Ohlédnutí za Advantou
Dnes je 24.11.2017

Orientační běh | Reportáže | Trail O

„Chtěli jsme, aby přijelo tak 800 závodníků, tak jsme udělali Advantu ve stejných terénech jako minule. A ono jich přijelo přes 1200, tak to tady asi budeme dělat, dokud jich nepřijede míň,“ povídá mi s úsměvem z legrace u stánku s pivem jeden ze stavitelů tratí Radim Hošek. Letošní osmé vydání Advanta cupu situovali pořadatelé z KOB Dobruška do turisticky atraktivní lokality do kempu Bučnice u Teplic nad Metují, hned vedle Teplických a Adršpašských skal. Běželo se na mapách Lada a Borek, které hostily MČR na krátké trati 2014 a minulý ročník Advanty v roce 2015.

Ukázka mapy a terénu z letošní Advanty (Zdroj: stránky závodu).

A pískovcové skály evidentně táhnou. Stránky závodu hlásily už v půli června, že oficiální kemp je zcela zaplněn a přihlášky se stále nezastavily. Při prvotním pohledu při příjezdu v pátek to opravdu vypadalo s místem pro stan beznadějně, ale nakonec si každý své místo našel, všichni se vešli a závody tak mohly v klidu proběhnout. A proběhly opravdu v klidu, v pohodové prázdninové atmosféře za úsporného, ale bezchybného uspořádání.

Stavitelé tratí si vzali ponaučení z předlouhých „skalních sprintů“ z minulého ročníku a přichystali dvě krátké tratě ve skalním městě na mapách v měřítku 1:5000 a závěrečnou nedělní kratší klasickou trať v prostoru semifinále MČR 2014. „Říkal jsem si, že kratší middle na 28 minut ještě nikdy nikoho neurazil, tak jsem to tak vzal,“ sdělil mi stavitel první etapy Radim Hošek. A minimálně v hlavní pánské kategorii mu to vyšlo náramně. V početně poměrně hodně nabitých hlavních kategoriích zvítězili mladí – Tereza Čechová (KAM) a Daniel Vandas (PHK).

První etapa byla pořadatelem nazvána výstižně: “horolezecká”. (Zdroj)

V sobotu závodníky čekal další skalní middle od Martina Lžíčaře, který byl trochu delší, ale také trochu běžečtější, takže časově podobný. Startovní časy byly hodně roztažené, což se ale dalo pochopit vzhledem k malému závodnímu prostoru i početně nabitým kategoriím. I tak zbylo odpoledne hodně času pro výlety do skal, k vodě či soustředění se na vrchol doprovodného programu – pivní štafety. Pohodový prázdninový večer pak zpestřila u stánku kapela. V sobotu byli v hlavních kategoriích nejrychlejší Martina Zvěřinová (LPU) a opět Daniel Vandas (PHK).

Doběh do cíle byl na české závody poměrně nezvyklý – neznačený. (Zdroj)

Výsledkové rozuzlení pak přišlo v neděli. Kratší klasiku postavil Tomáš Leštínský, zavedla závodníky na skalnatý kopec s kamennými poli a poté do čistšího členitého lesa, kde byl sem tam nějaký hustník či skalka. V ženách zvítězila Kamila Gregorová (CTB), v mužích Michal Horáček (VLI).

Celkové výsledky pak nebyly dány prostým součtem časů, ale převodem na body do žebříčku. V něm se po třech etapách objevila na nejvyšší příčce mezi ženami Martina Zvěřinová (LPU) před Terezou Čechovou (KAM) a Kamilou Gregorovou (CTB), v mužích pak Advantu ovládl Daniel Vandas (PHK), druhé místo obsadil Michal Horáček (VLI) a třetí byl Tomáš Křivda (CHC).

Stupně vítězů hlavních kategorií – zvítězili Vandas a Zvěřinová. (Zdroj)

Skály, turisticky zajímavá lokalita, příjemná jednoduchá organizace, kde vše potřebné fungovalo, kemp se vším potřebným, kam se nakonec všichni vešli – sečteno a podtrženo osmý Advanta Cup se musel líbit. Tak příště zase na stejném místě?

V kuloárech se proslýchá, že nikoliv a že úvodní fórek Radima Hoška zůstane jen fórkem. Pořadatelé prý chystají zbrusu nové terény na rok 2019, tak se necháme překvapit!

Advanta Trail-O

Advanta to ovšem nebyl jen OB, ale také Trail-O. Dokonce to byly naše letošní největší závody v Trail-O, co se počtu účastníků týká. Zkušení pořadatelé z KOB Dobruška připravili v rámci 8. Advanta Cupu i dvoudenní Trail ve formě asi nejlépe uchopitelné pro orientačního běžce, tak zvaný A-Z kvíz. Při tomto závodě je na každé kontrole jen jeden lampion, který pokud stojí tam kde má, je odpověď A, pokud stojí jinde, je odpověď Z. Odtud tedy ten název. Necelých 90 závodníků Advanty tak mělo možnost zkusit si tuto stále ještě poměrně novou disciplínu v rodině orientačních sportů.

Vyhlášení vítězů kategorie Para (Zdroj).

Celý závod měl zázemí v kempu Bučnice, terénem pak byly atraktivní Adršpašsko-Teplické skály. Pro závodníky to znamenalo dokázat se v tomto těžkém terénu orientovat mezi mapovanými a nemapovanými kameny a skalkami v blízkém okolí kempu, kde to bylo často nepřehledné a jedině správné čtení a interpretace mapy vedly k vítězství. Na startu se sešli úplně všichni naši nejlepší závodníci, takže nově příchozí si mohli porovnat své orientační schopnosti se světovou špičkou. Nejlépe si s nástrahami tratí poradila Jana Kosťová, která, ač v kategorii Para, vyhrála de facto i kategorii Open. Ale abychom chodící závodníky nepřipravili o slávu, tak zde se na prvním místě umístil Petr Dudík (JPV), o druhé místo se podělili Pavel Kurfürst (FSP) a Tomáš Locker (SRK), třetí místo obsadil Mirek Slovák (SHK). V Para pak Janu Kosťovou (KVP) doplnili na druhém místě Hanka Doležalová (VRL) a třetí Mirek Špidlen (KVP).