Závěr na ME LOB: štafety
Dnes je 14.08.2018

LOB | 08.02.2018

Poslední závod na ME v LOBu v Bulharsku obstaraly tradiční tříčlenné štafety. Znovu se jelo v podobném prostoru jako předcházející závody, delší postupy a trochu nevyrovnané farsty závodní pole docela rozdělily. Česká reprezentace slaví několik umístění v TOP 6, ale také zklamání ze zrušeného závodu kvůli chybě pořadatele.

Nejdříve odstartovaly do závodu ženy, v 10 hodin místního času. Po prvním úseku byla ve vedení štafeta Ruska (Alena Trapeznikova), minutu a půl ztrácelo Švédsko 1 (Hanna Eriksson) a druhý ruský tým (Kseniia Terekhova). Po vyrovnaném výkonu dojela šestá Petra Hančová, který nabrala manko necelých 4 minut na Trapeznikovou. Na druhém úseku se nic zásadně nezměnilo. Stále byla ve vedení štafetu Rusek, kde jela Anastasia Kravchenko, na druhé místo se posunula švédská jednička (Magdalena Olsson), přičemž druhý ruský tým byl stále na průběžném 3. místě (Anastasiya Neverova). Lenka Mechlová vytáhla českou štafetu o příčku vpřed (na 4. místo navíc jen se ztrátou 18 sekund), v redukovaném pořadí bychom po druhém úseku brali bronzovou medaili.

Start závodu žen. V popředí i Petra Hančová. Zdroj: Facebook IOF.

Poslední úsek vše rozhodl. Ruska Mariya Kechkina si pohlídala vítězství, na druhém místě dojelo Švédsko, kde finišovala Tove Alexandersson a mocně stahovala náskok, ale o více než minutu to nevyšlo. Třetí dojela Natalya Tomilova (Rusko 2), ale bronzovou medaili bralo Norsko se ztrátou 11:34. Dlouho se pohybovala v boji o medaili i Hanna Rost, nakonec dojela v neredukované pozici jako sedmá. Jak se ale ukázalo, bylo to úplně jedno. Podle našich informací došlo k špatnému tisku farst, některé týmy tedy jely určité varianty víckrát. Údajně byl špatně vytištěn 1. úsek. Češky Petra Hančová a Lenka Mechlová měly například úplně stejnou trať. Kategorie žen byla tak zrušená a medaili ze štafet žen si žádný tým neodváží.

Předčasná radost Rusek. Z důvodu chyby pořadatelů byl závod žen zrušen. Foto: Facebook IOF

O deset minut později odstartovali do závodu muži. Tam po prvním úseku vykrystalizovala trojice na čele: Norsko 1 (Jorgen Madslien), Rusko 1 (Vladislav Kiselev), Norsko 2 (Oyvind Wiggen). Českou štafetu rozjížděl náš nejlepší závodník na šampionátu Jakub Škoda, který byl v cíli na devátém místě se ztrátou lehce na 3 minuty. Po druhém úseku zůstalo Norsko (Oeyvind Watterdal) ve vedení, následovaly dvě ruské štafety se ztrátou kolem minuty a půl, na čtvrté místo kleslo béčko Norska. 10. místo patřilo Česku, druhý úsek jel Radek Laciga, který nabral několik minut ztráty, nicméně stále byl v kontaktu se štafetami těsně před námi. České béčko (Michal Argaláš) bylo v té době jen o místo za áčkem, dělilo je ale tříminutové manko. Třetí úsek byl napínavý, norského Larsa Moholdta stíhal Rus Andrey Lamov. Lars však útok odolal, a tak Norové slavili zlaté medaile. Druzí dojeli Rusové, třetí pak další ruský tým. Pro bronz si podle redukovaného pořadí došli Finové (finišoval Tero Linnainmaa). Petr Horvát dojíždí do cíle jako devátý, v redukovaném pořadí to znamená pro české áčko pěkné 5. místo se ztrátou deseti minut na čelo. České bečko končí na 14. místě neredukovaného pořadí.

Naopak u mužů pravděpodobně proběhlo vše v pořádku a Norové slaví zlato. Foto: Facebook IOF.

Závodilo se pochopitelně i v dorosteneckých a juniorských kategoriích. Dorostenci jeli ve složení Tomáš Milán – Vít Štefan – Matyáš Štregl a byla z toho 6. příčka (5. místo v neredukovaném pořadí). Ve stejně starých dívkách se pohybovaly Češky (Kateřina Černá, Anežka Hlaváčová, Rozálie Kuchařová) i na medailových příčkách, nakonec v cíli braly stejně jako hoši 5. místo. Mezi juniorkami jsme neměli zastoupení (Markéta Firešová jela za ženy), v juniorech jsme ale byli docela vidět. Štafeta ve složení Ondřej Hlaváč, Vojtěch Bartoš a Jan Hašek skončila jako devátá, v redukovaném pořadí ale vystoupali hoši na velkou bednu (6. místo).

Více informací:

European Ski Orienteering Championships. Relay

Video report from the last race of the European Ski Orienteering Championships and the comments from the men's relay champions – Norway.

Zveřejnil(a) International Orienteering Federation dne 8. únor 2018

1. Petr Horvát says:

Nakonec to vypadá tak, že mapy byly vytištěny všechny správně, jen na startu žen pořadatelé rozdávali mapy závodnicím náhodně a nikoliv podle startovních čísel na mapách vytištěných 🙁