Mistrovské tituly u Lipnice pro Horčičkovou a Nykodýma
Dnes je 17.10.2017

OB v ČR | Orientační běh | Závody

Druhý červnový víkend si dali dostaveníčko orienťáci v malé obci Lipnice nad Sázavou, kde dlouhou dobu pobýval spisovatel Jaroslav Hašek, kde žije zhruba 600 obyvatel. O uplynulém víkendu se však počet obyvatel téměř zčtyřnásobil. Oddíly OB z Nového Města a Havlíčkova Brodu zde uspořádali vrchol jarní domácí sezóny – MČR na krátké trati. V hlavních kategoriích uspěli Vendula Horčičková a Miloš Nykodým.

Po včerejší kvalifikaci (o které jsme psali zde) bylo v neděli na programu finále. A závod to byl plný chyb, vyhrál ten, kdo jich udělal nejméně.
V ženách nejlépe začala pardubická Jana Knapová. Postup na kontrolu č. 1 ovládla, ale po chybách na 2. a 4. kontrolu letošní mistryně ČR ze sprintu do boje o medaile nezasáhla. Začátek závodu se povedl Evě Kabáthové z SK Žabovřesky Brno. Až do sedmé kontroly vedla, pak však udělala “klasickou dvouchybu” a do vedení se dostala Vendula Horčičková, která už před sebe až do cíle nikoho nepustila. Další dvě místa obsadily členky SK Žabovřesky Brno Barbora Hrušková a Magdaléna Tužilová. Ztratily na vítězku +2:11, resp. +2:48. Další místa patřily Mechlové, Indrákové a Voborníkové.

Nejlepší trojlístek žen na MČR na krátké trati 2017. Foto: Jiří Čech.

To v mužích v první polovině jasně dominoval Vojtěch Král a ukázal všem, že letos běhá ve skvělé formě. Pak však přichází kontrola č. 13 a velká dvouminutová chyba. Nutno říct, že nebyl jediný. Chybovalo tu rovnou 18 běžců z celkových 31, včetně čtvrtého v cíli Baptiste Rolliera. Vojta navíc na K12 téměř dobíhá o interval startujícího Miloše Nykodýma. “Slyšel jsem ho tam za sebou šustit,” přiznává Dým. Ten však na K13 vyhrává mezičas a vzhledem k dalšímu průběhu se jedná o rozhodující moment.

Na K13 nebude Král vzpomínat v dobrém.

Do vedení se tak dostává Jan Šedivý, který kromě zaváhání na třetí kontrolu běží velmi slušně. To další horký adept na medaili Miloš Nykodým nechává minutu na desáté kontrole, kde navíc chybuje před kamerami České televize, ztrácí i na čtvrté kontrole. Po chybě Krále na třináctou kontrolou se však posouvá na druhé místo, pouhých 5 sekund za Šedivým. Šéďa ztrácí půlminutu na patnácté kontrole a dává šanci pronásledovatelům. Toho využívá Nykodým a od patnácté kontroly vede a už nikoho před sebe nepustí. V cílí sice mávne, že tentokrát to nebylo nic moc, ale i přesto je z toho mistrovský titul. Honza Šedivý ještě chybuje na kontrolu 24, ale stříbrnou medaili si už pohlídá až do cíle. O bronz je však boj. Král se rychle oklepává z velké chyby na K13, na šestnácté kontrole je už druhý, pouhých 7 sekund za Nykodýmem, ale bohužel další kontrola je zase proti němu a 1,5 min zásek ho sráží na průběžné 6. místo. Pro bronzovou medaili si dlouhou dobu běží Marek Minář, ten však kazí kontrolu č. 24 a po dobrém závěrečném úseku přeci jenom Vojta Král získává medaili za 3. místo na MČR na krátké trati 2017.

Hlavní mužská trať z pera předsedy ČSOS Radana Kamenického.

