1 : 7 500 – hybrid mezi měřítky?
Dnes je 19.01.2020

Mapařina | Metodika | 20.10.2016

Na mezinárodních i českých závodech (zpravidla vícedenních) se objevují již pěknou řádku let mapy v měřítku 1 : 7 500. Toto měřítko však není definované v mapovém klíči ISOM 2000, natož pak v ISSOM 2007. Je tedy regulérní? A jaká pravidla pro toto měřítko platí? V následujícím článku jsme se snažili nabídnout pár pohledů zainteresovaných osob, shrnout určité problémy a dát nejen mapařům a pořadatelům závodů několik doporučení.

Šalamounské měřítko?

“Měřítko 1 : 7 500 není šalamounské, ale praktické měřítko v případě terénu, který vzhledem k jeho členitosti a účelu užití mapy není vhodné zpracovat do měřítka 1:15 000/1:10 000. Rozdílem proti mapě měřítka 1 : 15 000/1 : 10 000 je schopnost v mapě zachytit komplikovaný terén s nižší mírou generalizace, “ říká na úvod předseda Mapové komise ČSOS Jan Langr. Jeho kolega Luděk Krtička však mírně oponuje: “Má osobní zkušenost je taková, že vhodně generalizovaná mapa vytištěná v měřítku 1 : 10 000 je často lepší jak objekty přeplácaná mapa v měřítku 1 : 7 500.”  Pozitivně se k podrobnějšímu měřítku staví i zkušený pořadatel a závodník Daniel Wolf, ale zároveň vyjmenovává problémy, které nemusí být na první pohled zřejmé: “Obecně k měřítku 1 : 7 500 mám kladný vztah jako závodník i jako pořadatel, avšak všechno má své meze a “ale”. Otevírá totiž lepší možnosti pro využití potenciálu terénu a mnohdy i ruku v ruce s čitelností zvyšuje férovost závodu. Musí se pouze dbát na to, jestli je opravdu potřeba a jestli je daný terén opravdu nutné zvětšovat do 1 : 7 500. Generalizace by měla zůstat stejná jako v desítce a musí být zachována i jasná pravidla. Bohužel nejsou pro toto měřítko přesně definované velikosti objektů, proto se s ním musí zacházet velmi opatrně.”

Jak vytvořit mapu v 1 : 7 500

Měřítko 1 : 7 500 bylo donedávna používáno kartografy při lesní práci na mapách pro OB. Nepsané pravidlo totiž říká, že mapař by měl mapovat v dvojnásobném měřítku, než je mapa (dle ISOM se mapuje do měřítka 1 : 15 000). To však již moc neplatí. Řada mapařů využívá pro mapování smartphony, tablety či jiné zařízení a mapují sice do určitého měřítka, ale podklady si mohou jakkoliv zvětšovat.

Co je však důležité – jak mají vypadat velikosti symbolů, které nejsou nikde definované. “Velikosti symbolů mají být stejné jako na mapě 1 : 10 000, tj. ve velikosti 150 % symbolů pro měřítko 1 : 15 000 s výjimkou linearity rastrů, která zůstává shodná bez ohledu na měřítko, ” vysvětluje Langr. Vyplývá z toho jediné: mapa do měřítka 1 : 7 500 by se měla účelně mapovat. Pokud by mapa v 1 : 10 000 se do 1 : 7 500 jen překlopila, mohlo by dojít k menším či větším odchylkám, které by závodník mohl poznat. Uvedeme jednoduchý případ: Kámen, který se nachází vedle cesty, musel být na mapě v měřítku 1 : 10 000 mírně odsunut, protože by zasahoval do cesty a nebyl by za běhu k přečtení. Díky změně měřítka se ale tato odchylka zvětší (velikost symbolu zůstává) a závodníkovi se jeví objekt v určité vzdálenosti od cesty. Všechny tyto odchylky se musí odladit a to je práce na několik hodin. Tuto situaci názorně vysvětluje následující obrázek:

sedmpul

Co se posune při změně měřítka do 1 : 7 500 : (1) posunutí bloku skal – jsou nyní v jiné poměrové vzdálenosti vůči sobě; (2) vrstevnice zbytečně useknutá, může volně pokračovat pod kupkou; (3) objekty nacházející se u cesty jsou nyní dále; (4) kameny jsou nyní od sebe více vzdálené než reálně; (5) tečkované rozhraní porostu je potřeba dotáhnout až k cestě.

