MS LOB: Long – české úspěchy pokračují
Dnes je 25.11.2017

LOB

Posledním individuálním závodem na MS v Krasnojarsku byl závod na longu s hromadným startem. Jak v mužské, tak v ženské kategorii se běželo kvůli rozdělení startovního pole na více okruhů, kdy po každém následovala výměna mapy. Na závodníky čekaly dlouhé tratě (W – 18,1 km; M – 28,7 km), a tak není divu, že někteří závodníci závod nedokončili.

Long ženy

Již od počátku se ženské startovní pole trhalo a začaly se vytvářet velké rozdíly, napínavé finiše tedy k vidění nebyly. Kompletní stupně vítězů obsadily ruské závodnice, nejlepší z nich Mariya Kechkina si již od prvních metrů budovala náskok na první pozici a v cíli disponovala pětiminutovým náskokem před týmovými kolegyněmi Trapeznikovou a Frolovou. Jedna z favoritek závodu, Švédka Tove Alexanderson, kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům odstoupila z průběžného šestého místa.

Všechny 3 Češky, které startovaly v závodě se vešly do TOP 12! Po nepříliš výrazném začátku se v průběhu závodu posouvaly kupředu až k osmému místu, na němž skončila Petra Hančová. Deváté místo brala Johanka Šimková a 12. dojela Kristýna Kolínová.

Long muži

Na mužský závod se ujala role spolukomentátorky Hana Hančíková, která závod na longu nejela. Nejlépe si s tratí poradil stříbrný medailista z včerejšího middlu Švéd Erik Rost, který o více než minutu porazil Kirilla Veselova z Ruska. Veselov však musel o druhou pozici velmi bojovat, poněvadž mezi 2. a 5. místem byl rozdíl pouze 12 vteřin. Bronzovou medaili si z longu odveze Nor Lars Maholdt. Radek Laciga, nejlepší z Čechů se postupně propracoval až na krásné 7. místo! Petr Horvát a Michal Argaláš obsadili 16., resp. 17. místo.

Na dlouhém závodě bylo potřeba pravidelně občerstvovat.

Jakub Škoda bohužel závod nedokončil.

O poslední sadu medailí z tohoto mistrovství světa se bude bojovat zítra, a to v závodě štafet. Ženy se opět představí dříve – v 8:00 středoevropského času, muži startují v 9:55.