Světový pohár se zlatým bonbonkem
Dnes je 24.09.2017

OB ve světě | Orientační běh

Ani na konci srpna si naši reprezentanti pořádně nevydechli, čekalo je totiž další kolo Světového poháru, které se konalo v lotyšském Cēsis. Byla to velmi sledovaná zastávka Světového poháru, protože příští rok se v této pobaltské republice v podobných terénech bude konat Mistrovství světa. Na pořadu byla krátká trať, štafety a sprint. A co víc: Vojta Král vybojoval v závěrečném sprintu zlatou medaili!

Pátek 25. srpna – krátká trať

Program byl zahájen krátkou tratí. Mapa obsahovala hodně zelené barvy a i díky tomu se dělalo dost chyb. Nejdříve nastoupily ženy. V ženách zvítězila Ruska Natalia Gemperle, která však nezačala nejlépe. Na prvním TV úseku byla patnáctá a ztrácela na nejlepší necelou minutu. Poté se však zrychlovala a v cíli byla první s náskokem 25 sekund na Švýcarku Sabine Hauswirth, jednapadesát sekund ztratila bronzová Marika Teini (Finsko). A co mistryně světa Tove Alexandersson? Podle záznamu GPS to vypadalo, že se po celou dobu pořádně nemohla dostat do závodu. Série chyb znamenala “až” 5. místo, když na Gemperle ztratila konečných 57 sekund (během závodu ztrácela na čelo závodu až 2 min). Nejlepší z našich byla 22. Vendula Horčičková. Běžela po celou dobu vyrovnaně, v cíli měla ztrátu 3:35.  O sedm příček hůře dokončila závod Adéla Indráková (+4:34), když se nevyvarovala několika chyb, např. hned na kontrole č.2 (viz obrázek).

Chyba Adély Indrákové na kontrole č. 2.

Smolnější den si bohužel vybrala Jana Knapová. Začala velice dobře, zhruba na úrovni druhé desítky. Pak přišla kontrola 14 a pád, který ji stál cenné desítky sekund. Poslední česká závodnice na startu, Barbora Hrušková, dokončila závod na 57. místě (+8:24).

První ostrý start na světové scéně po MS a hned jsem to zazdila pádem a dvakrát naraženou nohou a bohužel naraženým stehenním svalem. Než jsem se po pádu na K14 middlu oklepala, stálo mě to více než minutu ztrátu 😢 Dostala jsem novou tetovačku, ale bohužel ani s ní to dnes nešlo dobře 😞 Nezbývá než věřit v rychlou regeneraci na zítřejší sprint. 💪 __________________________________ I thought that with this new fashion tattoo my leg will run as nothing happened. I was wrong 😞 Hope it will be better tmrrw. #musclecontusion

A post shared by Jana Knapova (@janaknapova) on

Na mužské trati byly tentokrát docela velké rozdíly na prvních pozicích. Závod vyhrál Nor Olav Lundanes, když trať oběhl o 44 sekund před Matthiasem Kyburzem, 1:16 už měl ztrátu Švéd Gustav Bergman, který bral bronzovou medaili. Dva čeští reprezentanti skončili na začátku druhé desítky, i když po úvodní části byli hluboko ve výsledkové listině. Nakonec nejlepším z Čechů byl Vojtěch Král. Šumperský závodník byl na prvním mezičase na 54. místě, postupně se však propracovával dopředu a v cíli z toho bylo pěkné 11. místo. Na Nora Lundanese ztratil 3:28. O dvě místa a 10 sekund zpět byl třináctý Jan Šedivý. Ten byl na prvním mezičase dokonce až na 87. pozici se ztrátou 1:50, když nechal lehce přes minutu na kontrole č. 2 a ani pětku nenašel úplně čistě.

Chyba Šedivého na druhé kontrole.

Další z českých reprezentantů Jan Petržela se naopak vyhl větším chybám na začátku, ale ztrácel na nejlepší v druhé půlce trati. Nakonec z toho bylo 41. místo. Jonáš Hubáček byl 55., Miloš Nykodým 59., v osmé desítce pak závod dokončili Tomáš Kubelka a Marek Minář.

