Král osmý v posledním závodě SP
Dnes je 17.10.2017

OB ve světě | Orientační běh | Reportáže

Dnešním podvečerním sprintem ve švýcarském Aarau skončil letošní ročník Světového poháru v orientačním běhu. Sprint pro 40 nejlepších mužů a žen celkového pořadí SP se běžel v historickém centru města. Tratě byly poměrně rychlé, ale mapově to byl zajímavý sprint. Na první pohled určitě nejhezčí závod víkendu. Celkové vítězství v letošní sérii SP udržel Švýcar Matthias Kyburz a Švédka Tove Alexandersson. Skvělým osmým místem se na závěr sezóny blýskl Vojtěch Král.

snimek-obrazovky-2016-10-16-v-19-38-57

V úvodu mužského závodu se dlouho na čele držel Švýcar Florian Howald, ale vinou jeho horší volby na 12. kontrolu se do čela dostal Švéd Jonas Leandersson, který svůj náskok postupně zvyšoval až do cíle. Na druhém místě se dlouho držel novozélandský sprinter Tim Robertson, ale v závěru se před něj dostali dva mocně stahující Švýcaři – Matthias Kyburz a Martin Hubmann. Matthias Kyburz tedy stejně jako na sprintu při MS nestačil na jednoho ze švédských specialistů, ale druhé místo mu bohatě stačilo k tomu, aby udržel celkové vedení v SP.

Vojtěch Král běžel fantasticky a nakonec obsadil osmé místo, když ztratil na třetího Hubmanna 14 sekund. Výbornou sezónu tedy Vojta zakončil v TOP 10. Mezi finálovou čtyřicítku mužů se probojovali celkem čtyři Češi, ostatním se ale tolik nedařilo. Po menších chybkách a několika horších volbách vybojovali Jan Petržela 29. místo, Miloš Nykodým 31. a Pavel Kubát 34.

Ukázka mapy sprintu mužů.

V ženách od začátku nasadila k velké sólo jízdě královna finálového víkendu Švýcarka Judith Wyder, která suverénně zvítězila takřka o půl minuty před Dánkou Majou Alm, která za svými zády o jednu sekundu udržela Tove Alexandersson ze Švédska. Švédce ale i třetí místo stačilo k tomu, aby zvítězila v celkovém pořadí SP. Zajímavostí je, že v TOP 10 hned pět míst obsadily Švýcarky.

Naopak Češka se do TOP 10 nedostala žádná, ale Denisa Kosová byla velmi blízko. Nakonec bere ale krásné 14. místo. Druhou Češkou na startu byla Jana Knapová, která po dobrém úvodu chybovala v závěru na 21. kontrolu, což ji srazilo na konečné 36. místo.

Celkově byl tedy poslední víkend SP zcela ve znamení dominance domácích Švýcarů, kteří získali 4 vítězství z 5 možných. To páté putuje do Švédska zásluhou Jonase Leanderssona.

Denisa Kosová si dofinišovala pro 14. místo.

Denisa Kosová si dofinišovala pro 14. místo (Foto: Rémy Steinegger).

Dnešní závod nebyl jen o loučení se sezónou 2016, ale i s jednou bohatou kariérou. Poslední závod v reprezentačním dresu totiž dnes absolvoval švýcarský reprezentant, který je ovšem velmi dobře znám i českým fanouškům – Baptiste Rollier. Baptiste Rollier, který v Česku reprezentuje OK 99 Hradec Králové má ve své sbírce zejména štafetové úspěchy – zlatou medaili z MS 2009, bronzovou z Olomouce 2008. Letos na ME v Jeseníku zvítězil také se švýcarskou štafetou. Nejlepším individuálním výsledkem je 4. místo na MS 2011 (klasika) a 2014 (middle), resp. 5. místo na letošní evropské klasice v Jeseníku. Klaníme se nejen za úspěšnou kariéru, ale i za odvahu nasadit do TV dnešní skvělý outfit a těšíme se na viděnou na českých závodech!

Skvělý outfit Babtista Rolliera v dnešním závodě SP! (Foto: Rémy )

Skvělý outfit Baptista Rolliera v dnešním závodě SP! (Foto: Rémy Steinegger)