1 : 7 500 pro veterány?

Nabízí se i pohled, že 1 : 7 500 by se více mohlo uplatňovat u kategorií veteránů, příp. žáků. Nicméně Honza Langr nesouhlasí: “Měřítko 1 : 7 500 neslouží pro veterány z důvodu větší čitelnosti, ale pro složité terény bez ohledu na věkové skupiny. V pravidlech IOF je pro nejstarší věkové kategorie (asi DH75+) povoleno a doporučeno měřítko 1 : 5 000 jako zvětšenina mapy 1 : 15 000/1 : 10 000, tedy se symboly ve velikosti 300 % symbolů pro měřítko 1:15 000.” Jeden ze členů tzv. veteránské skupiny OB Zdeněk Koč zde ale vidí možnost. “Určitě by bylo vhodné používat 1 : 7 500 pro nejstarší veterány u middlových a štafetových závodů tam, kde by hrozilo že terén je tak komplikovaný, že měřítko 1 : 10 000 by bylo pro veterány již špatně čitelné – tohle použití sedmapůlky (stejně jako hranice od které věkové kategorie výš) by se muselo citlivě uvážit v každém konkrétním případě, “ říká Zdeněk Koč  a hned dodává případ z letošního roku: “Velmi by se mi to líbilo třeba právě pro letošní štafetové MČR, kde při dešti a zatažené obloze jsme my, co už musíme používat brýle, měli skutečně dost velké problémy se čtením detailů v okolí kontrol.” Na druhé straně to ale naráží na problém, že mapa by se nemohla jen “zvětšit”.

Budoucnost

Díky relativně hojnému využívání se nabízí otázka, zda nebude měřítko zakotveno v novém mapovém klíči, který se připravuje již dlouhá létá a měl by přijít na svět již brzy. “Nová norma žádná nová měřítka mimo 1 : 10 000 a 1 : 15 000 nezmiňuje (to ovšem neznamená, že pro výukové účely je nebude možné používat),” konstatuje člen Mapové komise IOF i ČSOS Luděk Krtička. V letošním roce Soutěžní komise OB povolila podrobnější měřítko u dvou závodů, které byly zařazené do rankingu: Pěkné prázdniny a Rumcajsovy míle. Důvod byl prostý: závody byly situovány do extrémního pískovcového terénu. Zajímavostí však bylo, že u Pěkných prázdnin se první etapa běžela na 1 : 7 500, která byla zvětšená z 1 : 10 000 (včetně symbolů), druhá etapa na stejném měřítku, ale mapa byla vytvořena přímo pro 1 : 7 500 a velikost symbolů byla stejná jako na desítce. Nutno dodat, že pořadatelé nic neporušili, protože jak již bylo řečeno, “sedmapůlka” není nikde striktně definovaná.

kaldrab

Srovnání mapy zvětšené z desítky (vlevo) a vymapované přímo do 1 : 7 500 (vpravo) na letošních Pěkných prázdninách.

Jaký je váš názor na toto měřítko? Hlasujte v naší anketě!

 

Jaký je váš názor na mapu v měřítku 1 : 7 500?

Výsledky ankety

Loading ... Loading ...

Facebooktwitter


 1. Radim Hosek says:

  Honzo, asi jsi jeste mohl zminit, cim zacina kapitola 3 v ISOMu: “Terrain that cannot be fieldworked at a scale of 1:7 500 and legibly
  presented at a scale of 1:15 000, is not suitable for international foot-orienteering.”
  Ja jsem urcite proti nejakym ceskym specifikam (viz cesky ISSOM, 7,5ka v pravidlech, atp.), podle me to neni dobra cesta, vzdalovat se od mezinarodnich pravidel.
  U tech veteranu ve skalach je podle me otazka jinde: jestli je vubec vhodny je posilat do tech necitelnych casti, protoze imho pri pocasi, jaky na MCR panovalo, by sedmapulka moc situaci nezlepsila. Ostatne i v hodnoceni sekce se casto zminuje “nebezpecne kontroly pro veteranske kategorie” – a casto ta nebezpecnost a necitelnost koreluji. Jestli pak neni na miste pri stavbe trati pro vetose trochu ubrat plyn. A kdo chce “echt” skalni zazitek, muze se prece vzdycky prihlasit vys. Mozna je muj prispevek trochu provokativni, a urcite se tematicky od clanku odrazi trochu jinam, ale budu rad za (zejmena) veteranskou reakci.

