ME & MSJ & MED LOB: Middle – První medaile pro ČR!
Dnes je 21.10.2017

LOB

Aktualizujeme (17:40) – Česká reprezentace neodjede ze šampionátu ve finském Imatře bez medaile. V dnešním závodě na krátké trati dojel v kategorii M17 druhý a vicemistrem Evropy v LOB se stal plzeňský Jan Hašek. Dále pak český tým zaznamenal několik pěkných umístění v první dvacítce.

Závod to byl ve znamení řady diskvalifikací a posléze oddiskávání. Důvodem byly protesty kvůli ježdění po jezeře a některým zakázaným úsekům. Na to bohužel doplatila naše Petra Hančová. Původní vítěz mužské kategorie byl nejdříve diskvalifikovaný za to, že jel po jezeře, po závodě však byl zpátky ve výsledcích, nakonec bral bronzovou medaili. Celý závod bylo slunečno, nejtepleji ze všech závodů, které ve Finsku bylo (nicméně stále kolem -10°C).

Dle redakce O-news by závodníci jedoucí skrz jezero měli být diskvalifikováni. Pojďme si vysvětlit proč:

V pravidlech IOF pro LOBy se v sekci 15 píše, že mapa má být nakreslena a vytištěna podle Mezinárodního mapového klíče pro LOB (ISSkiOM).

A právě v mapovém klíči ISSkiOM se píše, že značka “jezero” je zakázaná překonávat, pokud není výjimka od IOF. Případně by se výjimka mohla najít v Bulletinu 3-4 nebo v prezentaci z TOM pro middle. Ale ani v jednom se nic nepíše…

ME dospělých middle

V ženách opět kralovala Tove Alexandersson ze Švédska. Za sebou nechala dvě Rusky (Mariya Kechkina, Alena Trapeznikova), které měly ztrátu minutu a půl, resp. 2 min. Nejlepšího času z českých závodnic dosáhla Petra Hančová (podle času by byla jednadvacátá), ale byla diskvalifikovaná. Mezi první a druhou kontrolou totiž jela po zakázané stopě.

Důvod diskvalifikace Hančové.

Nejlepší tak z českých závodnic byla dvaadvacátá Johanka Šimková (na vítězku ztratila lehce nad deset minut). Další pořadí: 26. Kateřina Neumannová, 28. Kristýna Kolínová.

Vítězka krátké trati Tove Alexandersson. Foto: repro Livestream

Mužský závod byl velmi vyrovnaný. V cíli se ze zlata nejdříve radoval Nor Lars Moholdt, poté po oddiskvalifikaci několika závodníků by bral bronz. Nakonec však přesto zvítězil a získává zlatou medaili. Podle našich informací byl totiž byl sporný úsek na kontrolu 8 vymazán. Stříbrnou medaili vybojoval Kirill Veselov, na třetím místě se nakonec  umístil Bulhar Stanimir Belomazhev. Nejlepší z Čechů byl na devatenáctém místě Radek Laciga, na 24. místě skončil Jakub Škoda (ztratil další minutu a půl). Stejného výsledku původně dosáhli Petr Horvát a Vojta Matuš, oba se shodně umístili na 32. místě. Po opravě výsledku byl lepší o místo Petr Horvát, celkově jednatřicátý. Michal Argaláš pak dokončil závod na 36. místě.

Postup bronzového Belomazheva na K8.

Juniorské MS middle
Mezi juniorkami to byla finská nadvláda, závodnice ze země Suomi obsadily všechny medailové příčky. Zvítězila Liisa Nenonen, o necelou minut zpět byla Tuuli Suutari, ztrátu 1:03 měla bronzová Veera Klemettinen. Z českých děvčat byla nejvýše Veronika Kubínová (21. místo), hned za ní Markéta Firešová. Třetí česká závodnice Hana Horvátová brala 26. pozici.
V juniorech na trati o délce 10,7 km byl nejrychlejší Rus Vladislav Kiselev.  Jeho reprezentační kolega Aleksandr Pavlevko bral stříbrnou medaili. Bronzová medaile putovala do Švédska zásluhou Rasmuse Wickboma. Nejlepší z Čechů byl tentokrát ve třetí desítce, Ondřej Starý dokončil závod na 26. místě se ztrátou necelých 13 min na vítězného Kiseleva. Vojta Bartoš byl o dvě příčky horší, Ondřej Hlaváč skončil na 36. místě.

