Ohlédnutí za MS a JMS v MTBO
Dnes je 24.09.2017

MTBO | Reportáže

Celý minulý týden, tj. od 21. do 26. srpna se ve Vilniusu (Litva) konalo Mistrovství světa a Juniorské mistrovství světa v MTBO. Program závodů byl poměrně nabitý. Na závodníky čekalo v šesti dnech hned pět mistrovských závodů.

První dva dny před prvním závodem MS patřily tréninkům, resp. modelovému závodu. Tam si závodníci mohli oťukat tamní terény a seznámit se s kvalitou organizace. Co přesně v následující dnech čeká, jsme psali v úvodním článku k celému šampionátu. Podle informací z českého tábora na tom byly závody o poznání lépe, než nedávno proběhnuvší ME ve Francii.

Middle

Prvním závodem na MS byla krátká trať. A hned to byla pro česko první medailová smršť. Mužskou kategorii se podařilo ovládnout Kryštofu Bogarovi! V ženách si pro stříbro dojela Martina Tichovská a všechny juniorky deklasovala Veronika Kubínová.

Trio nejlepších mužů na sprintu. Zdroj: FB World Mountain Bike Orienteering Championship 2017, Vilnius

MS v MTBO (1): Kryštof Bogar mistr světa, zlato i pro Kubínovou

Hromadný start

Druhý den přinesl jeden z fyzicky hodně náročných závodů – hromadný start, kde se trestá každé zaváhání a vypadnutí z vedoucího balíku. Závodníci se sice brzo po startu rozdělili na skupiny do určitých okruhů, ale důležité bylo setrvat vepředu ve skupině a držet tempo. V dospělých se našim bohužel nepodařilo rozšířit sbírku medailí, protože Jiří Hradil obsadil nepopulární čtvrté místo a Vojta Ludvík sedmé místo. V ženách dojela Martina Tichovská devátá. Zato juniorům se dařilo, když Jan Hašek dofinišoval pro druhé místo a Martin Kanta skončil o příčku níž. Třetí také dojela Verča Kubínová.

Juniorské duo na stupních vítězů (foto: Jan Svoboda)

MS v MTBO (2): Parádní představení českých juniorů

Štafety

Třetí závod ve třech dnech. I to je ukázka toho, jak náročné je absolvovat všechny závody MS. A že to Čechům nedělá velké problémy, jsme se mohli přesvědčit hlavně v mužích. Trio Stránský – Ludvík – Bogar si s náskokem dojelo pro zlato! Ale ani junioři a juniorky nezaháleli. Junioři dojeli druzí a juniorky třetí. Pro Česko tak další tři cenné kovy do sbírky.

MS v MTBO (3): Čeští muži mistry světa ve štafetách!

Zveřejnil(a) Petr Meloun Lukavec dne 23. srpen 2017

Dojezd českých mužů do cíle.

Po štafetách konečně následoval zasloužený den volna. Většina závodníků jej využila na odpočinek, případně drobné vyjetí a lehkou kulturu.

Klasická trať

Předposlední den šampionátu byla přichystaná královská disciplína – klasická trať. Na muže čekalo přes 30 km. Vítězi Rasmusi Soegaardovi stačilo na objetí trati něco málo přes 110 minut. Našemu Jiřímu Hradilovi jen o 3 minuty více a byla z toho další medaile pro Česko, tentokrát stříbrná. Těsně za medailí (přesněji 46 vteřin) skončil Vojtěch Ludvík a obsadil čtvrté místo. V juniorech dojel z našich nejlépe Vojtův brácha Matyáš, který skončil šestý. Zato v juniorkách opět zazářila Veronika Kubínová, která si z klasiky odvezla zlato s více než dvou a půl minutovým náskokem. O příčku níže skončila v ženách Martina Tichovská. Její ztráta na zlato však byla jen 31vteřinová.

Sprint

Závěrečnou disciplínou MS, resp. JMS byl sprint. Byla to zároveň ale jediná disciplína, kde se našim nepovedlo vybojovat žádnou medaili. Byť v juniorech k tomu nebylo daleko. Matyáš Ludvík dojel čtvrtý se ztrátou pouhých 12 vteřin na medaili. V mužích si dojel Radek Laciga pro dělené páté místo se ztrátou 1:31 na vítěze. To v juniorkách se nepovedlo nikomu probojovat do TOP10. Králová a Kubínová skončily na 11., resp. 12. místě. V ženách se do TOP10 tradičně vešla Martina Tichovská, když své působení na MS zakončila pěkným osmým místem.