Jukolu ovládlo finské Koovee!
Dnes je 21.11.2018

OB ve světě | Orientační běh | 17.06.2018

V noci ze soboty na neděli probíhal u finského Lahti největší štafetový závod světa – Jukola. Na 1900 sedmičlenných štafet mužů se vydalo na trať po výstřelu děla ve 22 hodin českého času, aby se pak po 7 hodinách a 27 minutách v cíli mohl radovat vítěz. Tím se letos stala štafeta finského klubu Koovee, které pro vítězství dofinišoval Daniel Hubmann. Druhé místo zbylo na obhájce titulu – švédský klub IFK Göteborg a pro třetí místo doběhl Olav Lundanes z Paimion Rasti.

Koovee ovládlo letošní ročník slavné Jukoly! (Foto: WorldofO.com)

Na prvním úseku bojovali o prestižní “vítězství” dva britští závodníci – Kris Jones z Lillomarky a Ralph Street ze Södertälje Nykvarn. O jedinou sekundu předával první Jones. Třetí byl obhájce titulu IFK Göteborg, 5 sekund zpět. Koovee ztrácelo 51 sekund, Paimion Rasti skoro 2,5 minuty. Loni třetí Tamperen Pyrintö ztratilo na prvním úseku 14 minut a bylo ze hry.

Na druhém úseku běžel dobře Johan Högstrand z IFK Göteborg, který dostal svůj tým do vedení o minutu a půl před SNO (Kent Ohlsson), Koovee 2 (Jani Lakanen) a OK Orion (Erik Andersson).

Třetí úsek byla pomyslná “dlouhá noc”. Na čele běžel dobře Vetle Ruud Braten z IFK Göteborg, když navýšil náskok o další více než minutu na své pronásledovatele. Už už to mohlo vypadat na další vítězství v řadě pro tento klub, ale ještě zbývaly čtyři úseky do konce. Na třetím úseku se propadá Koovee po chybách Lauriho Silda, na 12. místě ztrácí 5:46.

Mapa třetího úseku – 12,7 km potmě.

Čtvrtý úsek byl galapředstavením Oleksandra Kratova z Koovee – z 12. místa a ztráty 5:46 vytáhl svůj tým na čelo a navíc ještě vybudoval náskok 1:18 na obhájce titulu. Čtvrtý úsek se tak ukázal jako zlomový pro celý vývoj závodu. IFK najednou nebylo stíháno ostatními, ale samo muselo začít stíhat soupeře na čele.

Kratova navíc na pátém úseku výborným výkonem podpořil Kenny Kivikas. Ten sice byl záhy doběhnut IFK Göteborg (Jens Wängdahl), ale posléze mu zase utekl a vybudoval více jak tříminutový náskok pro Koovee. Třetí tým (Nydalens) už ztrácí přes 7 minut. Úsek vyhrál Albin Ridefelt z OK Linné, 3. čas na úseku zaběhl Jan Petržela, který tak dostal Kalevan Rasti do TOP10 a 10. čas na úseku zaznamenal Vojtěch Král (IFK Moras OK).

Předposlední úsek běželi za Koovee Timo Sild a za IFK Fredrik Bakkman. Bakkman byl rychlejší, ale Sild se vyvaroval chybám a tak udržel vedení, které se sice ztenčilo na 50 sekund, ale i to stačilo Danielu Hubmannovi na posledním úseku k tomu, aby doběhl Koovee pro vítězství! Na třetí místo dostává Paimion Rasti Fredéric Tranchand.

Poslední úsek je bitvou mezi Hubmannem, který drží hubený náskok a obhájcem titulu Eskilem Kinnebergem z IFK Göteborg. Hubmann však žádné zaváhání nepřipustil, sekundu po sekundě navyšoval svůj náskok a nakonec se radoval v cíli s náskokem přes 4 minuty. Třetí místo jistil Paimionu Rasti Olav Lundanes.

Z Čechů se nejlépe dařilo Janům Procházkovi a Petrželovi, kteří obsadili v barvách Kalevanu Rasti šesté místo. Miloš Nykodým finišoval štafetu OK Linné na 13. místě, Martin Poklop běžel 5. úsek v cíli 16. štafetě OK Ravinen a do TOP20 se vešel ještě Pavel Kubát, který běžel velmi dobře 6. úsek štafetě Vaajakosken Terä.