WOC sprint: Maja Alm má čtvrtý titul v řadě
Dnes je 17.08.2018

OB ve světě | Orientační běh | Reportáže | 05.08.2018

Sprintem bylo v lotyšské metropoli Rize zahájeno další vydání Mistrovství světa v orientačním běhu. Dopolední kvalifikace se běžela v parku Kronvalda a přilehlé zástavbě, na finále se pak závodníci přesunuli do starého města. Čtvrtý sprintový titul v řadě vybojovala rychlonohá dánská superstar Maja Alm. Mezi muži se pak radoval fenomenální Švýcar Daniel Hubmann, který získal svou první sprintovou světovou medaili již v roce 2005 v Japonsku a včerejší zlato je jeho již osmou zlatou medailí z MS. Z Čechů nakonec nikdo do elitní desítky nepronikl, ale zvláště naši muži Vojta Král a Miloš Nykodým byli velmi blízko, když skončili na 11., resp. 12. místě. Nejlepší českou ženou byla Tereza Janošíková na 19. místě. Pojďme ale popořadě.

Kvalifikace

Prvním ostrým závodem celého MS byla kvalifikace sprintu, ta proběhla v sobotu dopoledne v Rize v parku Kronvalda a přilehlé zástavbě. Startovní pole mužů i žen bylo rozděleno do tří rozběhových skupin, z nichž do finále postoupit vždy jen 15 nejrychlejších. Odhadovaný čas vítězů těchto rozběhů byl stanoven na 12 minut. Závodníky čekaly tratě v rovinatém terénu, ovšem ztížené umělými ploty a uzavírkami některých průchodů. Tratě ženských rozběhů měřily 3,1 – 3,4 km, těch mužských pak 3,5 – 3,6 km.

Mapa kvalifikace sprintu mužského rozběhu A

Nejdříve se na trať vydaly ženy, které startovaly od 9:00 tamějšího času (8:00 SEČ). V rozběhu A vyhrála Švédka Karolin Ohlsson, Adéla Indráková na ni ztratila 1:01 a 12. místo pro ni znamenalo postup. Do finále postoupila i Tereza Janošíková z rozběhu B, která skončila 7. a za vítěznou Švýcarkou Judith Wyder zaostala o 58 vteřin. Naopak v rozběhu C po chybě neodkázala postoupit Vendula Horčičková, která byla na 16. místě první nepostupující závodnicí, tam rozběh vyhrála Maja Alm z Dánska.

V kategorii mužů se povedlo všem českým závodníkům postoupit do odpoledního finále. Marek Minář bral 7. místo, Vojtěch Král 5. a Miloši Nykodýmovi v rozběhu patřilo dokonce 2. místo. Vítězi rozběhů se stali Tim Roberstson z Nového Zélandu, Jonas Leandersson ze Švédska a Yannick Michiels z Belgie.

Vojtěch Král při kvalifikaci sprintu. Foto: Daniel Wolf.

Finále

Za dějiště finále pořadatelé zvolili historické centrum Rigy. Bylo to vůbec poprvé v dějinách MS, kdy se sprint konal přímo v centru hlavního města pořadatelské země (v roce 2007 byl sprint v Kyjevě, ale nebyl v centru). Riga nabídla spousty úzkých uliček a zákoutí, dokonce i průběhy domy. Pořadatelé navíc terén opepřili umělými ploty a překážkami.

V 15 hodin místního času se na trať vydaly ženy, o hodinu později pak muži. Závod byl přenášen televizí a práva k jeho vysílání zakoupila i Česká televize. Diváci tak mohli závod v přímém přenosu sledovat na programu ČTsport za komentáře Petra Kubáska a Jany Knapové (ženy), resp. Radka Novotného (muži). “Doufám, že jsem se toho zhostila se ctí, že to bylo fajn a diváci si to užili. Nervozita před komentováním a před závodem se nedá srovnat. Je to něco nového, člověk neví, do čeho jde, Ale bavilo mě to, je to super,” prozradila po komentátorské premiéře Jana Knapová. O tom, jak se přímý přenos ČT z Rigy rodil si můžete přečíst v komentáři Honzy Picka.

V ženách vyhrála nakonec Dánka Maja Alm s velkou převahou a zajistila si tak čtvrtý sprintový titul v řadě, což se dosud žádné jiné ženě nepodařilo. Legendární Simone Niggli má sice ze sprintu sedm zlatých medailí, ale bez přerušení v řadě zvítězila nějvíce třikrát po sobě. V úvodu trati se na čele pohybovaly spolu s Alm i Švédka Tove Alexandersson a Švýcarka Judith Wyder. Maja Alm ovšem předvedla rychlé nohy při závěrečných třech postupech, když na tomto úseku druhou Alexandersson porazila o neuvěřitelných 21 vteřin. Alexandersson i Wyder navíc chybovaly na sběrce, když místo ní chtěly orazit mapový start, který byl lehce zmatečně velmi blízko poslední kontroly.

