LOB sezóna začala úvodním sprintem na SP ve Finsku
Dnes je 12.12.2017

LOB

Světový pohár ve finském Ylläs dnes dopoledne odstartoval novou sezónu v lyžařském OB. Prvním závodem byl sprint. Reprezentanty čekají ještě dva závody. Česká reprezentace odjela do Finska ve čtyřčlenném zastoupení, o první body do SP bojují Johanka Šimková, Petr Horvát, Jakub Škoda a Radek Laciga.

Celé úvodní kolo SP se jede v Ylläs, což je areál komplexních sítí lyžařských tratí severně od polárního kruhu ve Finsku. Reprezentanty dnes čekalo chladné počasí, teplota se pohybovala kolem -5 °C. Zítra má být ale ještě větší zima, kolem -8  až -9 °C. Sněhové podmínky jsou výborné. Tratě byly dle reakcí českého týmu spíše jednodušší, rozhodovala rychlost. Tak jako ve Finsku je obvyklé, tratě sprintu obsahovaly spíše menší počet kontrol.

Do dnešního závodu nejdříve odstartovaly ženy. Ty měly trať dlouhou 3,3 km (převýšení 85 m). Těsný závod nakonec ovládla Finka Salla Koskela, která zvládla závod za magický čas 12:12. Tři sekundy ztratila Ruska Mariya Kechkina, dalších 5 sekund byla zpět “švédská obojživelnice” Tove Alexandersson. Johanka Šimková, jediná česká zástupkyně ve startovním poli žen, dojela na 21. místě, když ji v cíli dělilo manko 1:56 na vítězku.

První tři ženy dnešního sprintu.

V mužském závodě, dlouhém 4,3 km (převýšení 120 m), vyhrál Rus Andrey Lamov v čase 13:37. Jen pět sekund ztratil jeho týmový kolega Vladislav Kiselev a bronz získal Bulhar Stanimir Belomazhev, když od vítěze ho dělilo 7 sekund. Na startu byli i 3 Češi. Nejlepší byl 21. Jakub Škoda (+1:15). O 38 sekund byl horší šumperský Petr Horvát, v cíli byl na 27. místě. Třicáté místo bral nejzkušenější člen výpravy Radek Laciga, když ztratil 2:08 na vítězného Lamova.

Andrey Lamov v cíli závodu, který ovládl.

Zítra čeká na závodníky middle, po středečním dnu volna je ve čtvrtek na programu klasická trať. Na portálu liveorienteering.com lze všechny závody sledovat zdarma, je k dispozici přímý přenos v době konání, GPS tracking i online mezičasy. Česká reprezentace je bez servisního a trenérského zázemí, příprava lyží je tedy v jejich vlastní režii.