Sobota 26. srpna – štafety

V sobotu byly na programu lesní štafety. Česko postavilo jednu ženskou a dvě mužské štafety ve složení Adéla Indráková – Vendula Horčičková – Jana Knapová, resp. Jan Petržela – Jan Šedivý – Vojtěch Král a Miloš Nykodým – Jonáš Hubáček – Tomáš Kubelka. Nejdříve dostaly prostor opět ženy, kde se startovní pole docela již docela roztrhalo na prvním úseku. Vedly štafety Švédska 2, Velké Británie 2 a MIX. Adéla Indráková doběhla jako třináctá, když ztratila v úvodu trati (dohledávka 3. kontroly). Druhý úsek byl ve znamení naprostého přesypání pořadí (např. štafeta SWE 2, která ovládla 1. úsek, doběhla až 13. se ztrátou více než 7 minut). Nejlépe si vedla štafeta Švýcarska (Julia Gross), v závěsu se drželo Švédsko (Emma Johansson), třetí Norsko 2 už mělo ztrátu více než 3 min. O tři příčky zlepšila umístění Vendula Horčičková. Desáté místo a ztráta 6:36, to byla aktuální pozice českého ženského týmu po druhém úseku. Třetí úsek rozhodl o konečném pořadí. A byl to souboj do posledních metrů. Sabine Hauswirth (Švýcarsko 1) běžela celou dobu na čele. V poslední části ji na záda dýchala Švédka Tove Alexandersson. Sabine si však drobný náskok nenechala vzít a v cíli byla o sekundu lepší. Třetí doběhla Anna Haataja (Finsko 3). Jana Knapová doběhla jako 14., pokud však budeme brát redukované pořadí, pak české štafetě patřila 8. pozice.

Women relay has started #OWCupLatvia

Zveřejnil(a) Orienteering World Cup 2017 Latvia dne 26. srpen 2017

V mužích byl na čele velmi aktivní Miloš Nykodým, který rozbíhal české béčko. V cíli mu patřilo skvělé 3. místo, když nestačil pouze na štafety Švýcarska 3 a Norska 1. Naopak do závodu nevstoupila vůbec dobře štafeta Česko 1, kde se Jan Petržela nevyvaroval několika chyb a předával Janu Šedivému na 19. místě se ztrátou 3:21. Po druhém úseku vedlo Švédsko 2, které si vybudovalo exkluzivní náskok 2:42 před Švýcarskem a Velkou Británií. České béčko (Jonáš Hubáček) sice ztratilo, bylo průběžně osmé se ztrátou 3:01 na Švédsko 2, ale pouze 20 sekund zpět na druhou pozici. Jan Šedivý přidal další zhruba čtyřminutovou ztrátu a české áčko bylo po druhém úseku šestnácté. Zlato v závodě štafet vybojovali Švédové 2, William Lind uhájil pozici před dotahujícím Švýcarskem (Daniel Hubmann) a Ruskem (Dmitry Tsvetkov). Tomáš Kubelka doběhl na 12. místě (v redukovaném pořadí to byla 8. pozice). Vojtěch Král běžel velice dobře a doběhl na 14. místě.

Mapa štafet mužů.

Neděle 27. srpna – sprint

V neděli se běžel sprint, který měl dvě části. Nejdříve dopoledne byla kvalifikace, odpoledne pak finálový závod. V ženách však do finále ze 14. místa postoupila jen Jana Knapová, těsně utekl postup Vendule Horčičkové. Do finálového závodu postoupili tři muži – Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Jan Petržela.

Bomba výsledek pro Vojtu Krále – vyhrál sprint na SP v Lotyšsku. Foto: Jānis Līgats

Finálový závod nebyl mapově nijak extra těžký a rozhodovala dost fyzická připravenost. Naprosto famózně zaběhl náš Vojtěch Král. Celý závod se pohyboval v první desítce. Postupně se ale začal propracovávat výš a v cíli nenašel přemožitele. “Byl to dneska zcela bezchybný mapový výkon,” radoval se v cíli šumperský závodník. Jedná se o Vojty první medaili ve sprintu na světové scéně v kategorii dospělých a hned s leskem toho nejcennějšího kovu. Navázal tak na výborný výsledek z World Games, kde v závodě na krátké trati vybojoval bronz. Stříbro bral loňský mistr světa v této disciplíně Jerker Lysell a bronz Matthias Kyburz. 48 sekund na svého týmového kolegu ztratil Miloš Nykodým a bral velmi pěkné 15. místo. Jan Petržela byl diskvalifikovaný, když neorazil dvanáctou kontrolu.

Jan Petržela vynechal K12 a byl tak diskvalifikovaný.

V ženách “konečně” vybojovala zlato Tove Alexandersson s velkým náskokem 39 sekund na Rusku Natalii Gemperle, třetí skončila Sabine Hauswirth ze Švýcarska. Jana Knapová skončila třicátá, když na vítězku ztratila 2:12.