Chyba Wyder při zaběhnutí do špatné uličky při postupu na K15

Z Češek do finále postoupily Tereza Janošíková a Adélka Indráková. Lepšího umístění v cíli dosáhla nakonec mladší Janošíková, která ač věkem ještě juniorka, si doběhla pro 19. místo. Tím vylepšila své loňské 24. místo, kterého dosáhla při premiéře na dospělém MS v roce 2017 v Tartu. “Bylo to hezké, docela záludné, hodně moc umělých překážek. A hlavně hodně moc turistů, což byla asi největší překážka, protože nejsou obeznámeni s tím, že když někdo běží, tak by bylo fajn uhnout místo toho, aby se začali fotit,” popisovala Janošíková v cíli s čím musela na trati nejvíce bojovat. “Myslím, že jsem některé volby nevolila úplně nejlíp. Byl tam jeden asi 20 vteřinový záběh do dřívějšího průchodu, jsem se tam nějak nechala stáhnout turisty a zmátlo mě to, jinak jsem žádný velký zásek neměla. Bylo to hlavně fyzicky náročné, běh po kostkách bolí. Ale byl to boj a snažila jsem se bojovat, co nejvíc to šlo,” dodala věčně usměvavá mladá Češka, která byla se svým výsledkem očividně spokojená. O trochu méně spokojená byla Adélka Indráková, která nakonec brala 37. místo. “Byl to v mém podání průměrný závod, nebyl to žádný zářivý výsledek. Nebyl to ode mě bohužel plynulý závod, což je zásadní,” hledala v cíli příčiny Indráková. A co říkala o závodě v hlavním městě Lotyšska? “Sprint se mi moc líbil, bylo to hezký, trochu mi to připomínalo Tábor (prostor MČR ve sprintu 2018, pozn. red.), jak charakterem města, tak stavbou tratí.”

Tereza Janošíková po doběhu kvalifikace. Foto: Milan Mika.

Závod mužů byl velmi dramatický a vyrovnaný. Navíc se startem prvních závodníků začalo pršet, místy i velmi vydatně a mokré kočičí hlavy se začaly velmi klouzat. Titul mistra světa vybojoval po velmi dobrém výkonu Švýcar Daniel Hubmann, který tím obhájil sprintový titul z loňského roku i z letošního domácího ME a vybojoval svou již osmou zlatou medaili z MS. Vyhrál ale velmi těsně, Novozélanďana Tima Robertsona porazil o 1,1 sekundy. Ten během závodu několikrát vedl, ale v závěru ztratil drahocenné vteřinky. Přesto je stříbrná medaile z MS pro Nový Zéland fenomenálním úspěchem. Ještě větším pak mohla být medaile z MS pro Belgii, avšak belgický rychlík Yannick Michiels svůj velmi těsný boj o bronz prohrál se starším ze švýcarských bratrů Kyburzů Andreasem. Odstup této dvojice za vítězem byl skoro 20 sekund (5. Matthias Kyburz (SUI), 6. Emil Svensk (SWE)).

Trio nejlepších mužů při závodě na sprintu. Foto: Daniel Wolf.

Češi měli v ohni hned tři želízka včetně sprintové hvězdy posledních let Vojty Krále, který se na posledních velkých světových akcích vždy v této disciplíně umisťoval v elitní desítce a v loňském roce dokonce právě v Lotyšsku vyhrál závod Světového poháru. Bohužel ale letos se Češi do elitní desítky těsně nevešli. A zatímco Miloš Nykodým byl ze svého 12. místa (a tím i vyrovnání svého nejlepšího individuálního umístění na MS) nadšený, tak Vojta Král tajně myslel na mety vyšší. “Oproti minulému roku a předloňsku je to samozřejmě zhoršení, ale budu to hodnotit raději pozitivně. Raději bych samozřejmě bojoval o medailové pozice, ale dnes mi nebylo přáno. Závod to byl technicky náročný, protože byly použity umělé zábrany, a tím se to hodně ztížilo. Některé volby byly fakt zajímavé, takže člověk musel být pořád v mapě, číst si to a dobře to zvolit. Zřejmě jsem začal pomaleji, což je můj takový standard, protože když si to nepohlídám, tak ztratím na začátku zbytečné vteřiny, které už potom na konci nemůžu dohnat,” řekl v cíli 11. Vojta Král.

Miloš Nykodým s šéftrenérem Radkem Novotným po doběhu. Foto: Jan Picek.

“Dvanácté místo je paráda, to kdyby mi někdo řekl před startem, tak to beru všemi deseti. Trošku mě mrzí, že mi to na začátku nešlo, prvních pět kontrol jsem dělal kličky a byl jsem si nejistý. Ale žádnou chybu jsem neudělal a jestli jsem 40 vteřin za vítězem, tak to je paráda,” radoval se za cílem Miloš Nykodým. Ten navíc není ryzím sprinterem a sprint je, jak sám říká, jeho nejslabší disciplínou. Máme se tedy ještě na co těšit? Velmi spokojený byl i třetí z Čechů – Marek Minář. Ten přetavil svou první finálovou účast na MS ve 25. místo a velmi pěkný výsledek. “Super, můj cíl byl hlavně postoupit z kvalifikace, toho jsem se bál. Kvalifikaci jsem si ale hodně pohlídal, běželo se mi fakt super. Měl jsem trochu strach, protože na nedávném Akademickém MS jsem fyzicky shořel, takže jsem nevěděl, co od toho mám čekat. Ale týden před MS jsem se pěkně připravil na sprint a 7. místo v rozběhu je super výkon. A finále bylo parádní. Nevím, jestli jsem vzal úplně všechny volby dobře, ale běželo se mi skvěle. Bylo to mokré, ale to měli všichni. Super výkon pro mě,” řekl v cíli spokojený Marek Minář.

Dnes pokračuje šampionát sprintovými štafetami, ty startují v 16:00 SEČ