ME dorostu middle
Mezi dorostenkami triumfovala Ruska Veronika Kalinina, stříbrnou medaili ukořistila domácí Siiri Saalo a bronz získala Švédka Elin Schagerstrom. Anežka Hlaváčová dokončila závod na pěkném 16. místě, 22. byla Regina Tokárová, 34. pak Rozálie Kuchařová.
Největší radost nám dnes ale udělala kategorie dorostu. Zvítězil domácí Vaino Kotro, stříbrnou medaili ale poveze domů náš Jan Hašek. Neměl to vůbec jednoduché. Na 1. kontrole zjistil, že mu nefunguje EMIT, vrátil se proto na start, kde mu byla EMIT vyměněna a také určen nový čas. V cíli se čekalo, zda nějaká federace nepodá protest na tuto nestandardní situaci. Do uzávěrky článku zatím žádný nepřišel. I když je to naprosto skvělý výsledek, musel být Honza trochu smutný, protože zlatá medaile nebyla daleko. Závod totiž od startu až do 13. kontroly vedl (z celkových 16), bohužel na 14. kontrole udělal skoro dvouminutovou chybu a propadl se na druhou příčku. Nicméně i tak je to fantastický výsledek pro tohoto mladého plzeňského závodníka. Bronz zůstal na domácí půdě zásluhou Eerika Nurminena. Z dalších Čechů byl třináctý Ondřej Hasman, 19. místo patřilo Pepovi Nagymu.

Honza Hašek s diplomem za 5. místo při čtvrtečním závodě. Zdroj: FB Czech Junior Ski-O Team

Zítra pokračuje posledním dnem šampionát štafetami. Známe složení štafet u dospělých. Chlapi postaví dvě štafety ve složení Jakub Škoda – Petr Horvát – Radek Laciga a Michal Argaláš – Vojtěch Matuš – Kateřina Neumannová. Ženy nastoupí v sestavě Petra Hančová – Johanka Šimková – Kristýna Kolínová.

1. Roman Šimek says:

Promiň, ale máš v textu chybu. Peťa Hančová by v případě nedisknutí s časem 53.11 byla 21. a nikoliv 19.

2. Roman Šimek says:

Gratulace Honzovi, ale i dalším účastníkům naší výpravy, kteří byli spokojeni se svým výkonem 😀

3. Roman Šimek says:

V souvislosti s diskvalifikací Petry mne překvapil postup pořadatelů při tolerování závodnic, které stejně jako Petra najely na zakázanou cestu, ale na rozdíl od Petry se vrátily zpět. Podle názoru všech oslovených odborníků v článku “Případ pro jury: Nešlapej mi na kytičky z 19.1.2017 (Zbranek, Janota, Klimpl, Pachnerová, Netuka, Fialová, Aleš a Fátor) by měl závodník, který vstoupí do zakázaného prostoru, měl být diskvalifikován, přestože se vrátil po zjištění problému zpět. Kdyby takto postupovali pořadatelé ME v LOB, tak by mělo být diskvalifikováno dalších 7 žen na dnešní krátké trati, neboť v různé délce použily zakázanou cestu a po zjištění chyby se vrátily zpět . Přikláním se k názoru Milana Pidrmana, že je zakázáno překonávat zakázaný prostor. Pokud se závodník vrátí zpět, tak zakázaný prostor vlastně nepřekonal, jen si ztížil postup.

4. Jiří Matuš says:

Před uznáním protestů (rediskvalifikací) byli Vojta s Petrem na 26. místě. Stejně je to řešení přinejmenším kulišácké. Pár borců poruší pravidla, porota není schopná rozhodnout, zda se chovali v rozporu s pravidly či nikoliv, a tak se začnou tvářit, že se tudyvlastně vůbec nejelo. To se pak dějí s výslednými časy divy. Ti, kteří jeli kritickým úsekem (tedy podle pravidel) rychleji, jsou pak v důsledku odečtu tohoto času pomalejší. Nejmarkantnější to bylo u dvou Finů, kteří se propadli ze 4. a 5. místa o 4 příčky za diskvalifikovaného a znovuzrozeného Bulhara Belomazheva a Rusa Gorlanova a původně pomalejší Švédy Hammaberga a Blomgrena.