Tuhé boje probíhaly i v kategoriích dorostu a juniorů. V D16 závod vyhrála jičínská Anna Kochová. “Dnešní závod byl hezký, ale byla těžká podložka i terén. Udělala jsem i nějaké chybky na dohledávce, ale celkově jsem spokojená,” řekla pro O-News.cz šťastná vítězka v cíli, která se podle jejích slov už velmi těší na MED, který se odehraje na přelomu června a července na Slovensku. Druhé místo obsadila Karolína Bejvlová (PGP), bronz putuje ke klokanům do Hradce zásluhou Petry Holečkové. O dva roku starší dorostenky ovládá Tereza Janošíková. Druhé Rakušance Jasmině Gassner naděluje 1:32, třetí pardubické Anně Kopecké ještě o téměř minutu více. “Dnešní závod byl fakt krásný, moc se mi to líbilo moc jsem si to užila. Sice jsem tam taky udělala takové myšky, co mě trošku proškolili,” řekla v cíli věčně usměvavá Terka Janošíková a dodala, že se ji moc trať líbila, protože se střídaly těžké pasáže s místy, kde to bylo více běhatelné. V juniorkách letos výborně běhá Barbora Vyhnálková a v dnešním závodě to jen potvrdila. Z Lipnice si odváží titul. “Žádné zásadní chyby jsem nedělala, ale udělala jsem pár takových menších myšek, nic zásadního,” svěřila se říčanská závodnice v cíli. Na stupně vítězů ji doprovodily Tereza Čechová (OK Kamenice) a Kateřina Argalášová (TJ TŽ Třinec).

Vyhnálková, Čechová a Argalášová. Medailistky v kategorii D20. Foto: Jiří Čech.

Přesouváme se ke chlapcům, první dvě příčky v kategorii H16 patřily klubu OK 99 Hradec Králové. Ondřej Metelka vítězí a poráží svého oddílového kolegu Jakuba Chaloupského o 1:50. Dalších 6 sekund ztrácí Martin Šimša (SK Praga). A jak závod probíhal? “Už na 4. kontrolu jsem doběhl Kubu Chaloupského, který byl nakonec druhý a docela mi pomohl, takže to byla taková oddílová spolupráce,” poodkrývá Ondra taktiku, která mu přinesla zlato. Pochvaloval si i terén. “Terén byl krásný, přesně na middle. Líbilo se mi to tam,” uzavírá krátký rozhovor pro O-News.cz čerstvý mistr republiky. V H18 velký favorit Tomáš Křivda vynechává 12. kontrolu a je diskvalifikovaný.  Zaváhání juniorského reprezentanta využívají další: vítězem se nakonec stává jablonecký Josef Nagy. I on si liboval v terénu u Lipnice nad Sázavou, ale připouští: “Udělal jsem chybu hned na 1. kontrolu, naštěstí jsem nezazmatkoval a zbytek tratě jsem šel už čistě.” Čtyři sekundy za sebou nechává Jáchyma Kavalíra z OK 99 Hradec Králové. Bronzovou medaili získává Ota Škvor (OK Kamenice). Vojtěch Sýkora po zisku zlaté medaile z brněnského MČR sprintu získává nejcennější kov i u Lipnice nad Sázavou. “Závod byl náročný fyzicky i mapově, udělal jsem tam pár drobností, ale jsem spokojený, protože se tam určitě daly udělat i velké chyby, “ zhodnotil Vojta v cíli svůj výkon. Jeho trénink je však už směřován k přípravě na JMS, které se letos koná v Tampere. “Jelikož zde sídlí můj klub, už jsem tam měl možnost pár měsíců strávit a ještě zde nějaký čas před JMS pobudu,” odkrývá Sýkora svůj nejbližší program. Stříbrná medaile v juniorech putuje do Brna zásluhou Oty Hirše, třetí příčku pak vybojoval Šimon Navrátil (SK Praga).