veronika Grycová: “Tak vyvážený, různorodý, interaktivní, inspirující, obohacující a hlavně neuvěřitelně napěchovaný týden jsem ještě nezažila.” Na společné plány s pořádáním letních vícedenních závodů Humpolec Cup ve svém hodnocení narazil chotěbořský Pepíno Sabol: “Parta lidí která se nejdřív skoro vůbec neznala, ale nakonec si všichni padli jako bychom se znali od mala. Tak za pár let v Humpolci!!” Doufejme tedy, že pořadatelé neusnou na vavřínech a druhý ročník YO!campu proběhne stejně úspěšně třeba už za pomoci letošních účastníků.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.