Předstartovní horečka: MČR na klasické trati
Dnes je 20.10.2017

Orientační běh | Předstartovní horečka | Závody

Vrchol domácí o-sezóny je tu. OK Chrastava pořádá v Raspenavě MČR na klasické trati. Téměř 1700 závodníků bude bojovat v jizerskohorském terénu. Tituly obhajují Miloš Nykodým a Jana Knapová. Tak jako obvykle je v sobotu kvalifikace, v neděli od 9:30 pak finále.

Běží se v CHKO Jizerské hory jižně od obce Raspenava. Prostor hrál stěžejní roli v nakonec neúspěšné kandidatuře pro pořádání MS v letech 2006-7 (následující kandidatura v roce 2008 s centrem v Olomouci byla úspěšná). Terén s rozlohou 10 km2 se vyznačuje množstvím údolíček, kamenů a skalek. Lze ho rozdělit na dvě části, kdy ve vrchní části je náročná kamenitá podložka, spodní část je rovinatější a s bažinkami. Je to přesně 30 let, kdy se v prostoru bojovalo rovněž o mistrovské tituly. “Na tento závod mám krásnou vzpomínku, když jsem na trati H21 doběhl jediného soupeře, který ještě mohl ohrozit můj postup do elity (tehdejší systém byl odlišný od dnešního) a já v závěru trati prožíval euforii z tohoto, byť skromného sportovního úspěchu,” říká dnešní předseda ČSOS Radan Kamenický.

Pohled z lesa. Foto: OK CHA.

Tratě v tomto terénu nebylo lehké postavit, jak se shodují stavitelé tratí Kateřina Kašková a Jaroslav Polák. “Postavit tratě na MČR byla pro nás opravdu výzva,” říkají a současně přiznávají: “S tratěmi jsme začali na podzim roku 2016, mnohé jsme nakonec vůbec nepoužili, protože původní koncepce nenabízela tolik možností využití potenciálu terénu. A tak několikaměsíční práce skončila v koši.”  K dobrému výsledku bude prý zapotřebí vymáčknout ze sebe poslední zbytky sil. “Umět se rychle rozhodnout, a to nejen na dlouhých postupech, ale i v místech, kde na mapě převládá zelená, šrafované paseky a oplocenky. Nenechat se rozhodit bukovými nálety, kterých je v lese opravdu hodně,” dodává dvojice stavitelů.

Na závodníky čeká drsná jizerskohorská příroda. Foto: OK CHA.

Důležitá informace je také ta, že oba dny jsou dva starty. S1 je pro kategorie MČR (DH16-21), S2 pro ostatní kategorie. Finálové tratě jsou dlouhé 15,6 km (845 m převýšení, 26 kontrol) u mužů a 9,8 km (580 m převýšení, 17 kontrol) u žen. Titul v ženách obhajuje Jana Knapová. I letos bude jednou z velkých favoritek, zvlášť při neúčasti zraněné Denisy Kosové (a Dany Šafka Brožkové, která právě minulý rok na MČR na klasické trati ukončila svoji bohatou kariéru). Letos je však ve výborné formě Vendula Horčičková a uvidíme, jak jí budou chutnat jizerskohorské terény. Mezi další favoritky můžeme zařadit Adélku Indrákovou, Barboru Zháňalovou, Magdalénou Tužilovou, Lenku Mechlovou, Annu Štičkovou či Evu Kabáthovou. Loni byl v mužích nejlepší Miloš Nykodým. Spolu se Šedivým, Králem a Rollierem jsou největší favorité. O přední umístění se budou rvát i Jan Petržela, Marek Minář, Daniel Hájek, Jonáš Hubáček, Tomáš Kubelka nebo Jan Procházka. Kromě medailí jde v kategorii D/H21 i o doplnění týmu na SP ve Švýcarsku, do sestavy mohou být doplněny 2-3 ženy a jeden muž.

Nejlepší šestice mužů na MČR na klasické trati 2016. Foto: LPU.

Mapy připravil Roman Horký a Jan Drbal. “Podle mne čeká závodníky docela rychlý závod, který je prověří po všech stránkách. Pokud ovšem padne mlha, může jít o závod docela pomalý,” říká prvně jmenovaný mapař, který se podílel na většině mapy. Jeho rukopis můžete najít na řadě map v Jizerských horách, nejbližší je určitě mapa Červená ruka, která byla vytvořena pro ŽB-Čechy v roce 2014.

Stará mapa prostoru závodu.

Před závodem byla velmi diskutována startovka na semifinále. Ti nejlepší závodníci v kategorii D/H 21 totiž byli nalosovaní úplně nakonec. “Kvalifikační skupiny byly sestaveny podle pravidel ČSOS. Losování startovního pořadí v kategoriích D21 a H21 zohlednilo na pokyn IOF Advisera pořadí ve světovém rankingu a to tak, že závodníci s nejlepším umístěním ve světovém rankingu startují na konci. Nedělní závod je totiž závodem WRE, a proto byl použit dokument IOF ´Guidelines for WRE´,” stojí prohlášení pořadatelů na webových stránkách. Startovní pořadí podle postavení ve WRE rankingu je však jen doporučené, ne povinné.

Ze zákulisí: pohled do přípravy závodů v ZŠ Chrastava. Foto: OK CHA.