WOC #5: Horčičková osmá na krátké trati
Dnes je 20.10.2017

OB ve světě | Orientační běh

Na den upálení mistra Jana Husa upalovali nejlepší světoví orientační běžci pro další sady medailí, tentokrát na krátké trati. První se na trať vydali muži. Pro titul si doběhl fenomén světového OB a král krátkých tratí Thierry Gueorgiou, který se již dříve nechal slyšet, že toto MS bude jeho poslední. Lepší závěr kariéry si tak nemohl ani přát. Thierry získal své 14 zlato ze světových šampionátů, osmé z middlu, když svůj první titul vybojoval už ve Švýcarsku 2003. Druhé místo vybojoval Švýcar Fabian Hertner a pro třetí místo si doběhl Ukrajinec Oleksandr Kratov (4. Runesson (SWE), 5. Hubmann (SUI), 6. Bergmann (SWE)).

Čeští muži vybojovali dvě cenná umístění ve druhé desítce, když Vojtěch Král skončil 12. a Jan Šedivý 15. a jedno hned za ní, když Jan Petržela obsadil 22. místo. Chybičky tam byly. Párkrát jsem ztratil kontakt s mapou, musel jsem se tam hledat. Na konci jsem ještě uhnul ze směru. Kolem minutky bych tam asi našel, jinak to byl takový standardní výkon – žádný zásek, žádný totální úlet, dobrý asi. Nebylo to světový, ale bylo to dobrý,” řekl v cíli dnes nejlepší z Čechů. Závod měl dvě naprosto odlišné části – před tím, než mě doběhl Lauri Sild, a po tom. Ze začátku jsem se do toho nemohl dostat. Přišlo mi, že tvary jsem viděl úplně jinak. Bylo to hodně plytký a vždycky, když už jsem se do toho dostal, tak jsem udělal další chybku, nejistotu. A na sedmičce mě pak sebral Lauri a šel jsem za ním, hlídal jsem si to. Když udělal nějakou kličku, tak jsem šel před něj, ale on šel fakt dobře, takže pak už jsem se nedostal k tomu, abych šel samostatný závod. Spíš jsem vyrovnával jeho kličky a hlídal si to za ním. Spokojený určitě nejsem. Přišlo mi, že do toho nemůžu jít naplno, protože jsem si to musel strašně hlídat a nebyl jsem schopný jít závodní tempo,” povídal v cíli Jan Petržela.

Vojta Král v cíli s trenérem Radkem Novotným (Foto: Lenka Klimplová).

Životní závod pro Horčičkovou, 8. místo

Odpoledne běžely ženy. Už před závodem se říkalo, že se očekává souboj švédské hvězdy Tove Alexandersson proti zbytku světa. Otázkou však bylo, kdo tím zbytkem světa bude. Možná trochu překvapivě se jím nakonec stala norská běžkyně Marianne Andersen, která v minulých letech ze zdravotních důvodů na vrcholné úrovni neběhala. A vrátila se ve velkém stylu, na fenomenální švédku sice nestačila, ale vybojovala stříbrnou medaili. Svou již devátou. První získala v roce 2005! v Japonsku se štafetou, dosud poslední pak v Trondheimu 2010. Raduje se tak z medaile po sedmi letech. Na Tove Alexandersson však vůbec nestačila, nikdo na ní nestačil. Švédka zvítězila o 2 minuty a 10 sekund. Největší boj byl o bronz. Ten visel dnes poměrně nízko, hodně závodnic tak možná bude zklamáno, protože byl na dosah. Nakonec byla nejšťastnější z poraženého zbytku světa Finka Venla Harju, která bere bronzovou medaili s neuvěřitelným odstupem 4:10 za vítězkou. Poté už to bylo poměrně vyrovnané a do boje o pódium se zapojila i česká reprezentantka Vendula Horčičková, která sice nakonec skončila osmá,  ale i tak je to pro ní životní výsledek!

Alexandersson, Andersen, Harju. Nejlepší trio na middlu MS 2017.

“Byl to přesně takový závod, jaký jsme čekali – hodně hodně technicky náročný, takže jsem věděla, že i ta únava, kterou člověk trochu cítí po longu, že nebude rozhodovat. Bude rozhodovat 100% koncentrace, a tak jsem se snažila od začátku do konce,” povídala Vendula v cíli Lence Klimplové anižby ještě znala na jaký výsledek to bude stačit. “Bylo to fakt těžké, jak to bylo zavřené. Vždycky jsem přesně věděla a dokázala chybu eliminovat, což bylo klíčové. Neudělala jsem žádnou větší chybu, byly tam sice nějaké myšky… V dokonalém závodě bych to možná mohla jít o dvě minuty rychleji, ale nevím, zda to vůbec v tomhle terénu šlo. Takže spokojenost, že jsem se vyvarovala velkých chyb, a jestli to bude takový výsledek (Vendule jsme před rozhovorem říkali, že to vypadá na TOP10 a možná i výš), tak to je úplně neskutečné,” zářila v cíli mladá česká reprezentantka.

Vendula Horčičková na trati dnešního závodu na krátké trati. (Foto Lenka Klimplová)

Druhou Češkou na startu byla Denisa Kosová. Té se však dnes příliš nedařilo a po několika chybách z toho bylo až 49. místo. Já jsem se do toho dneska vůbec nedostala. Udělala jsem první velkou chybu hned na čtyřku, pak jsem se snažila, ale šla jsem asi za hranu a už jsem to nebyla schopna umapovat a byla jsem úplně mimo a jenom se těšila, že mě někdo shrábne a vyvede mě z lesa, ale vždycky jsem potkala někoho, když jsem šla do protisměru. Asi třikrát jsem doběhla na další kontrolu a vždycky jsem potkala někoho mezi těma kontrolama a říkala jsem si „ne, zase sama“. Prostě to nešlo! Strašně mi to ujíždělo na buzolu a vůbec jsem se nebyla schopna hlídat. Dneska se mi konečně běželo dobře, ale myslím, že mi letos chybí vyzávoděnost a závodní sebevědomí, protože dva, tři měsíce jsem skoro nechodila do lesa a ty závody mi chybí. Loni jsem byla vyzávoděná, měla jsem sebevědomí, teď to prostě trpí,” hledala v cíli Denisa příčiny svého dnešního nezdaru.

Denisa Kosová na trati dnešního middlu (Foto Lenka Klimplová).

Velká chyba Denisy Kosové na čtvrtou kontrolu.

Byl to krásný závod, plný fenomenálních výkonů a příběhů, které si budeme pamatovat. Ať už si vzpomeneme na Thierryho Gueorgiou, Tove Alexandersson, Marianne Andersen či naši Vendulu Horčičkovou. Střípky ze závodu si můžete připomenout níže na našem liveblogu a zítra se budeme těšit na závod štafet, který celé týdenní klání uzavře.