Nominační závody na MS
Dnes je 17.10.2017

OB ve světě | Orientační běh

Pavel Kubát, Miloš Nykodým a 2x Dana Šafka Brožková. To je trio reprezentantů, které si dle předem nastavených kritérií vyběhlo letenku na MS do švédského Strömstadu. V úterý se v kopcovitém a skalnatém švédském lese běžela krátká trať. V ženách sváděla od začátku boj Dana Šafka Brožková s Adélkou Indrákovou. Zkušenější Dana byla v cíli nakonec o 57 sekund rychlejší a získává přímou nominaci. Třetí skončila takřka domácí Vendula Haldin, jejíž odstup za vítězkou byl 2,5 minuty (4. Knapová, 5. Horčičková, 6. Topinková). V mužích se z vítězství raduje juniorský mistr světa na klasické trati z roku 2010 Pavel Kubát, který běžel po celou dobu výborný závod, odrazil ataky svých soupeřů a může se připravovat na krátkou trať na MS. Pro druhé místo si doběhl Honza “Bet” Procházka, když na Kubáta ztratil 36 vteřin a třetí místo vybojoval Miloš Nykodým 53 sekund za Kubátem (4. Hájek, 5. Semík, 6. Kubelka). Bohužel velcí kandidáti nominace na tuto disciplínu Jan Šedivý a Vojta Král pro nemoc k závodu nemohli nastoupit, stejně jako Denisa Kosová v ženách. Další z favoritů Jan Petržela se rozhodl se na MS soustředit na sprintové disciplíny.

Středeční dopoledne patřilo závodu na klasické trati. Těžký dlouhý a náročný závod ve švédských bažinách nejlépe svědčil stejným jménům. V ženách zkušenost deklasovala dravé mládí a pro vítězství si opět doběhla Dana Šafka Brožková. Jediná, kdo s Danou dokázal na náročné trati držet po celou dobu krok byla další z velezkušených závodnic – severem ostřílená Vendula Haldin, která definitivně přišla o vítězství odlišnou volbou postupů v závěru trati (+1.00). Třetí Jana Knapová zaostala za vítězkou již téměř o 9 minut (4. Omová, 5. Hrušková, 6. Indráková).

Nominacky CZ repre na MS

Mužský závod zahájil velkou chybou na první kontrolu Pavel Kubát, ale ještě před prvním dlouhým postupem svou ztrátu napravil a dotáhl se zpět na čelo, kde postupně svůj náskok zvyšoval. Osudová se mu ovšem stala až kontrola 16, kde se nevyvaroval další chyby a dal šanci pronásledovatelům – Miloši Nykodýmovi a Honzovi “Betovi” Procházkovi, aby se na Pavla dotáhli. V závěru měl nejvíce sil Miloš Nykodým a doběhl si pro přímou nominaci na klasickou trať. Druhý Pavel Kubát ztratil 20 vteřin, třetí Honza Procházka skoro 3 minuty, ostatní závodníci se již nedostali pod 100 minut (4. Hájek, 5. Semík, 6. Kubelka).

Známe tedy přímé nominace a známe aktuální formu reprezentantů. Příjemným překvapení je určitě suverenita, se kterou si počínal v náročných skandinávských terénech po oba závody Pavel Kubát. Reprezentační kouč Radek Novotný tedy nebude mít lehkou práci, aby vyřešil rébus a nominoval 3 závodníky na náročné tratě MS. Na každou zbývají 2 volná místa. Vsadí na zkušenost v podání Honzy Procházky a Jana Šedivého nebo dostane důvěru pro oba závody mládí reprezentované Milošem Nykodýmem a Pavlem Kubátem a lesní disciplíny MS budou bez “Beta”? Stihne se po nemoci dostat do formy i na krátkou trať Vojta Král?

Sledujte MS v OB, které začíná 20. srpna 2016. O-news bude u toho.