Zasněžené Jarní skály zahájily sezónu
Dnes je 22.10.2018

Orientační běh | Trail O | 19.03.2018

Sezóna začala, rankingové body se opět načítají na kontech jednotlivých závodníků. Jarní skály otevřely sezónu a opět na ně zavítalo kolem 1000 závodníků. Krom toho ještě doznívají zimní ligy a rozběhl se Český pohár v Trail-o. Jen co se vrátila juniorská reprezentace po týdnu z Maďarska, ta dospělá hned vyrazila na jih do Portugalska na tréninkový kemp.

Jarní skály

Tradiční jarní proběhnutí pro ty, kterým po zimě orienťák opravdu chyběl a také první šance pro ty, kteří chtějí posbírat nějaké body do rankingu, takové jsou Jarní skály na Turnovsku. Panovalo mrazivé počasí, ale na druhou stranu sněhu na trati nebylo tolik, aby nějak razantně snižoval rychlost běhu. I když pořadatelé v rozpisu avizovali, že mapy nebudou vodovzdorně upravené, tak v týdnu před, kdy byl výhled špatného počasí, změnili rozhodnutí, a tak všechny mapy byly zabalené do mapníků. To řada závodníků velice kvitovala. Na nejdelší trati – H21A, která měřila 10,7 km, zvítězil německý závodník Wieland Kundisch (75:04) o 44 vteřin před Lukášem Kettnerem (KAM), třetí skončil turnovský Martin Luštický (+1:39). V ženách vedla ještě na K16 Markéta Novotná (PHK), ale po její chybě se do čela dostala turnovská Iva Rufferová, která vedení udržela až do cíle. Novotná tedy skončila 2. a třetí místo brala Karolína Teplá (SHK).

Malešické TempO

Vrcholné závody rozjel v sobotu Český pohár v Trail-o v pražských Malešicích v disciplíně TempO. V kategorie E zvítězil Tomáš Leštínský, následován Pavlem Kurfürstem a třetí místo obsadila Hana Doležalová. Řešení jednotlivých kontrol naleznete zde.

Jedno z řešení malešického závodu

9. Slezská zimní liga

Pár kilometrů za polskými státními hranicemi se konal devátý závod Slezské zimní ligy. Pořadatelé lákali závodníky na padesátikontrolový závod s hromadným startem ve zvlněném terénu, kterému se říká Polské Švýcarsko. Mužskou trať (12,8 km/650 m převýšení) zaběhl nejrychleji Roman Zbranek (SKOB Zlín). Ženská trať měla “pouze” 42 kontrol a délku 9,3 km (převýšení 485 m). Nejrychleji ji proběhla Iva Kavánková (SKOB Zlín).

Celkové výsledky

Sněhulákův kufr

V sedmém závodu Sněhulákova kufru v Českých Budějovicích v jednočlenných štafetách na 4 okruhy zvítězil v kategorii A Lukáš Šmahel (OPI), 25 sekund ztratil druhý Jiří Vébr (VTA), třetí místo obsadil Lubomír Hošek (VCB). Nejlepší ženou byla jedenáctá Helena Hudečková (VTA).

SJC pohár

V Jičíně proběhl na nové výukovké mapě  “Nové Město” místní sprintový pohár. V prostoru sousedícím s tím, kde se v dubnu poběží Český pohár, postavil tratě Jan Mrázek. Na nejdelší trati vyhrál Tomáš Zalaba (27:49), druhé místo patřilo Janu Palasovi (30:40) a o další minutu zpět byl David Zlámal. Po závodě byly připraveny i zajímavé rozbory postupů.

Jarní sprint

Posledním závodem Pražské zimní ligy byl lesní sprint na mapě s literárním názvem “Ibsenovo drama”. Trať dlouhou 3 km na mapě bez cest zvládl nejrychleji Tomáš Jíra (KAM), nejlepší ženou pak byla celkově 7. Eliška Gorčicová (CHA).

1. Radim Hošek says:

Ahoj, myslím, že ses uklikl při projíždění ORISu, ty výsledky Sněhuláka jsou z minulého týdne. Ale dík za vyzdvižení mého úspěchu;)

2. Zdeněk Koč says:

Absolvoval jsem (jako každý rok) Jarní skály. Bylo to krásně postaveno, a oceňuji, že se ještě v Česku najde stavitel tratí (Tomáš Zakouřil), který umí (nebo má odvahu?) postavit klasickou trať, která je skutečně taková, jaká má z definice tohoto formátu být (tj. má za úkol prověřit všechny orientační techniky) a není jen bezduchým obíháním po cestách a jediným problémem je výběr ze dvou srovnatelných variant jestli zleva nebo zprava.