Víkendové Čechy – Lipová a Brambory
Dnes je 24.09.2017

MTBO | Orientační běh | Reportáže

O uplynulém víkendu se konaly dvě významné o-akce na území Čech. V malé obci Litošice na Pardubicku byl na programu 5. a 6. závod ŽB-Čechy a v severních Čechách v Lipové pak 7. a 8. kolo ČP v MTBO. Pojďme se podívat, jak to všechno dopadlo.

5. a 6. závod ŽB-Čechy

Pardubická Lokomotiva uspořádala dvojzávod ŽB-Čechy v obci Litošice, která čítá necelých 150 obyvatel. Prostor byl z velké části rovinatý, na jihu byl svah směřující k obci se zajímavým názvem – Brambory. Na 1150 závodníků čekal vesměs čistý les  s několika místy s horší průběžností.

Hlavní trať mužů sobotní klasiky.

V sobotu se běžela klasická trať, pro řadu tratí byl typický dlouhý postup na kontrolu č. 1, který byl často nejdelší na celém závodě. Zbytek trati byl poskládán ze středně dlouhých nebo krátkých postupů převážně v rovinatějších partiích lesa. Do členitější části, kde se stavitelovi nabízely zajímavé volby postupu, se závodníci dostali spíše až v neděli na krátké trati. Nejrychleji trať D21A prolétla hradecká Daniela Čepová, bezmála 10 km zvládla za 61 minut. Druhé místo obsadila Karolína Šiková (OK Lokomotiva Plzeň), třetí příčku pak obsadila Martina Matějů (SK Praga), když ztratila na vítězku přes dvě minuty. V mužích se vítěz František Kolovský přiblížil k magické hranici rychlosti 5 min/km. Vyhrál systémem start-cíl, nechyboval, malého zaváhání se dopustil jen na kontrole č. 19.  Trať dlouhou 14,4 km zvládl za 73:21, když porazil o více než minutu svého oddílového kolegu Jiřího Valeše a o další tři minuty třetího Jakuba Makovského (KOB Tretra Praha).

Nejlepší závodníci na klasické trati při 5. kolem ŽB-Čechy. Foto: Matěj Kamenický.

Nedělní krátká trať byla ve stejném terénu, charakter tratě se postupně měnil. Úvodní část byla postavena na rovině s hustníky, vodotečemi a orientaci trochu ulehčovaly oplocenky. Druhá třetina nejdelších tratí byla v kopcovitějším terénu, kde nechyběly vrstevnicové detaily nebo hustníky. Poslední část závodu zavedla běžce do opět rovinatějšího terénu, vesměs čistého lesa, v úplném závěru se mohlo chybovat na kontrolách, které byly na vrstevnicových detailech. Pokud tratě byly v sobotu časově hluboko pod směrnými časy, pak v neděli to bylo spíše opačně. To však neplatilo v kategorii žen, kde zvítězila kamenická závodnice Petra Aschermannová v čase 34:58. Na druhém a třetím místě skončily dvě fyzicky výborně připravené veteránky: Kamila Gregorová (CTB), která ztratila 24 sekund na vítězku, a Marta Fenclová (LPU) s mankem 1:16. V mužích se na prvních dvou místech nic od soboty nezměnilo, zvítězilo plzeňské duo Kolovský-Valeš, opět ve stejném pořadí. František byl tentokrát jen o dvě sekundy lepší. Jirka v cíli určitě litoval svých dvou zaváhání na kontrolu 7 a 19. Třetí místo tentokrát vybojoval turnovský Martin Luštický.

Dámská nedělní trať z pera Petra Fencla.

Při závodech se však stala nepříjemnost, kdy řada závodníků měla střevní problémy, které pravděpodobně byly způsobeny v neděli občerstvením v cíli. Během úterý si závodníci ve velkém stěžovali na sociálních sítí. Pořadatelé pak reagovali na stránkách závodů: “Celou situaci řešíme s hygienou. Vše nás hodně mrzí, moc se všem omlouváme za nepříjemnosti takto vzniklé.”

Více informací:

7. a 8. kolo ČP v MTBO

7. a 8. kolo Českého poháru hostil nejsevernější kout České republiky, do Šluknovského výběžku se k obci Lipová sjelo na 300 bajkerů, kteří závodili na krátké a klasické trati. Pořadatelé z KOB Děčín a OL-Team Wehrsdorf zavedli závodníky i za hranice sousedního Německa, mohli se tak při závodě projet po singletrekové hraniční stezce.

Sobotní middle M21E.

Tratě sobotního middlu byly postaveny v okolí secesní kaple Jáchym, která se tyčí na stejnojmenném kopci. Počasí zpočátku nepřálo, ale silný chladný vítr nakonec trochu ustál, a tak bylo ideální závodní počasí. Technický závod, při kterém bylo mnoho cest velmi špatně sjízdných, ovládli Martina Tichovská a Vojtěch Stránský.

Slunečná neděle a long, který startoval u Solandského rybníka. Většina všech tratí vedla Německem, elitní kategorie se podívali ke skokanským můstkům i zatopeným lomům u městečka Wehrsdorf. Situace na stupínku nejvyšším stejná jako o den dříve – Martina Tichovská vyhrála bezkonkurenčně o více než 10 minut, mužům kraloval opět Vojta Stránský.

Originální odměnou nejlepším závodníkům byla medaile ve formě pivního tácku s logem závodu.