Česko kvalifikováno na World Games
Dnes je 17.10.2017

OB ve světě

Zatímco včera český reprezentační výběr zasáhla smutná rána v podobě ztráty jednoho místa pro ženy v lesních disciplínách příštího MS (psali jsme o tom zde), tak dnes z IOF přišly zprávy radostnější. Český tým bude totiž opět moci startovat na World Games, neboli Světových hrách, které se budou konat od 20. do 30. července 2017 v polské Vratislavi. Což je doslova za humny pro naše reprezentanty i pro české fanoušky.

WG17_logo_web

Orientační běh má možnost přizvat k účasti na WG 40 mužů a 40 žen. Bylo proto rozhodnuto, že 13 nejlepších národů ze speciálního pořadí vytvořeného na základě výsledků z právě skončeného mistrovství světa 2016, bude moci nominovat na WG 2 muže a 2 ženy. Na Světových hrách tedy krom Česka a pořádajícího Polska určitě uvidíme běžce z Dánska, Estonska, Finska, Francie, Maďarska, Norska, Rakouska, Ruska, Švédska, Ukrajiny a Velké Británie. Tento počet dále mohou navýšit aktuální úřadující mistři světa z individuálních závodů MS, tedy Tove Alexandersson (SWE), Maja Alm (DEN), Matthias Kyburz (SUI), Olav Lundanes (NOR) a Jerker Lysell (SWE). Zbylá místa do počtu 40+40 IOF alokuje tak, aby zde byl zástupce z minimálně každého kontinentu a doplní počty do maximálního počtu 3+3 závodníci reprezentující jeden stát (vyjma výše zmíněných mistrů světa).

Program Světových her zahrnuje celkem tři orientační disciplíny – sprint, krátkou trať a sprintové štafety. Nominace zde probíhají do týmu na kompletní program, nikoliv na jednotlivé disciplíny.

Světové hry pořádá Mezinárodní asociace Světových her (IWGA) a konají se stejně jako hry Olympijské jednou za čtyři roky. Tato akce slouží neolympijským sportům a disciplínám jako náhrada za olympijské hry. Nesou proto často pojmenování „Olympijské hry neolympijských sportů“. První Světové hry hostila v roce 1981 kalifornská Santa Clara (USA), orientační běh byl uveden poprvé v roce 2001 v Japonsku. Nejúspěšnější hry v dosavadní historii pro Českou republiku byly ty v roce 2005 v německém Duisburgu, kde česká výprava získala 11 medailí. Jednu z nich přidali i orientační běžci, když smíšená štafeta ve složení Petr Losman, Marta Štěrbová, Tomáš Dlabaja a Dana Brožková vybojovala bronz. Dokáže na ni příští rok navázat současný český výběr?