V Craftsbury skončil SP v LOB
Dnes je 26.09.2018

LOB | 11.03.2018

Posledním závodem letošní zástavky světového poháru na americkém kontinentě byly smíšené štafety, které probíhaly v podobném prostoru jako předešlé závody. Česká výprava do závodu nasadila dvojice Mechlová-Škoda a Hančová-Laciga. Na start se nedostal jen Petr Horvát, na kterého nezbyla žádná česká žena (do USA jeli 3 muži a 2 ženy z ČR). Ženské úseky čekala celková vzdálenost 6,8 km po ideální postupu, na muže pak o 1,3 km více s převýšením 240 metrů.

Přesně v 10:00 tamějšího času vyrazilo 20 smíšených štafet do závodu. Vítězství s náskokem 19 vteřin vybojovali švédští závodníci Tove Alexandersson a Erik Rost, kteří předčili ruskou dvojicí Tatyana Oborina a Eduard Khrennikov. O další půlminutu zpět pak dojeli další Švédi (Magdalena Olsson a Martin Hammarberg). Lepší z českých dvojic byla Lenka Mechlová a Jakub Škoda, kteří na vítěze ztratili 2:45 a obsadili osmou pozici. Potěšující však je, že v redukovaném pořadí by obsadili 4. místo! Petra Hančová a Radek Laciga obsadili v posledním letošním závodě 16. místo.

Ski Orienteering World Cup final. Mixed Sprint Relay

Sweden won the Mixed Sprint Relay at the IOF Ski Orienteering World Cup final in the Craftsbury, Vermont, USA.Despite an early mistake on the first leg and a broken ski on the last leg, the Swedish duo of Erik Rost and Tove Alexandersson repeated their success from the European Championships and won a second consecutive Mixed Sprint Relay this season.The Russian team of Eduard Khrennikov and Tatyana Oborina finished in the second position, 19 seconds behind the winners.A third place went to the second team of Sweden – Martin Hammarberg and Magdalena Olsson, who finished 50 seconds behind the winning time.Results: http://data.bullitttiming.com/events/2018/WMSOC-WCup/WC_Relay_results.pdf

Zveřejnil(a) International Orienteering Federation dne 10. březen 2018

Ještě před závody štafet byl v pátek na programu long s hromadným startem. V něm se čeští muži seřadili ve druhé desítce. Nejlepší z našich byl 16. Jakub Škoda, který ztratil přes 8 minut na vítězného Švéda Erika Rosta. 16. skončil Petr Horvát a 19. Radek Laciga. Suverénního Švéda na stupních doplnili druhý Nor Lars Mohold a třetí Eduard Khrennikov z Ruska.

Petr Horvát bojuje na klasické trati při SP v Craftsbury. Zdroj: FB IOF

Dejavu z loňského MS v OB v Estonsku si prožila švédská o-bojživelnice Tove Alexandersson. Stejně jako loni v jednom ze závodů MS v letním OB i tentokrát projela při průjezdu arénou omylem přes cílovou pásku, i když ještě do cíle nemířila. Zatímco na letním MS byla jury milosrdná a byla z toho nakonec pro Švédku zlatá medaile, tentokrát pravidla hovořila jasně a švédská superfavoritka není ve výsledcích klasifikována. Stejný osud však potkal i další závodnici, která dojela do cíle na medailové pozici, Ruska Kechkina neorazila jednu z kontrol. Vítězství tak tak spadlo do klína Fince Salle Koskela, druhá byla klasifikována Ruska Tatyana Oborina se ztrátou 10 sekund, pro třetí místo dojela Švédka Evelina Wickbom. Nejlepší z Češek byla tentokrát Petra Hančová, když dojela 10 minut za vítězkou na 12. místě, Lenka Mechlová finišovala o dvě minuty později pro 15. příčku.

Celkoví vítězové SP v LOB 2017/2018: Tove Alexandersson (SWE) a Andrey Lamov (RUS). Zdroj: orienteering.org

Světový pohár vyhrála Tove Alexandersson a Andrey Lamov

Večer po závěrečných sprintových štafetách následoval medailový ceremoniál a banket, který byl i zakončením sezóny LOB 2017/2018. Celkovými vítězi Světového poháru v LOB 2017/2018 se stali Švédka Tove Alexandersson a Rus Andrey Lamov. Tove vyhrála šest individuálních závodů z devíti možných a už před nepovedeným závěrečným longem věděla, že ji o titul nemůže nikdo připravit. Andrey Lamov ovládl první tři závody SP, získal titul evropského šampiona na middlu a zvítězil i v úterním sprintu v Americe. Po pomalejším rozjezdu v závěru sezóny mocně dotahoval Švéd Erik Rost, nakonec ale na Rusa nestačil o 35 bodů.

Nejlepším Čechem celkového hodnocení SP se stal Jakub Škoda, kterému v mužích patří 14. příčka. Mezi ženami se do druhé desítky dostala 18. Lenka Mechlová a těsně za ní skončila 21. Petra Hančová (25. Laciga, 29. Horvát, 46. Argaláš, 47. Drobník, resp. 28. Šimková, 34. H. Rost, 37. K. Neumannová).

V soutěži národů vyhrálo Švédsko, Česko skončilo na pěkné páté příčce.

Rozhovor s celkovými vítězi (v angličtině):

V příštím roce se můžeme těšit na “exotické” závody Mistrovství Evropy v Turecku a zimní univerziádu v Ruské federaci. Vrcholem pak bude Mistrovství světa dospělých, juniorů a dorostu, které bude hostit Švédsko.