Babí léto u Krajníčka
Dnes je 21.11.2018

Orientační běh | Reportáže | Závody | 14.10.2018

Nejprestižnější vrchol domácí sezóny – MČR štafet a družstev – je minulostí. Za krásného počasí a rekordní účasti připravili pořadatelé z VŠTJ Ekonom Praha (EKP) a OOB TJ Sokol Pražák (PVD) dva závody u obce Krajníčko v Jihočeském kraji. Zajímavé souboje probíhaly ve všech kategoriích, titul v družstvech obhájil OK 99 Hradec Králové.

Sobotní MČR štafet

Vše odstartovalo v sobotu ve 12:00, kdy do závodu vyběhlo 55 mužských štafet. Na 1. úseku se střídaly ve vedení zejména štafety OK 99 Hradec Králové (Daniel Vandas) a Magnus Orienteering (Marek Minář). Vandas také první předával, na druhou pozici se probojovala štafeta LPU 2 (Filip Záveský), na dalších pozicích byly ASU, LCE, LPU a PGP. Jan Petržela udržel vedoucí pozici PHK i po druhém úseku, když zařadil 2. nejlepší čas úseku. 7 sekund ztratil na výborně běžícího Daniela Hájka, který vytáhl štafetu SK Žabovřesky Brno na průběžně 3. místo. Mezi tyto dvě štafety se vklínil tým OK Lokomotivy Pardubice, kde běžel Tomáš Kubelka. Velké drama proběhlo na posledním úseku, kde sice Pavel Kubát (PHK) vybíhal s více než tříminutovým náskokem na SK Žabovřesky Brno (Miloš Nykodým), nicméně toto manko postupně mazal, až na 24 sekund na veřejném úseku. Farstovaný pytlík způsobil, že Nykodým měl lepší farstu a hradeckého závodníka udolal. Na doběhu se tak nejdříve objevil brněnský závodník a pro ZBM vybojoval mistrovský titul. Na OK99 zbylo stříbro, bronz vybojovala Severka Šumperk, když finišman Vojtěch Král nejlepším časem dne svoji štafetu posunul z 9. na celkovou 3.pozici. Radek Nožka neměl v pořádku ražení, a tak štafeta LPU do bojů o cenné kovy nezasáhla.

GPS H21: 1. úsek, 2. úsek, 3. úsek

Aréna MČR štafet a družstev. Foto: Jan Balogh.

V ženách byly ve vedení po 1. úseku dvě štafety – shodný čas 44:30 dosáhly jak Magdalena Čermáková (TJ Slovan Luhačovice) a Natalia Hiklová (SK Žabovřesky Brno), 16 sekund ztratila štafeta Kamenice (Monika Doležalová), ztrátu kolem minuty měly týmy SJC, ZBM 3 a CTB. Na druhém úseku vybojovala pro ZBM další náskok Adéla Indráková, slušně ale běžela i Anna Štičková a vytáhla Severku Šumperk na průběžné druhé místo se ztrátou 1,5 min. Třetí zůstala OK Kamenice, za kterou druhý úsek běžela Petra Aschermannová, další minutu zpět bylo OK99. Další štafety už měly velkou ztrátu a bylo by velké překvapení, kdyby zasáhly do bojů o medaile. Na poslední úseky nasadily týmy ty nejlepší. Skvělou letošní formu potvrdila Tereza Janošíková (SSU), na trati doběhla Jindru Hlavovou (ZBM), utekla ji, a tak šumperská štafeta brala zlato, na SK Žabovřesky Brno zbylo stříbro. Boj o bronzovou medaili byl velmi těsný, nakonec byla úspěšnější Denisa Kosová (PHK), když o 3 sekundy porazila Terezu Čechovou (KAM).

GPS D21: 1. úsek, 2. úsek, 3. úsek

Nejlepší devítka žen na MČR štafet 2018. Foto: Roman Zbranek.