 2. Petr Hrouda says:

  Doporučuji změnit technické provedení ankety – uvedené možnosti se nevylučují, ať je možné hlasovat pro víc bodů najednou.

 3. Jan Picek says:

  Radime, máš pravdu. Uvažoval jsem článek ještě rozšířit o další dva odstavce podobného ražení, ale to by bylo zase dost dlouhé. Tak jsem něco vyhodil. S tím co píšeš dále je myslím trochu širší problematika a často nejde jen o měřítko, ale o způsob mapování a stavba tratí. Ono se to často nedá moc oddělit., to je taky pravda. Je to na nějaký další článek “Veteránské tratě” a vše co s tím souvisí.
  Petře, anketa upravena.

 4. JanaO says:

  Zaškrtnout jednu odpověď nelze.
  1) Pro krátkou trať a štafety v těžším terénu(viz letošní Prysk)ano
  2)extrémně těžké terény skalních měst- ano, Ale ukázky Skalního bludiště Kalich, Kalich Modlitebna, Drábovny i nezobrazené skalní bludiště Chléviště jsou tak extrémní terény, že i mapa 1:7500 nebyla pro veterány, žáky a méně zkušené ideální. Není-li v těchto případech lepším řešením zobrazit výřezy i v měřítku 1:5000
  3)zbytečné,lepší generalizace- souhlasím na klasice i pro veterány. Na těžší dohledávky by měla stačit lupa( viz klasika ve Skokovech 4)zbytečné, vhodné pro veterány a žáky- v extrému, jako je zde uveden to však neplatí, Když už pomoc pro tyto kategorie tak taková, aby se vešly mezi skály i cesty,
  Takže jsem pro toto měřítko, ale musí se volit citlivě k typu závodu, terénu i kategorii

 5. Ňuf says:

  Jsem zásadně proti tomu, aby žáci a dospělí běhali normální závody (a tím pádem i tréninky) na jiných než oficiálních měřítcích. Zvlášť u žáků je pro trenéry lákavé zvětšovat tréninky do větších měřítek, aby to svěřenci lépe viděli, ale v dlouhodobém hledisku jim tím spíše škodí. Pozorné čtení mapy je holt součástí našeho sportu, takže by se to děcka měli učit už od mala, oči na to mají dobré. To ale souvisí s dobrou prací mapaře, aby dostatečně generalizoval a hlavně aby používal správné velikosti objektů. Odstrašujícím příkladem je mapa z MČR middle 2014, kde mapař kreslil srázky tak titěrně, že to prostě v desítce nešlo dostatečně dobře číst.
  U veteránů je to něco jiného, tam je zhoršení zraku objektivním důvodem, ale nevím kolik organizátorů jim vyjde vstříc tím, aby připravovali speciální mapu tak, jak je popsáno v článku.
  A ještě úplně něco jiného jsou úžasné terény pískovcových skal, kde je radost běhat a kde musí být měřítko přizpůsobeno tak, aby se dalo z terénu vytěžit co nejvíce zábavy. Tím je ale bohužel vyloučeno použití takového terénu na velké o-akce a dá se tam tak běhat pouze na prázdninových závodech pro zábavu a pro zpestření tréninku.

  • Jirka Kostka says:

   Já s tebou jen souhlasím, taky mě jakožto žáka nebavilo běhat závody na 1:7500 či klasiky na 1:10000

  • Zdeněk Koč, R1 says:

   Znovu se vracím k tomuto tématu – a to po zkušenosti z letošního middlu na Ještědu, a middlového MČR v Lipnici. V obou případech bych přivítal zvětšený detail, podobně jako to bylo na závodu WRE v Itálii v roce 2013 (velmi členitý vápencový skalanatý terén). Mapa 1:10000, ale i pro hlavní kategorie D/H21 (závod WRE) byl zvětšený detail nejčlenitější části do měřítka 1:7500. I stejné úrovni generalizace to pomůže. Při kompletním zvětšení se zvětší nejen mapové značky, ale i mezery mezi nimi, takž je to skutečně čitelnější. A nikdo z účastníků ani z IOF s tím neměl problém, všichni byli vrcholně spokojeni.

