Béčkový víkend: teplo a bouřky
Dnes je 20.09.2019

Orientační běh | Reportáže | Závody | 17.06.2019

Jukola, ladící víkend před MČR, ale také dva dvojzávody Žebříčku B proběhly o právě skončeném víkendu. V dnešním článku se zaměříme právě na tyto dva závody, které byly pro řadu závodníků velmi důležité – po jarní části ŽB se může postoupit na Mistrovství ČR na klasické trati, tyto závody byly také velmi důležité pro mladé naděje pro získání licence A.

ŽB Čechy západ

Již před závodem stavitel klasické trati Luděk Bartoš referoval: “Každý se mě ptá, jaký terén závodníky čeká, ale já nedokážu moc dobře odpovědět.” Po víkendových závodech byla tato věta ale už všem jasná. Částečně Vysočina, místy zarostlé Plzeňsko, ale okrajově by se dalo mluvit i o Jizerských horách. Oddíl OB MLOK Mariánské Lázně (ve spolupráci s ROB Radioelektronika Cheb) letos nepořádal tradiční Jarní trojúhelník, ale měl na starosti ŽB Čechy západ, kam přijela necelá tisícovka běžců. Relativně komorní závody v areálu Kamzík nabídly nový a velmi zajímavý prostor, který byl řadou účastníků velmi kvitován.  Sobotní závody provázelo velmi teplé počasí, po nedělní bouřce a dešti byly v lese ideální podmínky na běhání.
V sobotu měly ženy D21A trať dlouhou 4,62 km (20 kontrol). S tou se nejlépe poprala členka U23 české dospělé reprezentace Barbora Vyhnálková (OB Říčany), dvě minuty ztratila Gabriela Šimůnková (KOB Tretra Praha), další minutové manko měla třetí Martina Jirčáková (OOB TJ Slovan Luhačovice).  Muži měli trať o více než kilometr delší. Vítězem se stal Jan Flašar (SK Praga), 39 sekund ztratil Jan Schulhof (OOB TJ Turnov), jeho oddílový kolega Tomáš Dlabaja měl na třetí pozici ztrátu ještě o 2 sekundy větší.
Nedělní klasika budila respekt parametry tratí, nicméně nakonec část terénu byla rovinatější, a tak nebyly problémy s vítěznými časy. Kategorie D21A měla stejnou vítězku jako předešlý den, na nejvyšší stupínek si došla opět Barbora Vyhnálková. Další dvě medailové pozice obsadily členky Oddílu OB Kotlářka: Kristýna Kolínová a Marie Pospíšilová. V H21A zvítězil fyzicky výborně disponovaný Matěj Kamenický (OK Lokomotiva Pardubice), 2:20 ztratil včerejší vítěz Jan Flašar, třetí příčka putovala do OK Kamenice zásluhou Tomáše Rusého.

Více informací:

Klasická trať na ŽB v Mariánských Lázních.

ŽB Čechy východ, ŽB Morava

Spojení ŽB Čechy východ a ŽB Moravy přilákalo podobně závodníků jako do Mariánských Lázní, díky sobotnímu kolu Jihomoravské ligy se ale počet závodníků na klasické trati vyšplhat k 1145. Vše pořádal dva kluby VSK Mendelu v Brně a Beta Ursus Orienteering ve Vranově u Brna. Běželo se ve smíšeném lese v nadmořské výšce 350 – 560 m n. m., který byl členitý a místy poměrně kopcovitý terén bohatý na terénní i porostové detaily. Vrcholový hřeben se skalními útvary, které dominuje prostoru, nebyl z důvodu ochrany přírody využit.
Sobotní klasika proběhla tak jako na západě Čech za velmi horkého počasí, když teplota byla přes 30 °C. Možná i proto rozhodla zkušenost: na prvních třech příčkách v hlavní mužské kategorii H21B vyhráli veteráni: zvítězil Osvald Kozák (KOS TJ Tesla Brno) před Michalem Smolou (SKOB Zlín), skoro desetiminutovou ztrátu již měl Radovan Čech (KOS TJ Tesla Brno). V ženách se postavilo na start pouze 10 dam. Tou nejrychlejší nakonec byla Hana Hlavová (KOB Konice) před Janou Šímovou (OK 99 Hradec Králové), třetí doběhla Magdaléna Tužilová (SK Žabovřesky Brno).
V neděli se uskutečnila krátká trať v mnohem příznivějších podmínkách – polojasné počasí, 24 °C. I tentokrát měla mužská kategorie vítěze Osvalda Kozáka a na třetím místě jeho klubového kolegu Radovana Čecha. Mezi ně se však vklínil v cíli druhý Filip Hadač (Orientační běh Opava). V ženách na nejvyšší stupínek se dostala Jana Šímová, druhé místo patřilo Janě Benešové (SK OB Chotěboř), pro pomyslnou bronzovou medaili si došla Eva Kabáthová (SK Žabovřesky Brno).