Poslední prázdninový víkend plný vícedenních závodů
Dnes je 23.10.2017

Orientační běh | Reportáže | Závody

Prázdniny pomalu ale jistě končí, a tak si tento víkend závodníci užili poslední možnost proběhnutí na vícedenních závodech. Na západě Čech pořádala TJ Jiskra Nejdek “West cup”, na severu KOB Děčín “Skalní OB v Tisé”  a na Trutnovsko  přilákal OK 99 Hradec Králové závodníky na “Cenu východních Čech“. Všechny závody provázelo krásné letní počasí.

Horská výzva na West cupu

K Vysoké Jedli, 3 km západně od Nejdku, se sjelo na 400 orientačních běžců poprat se s místními terény. Čekaly je 3 etapy (páteční klasika, sobotní middle a nedělní klasika s volným pořadím kontrol) v nově zmapovaném terénu – pořadatelé ho charakterizovali jako horský, zvlněný až kopcovitý, převážně s lesy a pasekami. Sobotní a nedělní etapa byly zároveň hodnoceny do západočeského žebříčku. Pořadatelé zbudovali v centru provizorní kemp pro větší pohodlí závodníků. V podkrušnohoří zvítězila v ženské kategorii Věra Chvalová (LPM), 2. Vladěna Hrstková (ZBM), za ní skončila Němka Hanka Straube. V mužích jasně dominoval Marek Prášil (SJI), který o 36 minut porazil druhého Petra Henycha (VLI), bronzová medaile doputovala k Petrovi Stehlíkovi z Lokomotivy Plzeň. Pro dobrovolníky byl v sobotu večer vložen noční závod, kterého se zúčastnilo přes 50 borců.

Skalní orgasmus v Tisé

Klub orientačního běhu Děčín uspořádal 4 etapový závod ve skalním městě a skalnatém okolí u obce Tisá. Stavitelé Vladislav Nehasil a Jiří Martan připravili tratě s délkou sprintu, avšak se směrnými časy pro krátkou trať. Už podle toho mnozí tušili, že na ně jednoduchý orienťák nečeká. Velmi kvalitní mapy v měřítku 1:3000 a 1:4000 nakreslili Zdeněk Sokolář, Jan Drbal a také Vladislav Nehasil. Protože závody z mnoha důvodů nemohly být zařazeny do rankingu, využili pořadatelé z malého oddílu jednoduchý formát pořádání – průběžný start na startovací krabičku  a 5 tratí v každé etapě (nejtěžší černá, dále červená, modrá, zelená a nejlehčí fialová), kde běhali muži i ženy dohromady. Limit 300 závodníků byl rychle zaplněn. Bohužel smutná zpráva je to, že letos to byl v této oblasti závod na dlouhou dobu poslední… Shromaždiště bylo na hřišti ZŠ v Tisé hned na kraji skalního města, závodníci tak často startovali i dobíhali přímo u centra. Se změtí průchodů, srázů a skalních věží si nejlépe poradil Jan Flašar (PGP), následován Lukášem Kettnerem (KAM) a Vítem Braveným (ZBM). Nejlepší ženou byla nakonec Kamila Gregorová (CTB), která před sebe v celkovém pořadí pustila jen 11 mužů.

14151983_10205866251690395_1203770389_o

I zde se běhalo… Tisá 2016. (Foto: Lucie Roškotová)

Vzpomínky na JWOC aneb Opět Závora

Hradečtí pořadatelé situovali shromaždiště do bývalého dolu Kateřina na kraji obce Radvánovice. Pro závodníky byly připraveny 3 etapy ve třech dnech (krátká trať, klasika a zkrácená). Centrum se nacházelo na kraji závodního prostoru – mapy Závora, takže z cíle to nebylo daleko (do 350 m).  Terén se vyznačoval velkým množstvím kamenů, skalek a terénních detailů – co víc si přát! Co do konkurence i počtu účastníků (téměř 1000) se jednalo o největší závody tohoto víkendu. Pro závodníky byl stejně jako na West cupu zřízen provizorní kemp. Doprovodný program závodníkům obstarala ORIENTshow přímo na shromaždišti. Ve třetí etapě s hendikepovým startem uhájili průběžné vedení Barbora Hrušková a Adam Chromý (oba ZBM) a celkově zvítězili (2. Kabátová a Hájek, 3. Zvěřinová a Kubelka).

DSC_1058

Suverénní vítězka Ceny východních Čech Barbora Hrušková / Foto Anna Auerműllerová (O-news.cz)