Poslední vícedenní: CVČ a West cup
Dnes je 25.11.2017

Orientační běh | Reportáže | Závody

Uplynulý víkend nebyl jen ve znamení Srovnávacích testů mládeže, ale také dvou vícedenních závodů – tradiční Ceny východních Čech a 5. ročníku závodů West cup. Jelikož školáci šli poprvé do školy až v pondělí 4. září, byly letošní poslední vícedenní závody až v září. Konec prázdnin ale nebyl oslaven úplně nejlépe, celý víkend bylo oblačno a dost pršelo.

Cena východních Čech

Cena východních Čech, to je tradiční tříetapový závod na konci léta (letos se konal 32. ročník), kdy v pořádání se střídají oddíly LPU a PHK. Letos pořadatelství vyšlo na pardubickou Lokomotivu, která zavedla účastníky do terénů použitých loni na MČR na klasické trati. Centrum ale nebylo v Pusté Rybné, ale na louce v katastru obce Pustá Kamenice (tedy severně od prostoru, kde se běhalo). Tak jak bylo v úvodu naznačeno, bohužel závodům nepřálo počasí. Zvlášť v pátek lilo jako z konve, nepříjemná byla i tma v lese. V sobotu se počasí sice zlepšilo, přesto byla dost zima. Neděle přinesla vytrvalý déšť, který nebyl tak silný jako v pátek, přesto byl nepříjemný.

Zcela vypovídající obrázek. Letošní CVČ přinesla déšť, vitr a chlad. S tím vším jsme se poprali. Děkujeme OK Lokomotiva Pardubice za perfektní organizaci.

A post shared by O-RUN (@orun_official) on

Program závodů byl také více než tradiční. Pátek odstartovala vše krátká trať, v sobotu byla na pořadu nejdelší etapa (klasická trať), program završila zkrácená trať (intervalovým startem).

První etapa byla postavena relativně v čistém lese, kde byla řada melioračních rýh, část kontrol byla v nepříjemných hustnících. Na tratích byly různě dlouhé postupy, časté změny směru, tak jak by měla krátká trať vypadat. Kategorii D21A vyhrála bývalá česká reprezentantka Zdenka Kozáková, půl minuty na ní ztratila Martina Matějů, třetí skončila Lenka Kociánová. V mužích suverénně zvítězil Petr Horvát, když na druhém místě skončili dva závodníci, věkem ještě dorostenec Tomáš Křivda a pardubický David Procházka. Oba měli ztrátu 2:26.

Část trati H21A první etapy.

Druhá etapa zavedla závodníky do členitější oblasti, kde se stavitel snažil postavit i několik voleb postupů, ale čistý les znamenal hlavně rychlý závod. Vítězství si ze sobotní etapy odnáší Lenka Kociánová, která porazila druhou Martinu Vališovou na trati dlouhé 8,7 km o 8 sekund, včerejší vítězka Zdenka Kozáková obsadila třetí pozici (+1:21). To v mužích byly tentokrát rozdíly na předních příčkách větší. Zvítězil šumperský Martin Poklop, druhý, stejně jako ve včerejší etapě, skončil Tomáš Křivda, třetí místo obsadil polský závodník v dresu Dobrušky Mikolaj Dutkowski (ztráta skoro 4 minuty).

Poslední etapa se částečně prolínala s prostorem E1 i E2. Vítězi etap se stali Lenka Kociánová a Petr Horvát, důležité byly ale ztráty a celkové pořadí v součtu všech tří etap. V ženách se tak mohla nejvíce radovat Lenka Kociánová, ale bylo to opravdu těsné, druhá Zdenka Kozáková ztratila pouhých 12 sekund. Třetí místo vybojovala Johanka Šimková, která běhala po celou dobu vyrovnaně (4. místo v každé etapě). Vítěz dvou etap, Petr Horvát, vyhrál i celkově v mužích. Druhé místo obsadil Martin Poklop, třetí pak Tomáš Křivda.

Prvních šest nejlepších závodníků v kategorii D21A a H21A na Ceně východních Čech 2017. Foto: Jan Brokl.

West cup

5. ročních největších závodů tohoto roku na západě Čech. To byl podtitul závodů West cup, které se konaly na louce u obce Rudné. Terén byl mírně kopcovitý, v části probíhala důlní činnost a to se projevilo i na reliéfu. Močály, kamenité svahy a náročná podložka. O tom všem byl letošní West cup. V pokynech závodu lze nalézt ještě mnohem exaktnější popis: “Lesy, paseky, někde kameny, pěšinky, sem-tam bažinka.” Kromě tří etap (krátká trať a dvě klasické tratě) připravili i na sobotní večer “noční mišmaš”, kterého se zúčastnil i Lukáš Bauer (viz video).

O víkendu jsme se těšili na letní #LaDiagonela, kde Katerina a Ilya Chernousov budou zářit díky jejich aktuální skvělé formě…bohužel byl závod kvůli razantnímu ochlazení sněhu zrušen 🙁 … A tak vrcholem víkendu byl premierový noční orienťák našeho ředitele Lukas Bauer v rámci WestCup 2017 😂 👍🌲🌲🌲🌲🌲We were looking forward to summer La Diagonela – Ski Classics, because Katerina Smutna and Ilya Chernousov are currently in great shape, but the race was canceled due massive weather change and snowing 🙁 …then the highlight of the weekend was first ever night orienteering race for our director Lukas Bauer during WestCup 2017 😂 👍🌲🌲🌲🌲🌲

Zveřejnil(a) Team PIONEER Investments dne 4. září 2017

Třetí etapa proběhla netradičně: závod byl s hromadným startem a pro většinu kategorií s volným pořadím kontrol. Povinná byla jen poslední kontrola, ostatní kontroly šly sbírat v libovolném pořadí. V celkovém hodnocení byla nejlepší Lenka Mechlová, která přesně o 27 min porazila druhou Zuzanu Kožinovou, třetí Hanka Straube skončila jen 6 sekund od druhého místa. V mužích vyhrál zkušený Michal Horáček před Lukášem Kettnerem, třetí doběhl Ondřej Pova.

Část kontrol použitých při druhé etapě vícedenních závodů West cup 2017.