Nedělní MČR družstev

V neděli bylo ještě tepleji, než předešlý den. Dospělé čekala porce 46,9 km. A velké rozdíly mezi jednotlivými kluby nastal již po prvním úseku. Z něho doběhl nejdříve Jakub Glonek (AOP), Otakar Hirš (ZBM) měl ztrátu 42 sekund, třetí byl v cíli pardubický Matěj Kamenický (+1:21). Spolufavorité z PHK a SSU měly ztrátu okolo 2 min. Druhý úsek již tradičně běhají ženy, ve vedoucí pozici se objevily SK Žabovřesky Brno (Natalia Hiklová) a Severka Šumperk (Anna Štičková). Třetí místo držela stále Lokomotiva Pardubice (Martina Zvěřinová), další družstva měla manko přes 1,5 min. Nejkratší třetí úsek měnil opět pořadí. SSU nasadila Václava Krále, který i přes bojovný výkon nabral dvou a půl minutovou ztrátu na dvojic Štěpán Zimmerman (ZBM) – David Procházka (LPU). Na čtvrtou pozici vytáhl tým OK99 Hradec Králové Jan Bendák, když v cíli ztrácel 2:54 na brněnské Žabovřesky. Pardubická Lenka Knapová na 4. úseku vyběhla svému družstvu průběžné vedení o 1:15 na PHK (Barbora Chaloupská), o dalších zpět sekund se propadla na třetí místo štafeta ZBM (Jindra Hlavová), bramborovou pozici hájila Severka Šumperk (Lenka Poklopová).

Část tratě 1. úseku kategorie dospělých.

Ale vše bylo otevřené, na všechny závodníky čekal nejdelší pátý úsek. Zde ukázala Daniel Hájek všem, v jak výborné formě na podzim běhá a opět Žabiny vytáhl na vrcholný stupínek. Lehce nad půl minuty ztratil Pavel Kubát z OK99 Hradec Králové, necelé dvě minuty měla manko Lokomotiva Pardubice (Tomáš Kubelka). Čtvrtá Severka (Martin Poklop) nabrala další dvě minuty ztráty a trochu se ji stupně vítězů oddalovaly. 6. úsek = další přeskupení na předních příčkách. Jana Knapová (OK Lokomotiva Pardubice) svůj úsek ovládla a posunula pardubický tým opět do vedení. Další pozice byly ale těsné. V jedné minutě doběhla i druhá Adéla Indráková (SK Žabovřesky Brno) a Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové). SSU se medaile znovu oddálila, Tereza Janošíková měla v cíli po šestém úseku manko 5:35. Radek Nožka, Miloš Nykodým nebo Jan Petržela – kdo doběhne svému týmu pro zlatou medaili? Už po první farstě byl ve vedení Jan Petržela, náskok navyšoval. Až do divácké kontroly myslel, že bojuje o 2. místo. Nevyrovnanost farst ale způsobila, že zcela utekl jak Miloši Nykodýmovi, tak Radku Nožkovi a v cíli se mohli zelenožlutí radovat z obhajoby titulu. Nakonec skoro 3 minuty ztratily SK Žabovřesky Brno, třetí doběhl OK Lokomotiva Pardubice.

GPS dospělí: 1. úsek, 2. úsek, 3. úsek, 4. úsek, 5. úsek, 6. úsek, 7. úsek

Doběh DH21 na MČR družstev. Titul obhájil OK99 Hradec Králové, když porazili na druhém místě SK Žabovřesky Brno a třetí OK Lokomotivu Pardubice.

Zveřejnil(a) O-News.cz dne Neděle 14. říjen 2018

V žácích doběhla první Jihomoravská oblast před Ještědskou a Středočeskou oblastí, když do bojů o nejvyšší příčky nezasáhla Praha kvůli diskvalifikaci. V dorostu nenechal nikoho na pochybách OK Lokomotiva Pardubice a oběhl jsi pro titul (2. Tesla Brno, 3. OK Kamenice).