 6. Tomáš Hanzl says:

  jsem toho názoru, že by se neměli zavádět nějaké české “extra buřty” tj. držet se, až vyjímky “extrémních” terénů a to ještě jenom při prázdninových zvodech měřítek 10 a 15
  gereralizovat, generalizovat, generalizova….
  zejména 15 je poslední dobou druh takřka na vymření asi to bude tím, že jsou u nás samé detailní terény… 😉
  což mě připomnělo jak nás (SJC) “zprcali” když jsme onehdá dali na oblasťáku v terénu “takřka bez detailů” všem 15…

  • Zdeněk Koč says:

   A ještě jednou k témuž tématu po přečtení Tomášova příspěvku. Já občas běhám i trati 21, takže se mi 15 do ruky občas dostane. Problém zde není v tom, že by byly nečitelné jen detaily, ale přirozeně zestárlý zrak má problémy se čtením čar, které přesně odpovídají tomu, co předepisuje mapový klíč. V době, kdy se mapy kreslily tuší na folie, byly prakticky všechny čáry (ať už jakékoli barvy) na mapě silnější než předepisoval klíč, protože při kresbě trubičkovými pery a podkladu kreslenému jen 2 x větším než bude skutečný tisk (a větší zvětšení se vzhledem k hůře přístupnému materiálu i kvůli jeho cenám vpodstatě nepoužívalo) se předepsaná tenkost nedala dodržet. Nejtenčí trubičková pera trvale zasychala (volnoosé rýsovací pero málokdo z amatérů dokázal ovládnout), a i když trubičky nezasychaly, tak výsledná čára byla “díky” určitému rozlití tuše stejně širší než udávalo číslo pera. A svoji “trošku do mlýna” zpravidla přidalo i fotozpracování. Vše tedy bylo na výsledné mapě tlustější, a tedy i čitelnější než předepisoval klíč. Situace se změnila jednak s technologickým pokrokem (přechod od ruční na počítačovou kresbu a z ní vytvořený tiskový podklad přesně odpovídající tloušťkám čar podle klíče), a taky tím, že velké množství závodníků, kteří ve výše uvedených historických dobách měli mladší zrak, za ty roky zestárlo, a hůř vidí nejen kvůli v daném věku přirozené vetchozrakosti (presbyopie), ale i “díky” více- či méně- pokročilému šedému zákalu, poruchám ve sklivci atdatd). Takže asi proto ten negativní ohlas na tu 15 u starších kategorií. Já na dnešních 15 bez lupy nevidím vůbec nic ani za dobrých světelných podmínek, natož pak při zatažené obloze a v hustém lese, zatímco na 30 let starých ručně kreslených patnáctkách vidím vše celkem slušně a stačí mi na to 2 dioptrie do blízka.
   A k těm “detailním” terénům u nás ? U nás bohužel nemáme severské terény, které jsou většinou “tak akorát” členité pro 15 (nebo pro veterány zvětšenou 10), ale terény buďto bez jemných terénních členitostí (kde je někdy i měřítko 1:15000 zbytečné a svádí kartografy k mapovéní za běhu nečitelných porostových drobností aby na té mapě vůbec něco bylo :-), a na druhé straně pak terény typu pozůstatků po povrchové těžbě (stříbro, břidlice ale i jiné kamenivo atdatd) – obecně tedy vzniklé lidskou činností, nebo pískovcové terény, kde jsou detaily podstatě menší než v těch severských, hlavně ledovcově tvarovaných terénech. A pokud se u nás takový, obvykle rozsahem poměrně malý, prostor rozhodne pořadatel využít pro OB, tak má kartograf zaděláno na velký problém s generaklizcí pokud má dodržet to, že mapa musí být 15 (pro middle jen zvětšená do 10).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *