Uplakaný trojzávod na Jičínsku
Dnes je 20.10.2017

Orientační běh | Reportáže | Závody

Štafety, sprint, štafety. Tradiční kombinace závodů měla o víkendu další dějství. Na Královehradecku ji uspořádal klub OK Slavia Hradec Králové (sobotní štafety), zbylé dva závody měli na svědomí pořadatelé ze Sportcentra Jičín. Závodům moc nepřálo počasí, zvlášť sobotní sprint byl pořádně mokrý.

V sobotu dopoledne se závodníci přesunuli do Miletína, tisícového městečka na úpatí hory Zvičiny mezi Jičínem, Dvorem Králové nad Labem a Hořicemi v Podkrkonoší. Štafety se tu již konaly podruhé, poprvé v roce 2003. Po 14 letech tak závodníci okusili terén, který byl z části rovinatý, v druhé půlce se vyskytovalo docela dost terénních tvarů a skalek.

Český pohár štafet, 16.9.2017

Zveřejnil(a) O-News.cz dne 16. září 2017

V ženách po prvním úseku vedla štafeta OK99 (Markéta Novotná), po druhém úseku se ale do čela vyšplhala štafeta ZBM 1 (zásluhou Natalie Hiklové) a toto umístění ji patřilo i po třetím úseku, kde běžela Adélka Indráková. Druhé skončily Turnovačky (Krafková, Rufferová, Omová), když ztratily na vítězky bezmála 4 minuty. Dalších 40 sekund zpět byly závodnice OK Lokomotivy Pardubice, které běžely v sestavě Udržalová, Zvěřinová, J. Knapová.

Nejlepší ženy v Miletíně. Foto: Jan Picek.

V mužích startovní pole roztrhal Vojtěch Sýkora (OOB TJ Slovan Luhačovice), když přiběhl z lesa jako první s minutovým náskokem. To však jeho oddíloví kolegové neudrželi, a tak po druhém úseku byla ve vedení SK Praga (běžel Jan Šedivý). Ani Pragovka se nakonec na stupně vítězů nepodívala, a proto zlato putovalo do Pardubic po vyrovnaném výkonu celé štafety (M. Kamenický, Kubelka, Nožka). Více než minutu ztratilo trio Vandas-Kubát-Petržela (OK 99 Hradec Králové), které bylo těsně pronásledováno štafetou Magnus Orienteering (Zbranek, Horvát, Minář).

Farstování kategorie H21.

Odpoledne se dějství přesunulo do Lázní Bělohrad. Původně se sprint měl běžet v Jičíně, ale kvůli kolizi s akcí “Jičín-město pohádky” pořadatelé v součinnosti se SK přesunuli závod právě do podkrkonošského lázeňského města. O sprint v centru Jičína však závodníci nepřijdou. Jičínští pořadatelé uspěli s kandidaturou na ČP ve sprintu a Jičín přivítá orientační běžce 15. dubna 2018, ihned po večerním MČR v NOB. Sprint v Lázních Bělohrad bohužel sužovalo nepříjemné deštivé počasí. Na doběhu bylo velké množství bláta, řada později startujících závodníků padala přímo u cílového lampionu. Jednalo se spíše o mapově jednodušší sprint, který ale kladl vysoké nároky na fyzický fond závodníků. Začátek byl v parku, poté následovala oblast kolem místní SOU, ZŠ a panelovými domy, přeběh řeky Javorky a poslední partie probíhala v lesoparku.

Na doběhu nebylo o bláto nouze… Foto: Daniel Wolf.

V mužích vyhrál největší favorit Vojtěch Král, ale neměl to úplně zadarmo. Ještě na sedmnácté kontrole ho porážel reprezentační kolega Jan Petržela, který běžel skvěle a v cíli měl manko 9 sekund na srpnového vítěze SP ve sprintu v Lotyšsku. Třetí Miloš Nykodým měl ztrátu větší, na Krále nestačil o 39 sekund.

Analýzu sprintu H21E můžete nalézt zde.

V ženách byla nejlepší Vendula Horčičková, která se ujala vedení na páté kontrole a pak již před sebe nikoho nepustila. Ale i druhá Jana Knapová se prala o vítězství, v cíli ji dělilo od luhačovické závodnice 5 sekund. A určitě ji bude mrzet chyba na 5. kontrolu, kde ztratila půl minuty. Třetí skončila Adélka Indráková (+0:17).

Celý víkend zakončily štafety ve Vojicích, v terénu, který na první pohled nebyl nijak oslnivý, přesto označován jako “klasicky štafetový”. Velmi zajímavá část byla v bývalém lomu, kde se nacházela řada terénních tvarů. Bohužel průběh byl značně zmatečný. Pořadatelům nefungovaly vyčítací jednotky, tvořily se dlouhé fronty a vypadával i RACOM.

Velká fronta na vyčítání. Zdroj: FB Přiznání orientačních běžců.

Výsledky proto ještě nejsou oficiální, i během vyhlášení došlo k několika změnám. V mužích pravděpodobně vyhrála Severka Šumperk ve složení Poklop-Schuster-Král těsně před včerejší vítěznou štafetou LPU (Kamenický, Nožka, Kubelka), třetí místo putuje do Hradce Králové zásluhou místní OK99 (Bendák, Kubát, Vandas). V ženách bylo vítězství ZBM mnohem přesvědčivější, tentokrát vítězky běžely v sestavě Tesařová-Tužilová-Indráková. Druhé doběhly ženy z Luhačovic (Čermáková, Jirčáková, Horčičková), třetí místo obsadila druhá štafeta ZBM (Hiršová, Kabáthová, Hlavová).