Akademické MS: Závěr šampionátu se Čechům povedl lépe
Dnes je 22.09.2018

OB ve světě | Orientační běh | 21.07.2018

Posledním závodem Akademického mistrovství světa ve Finsku byly sobotní štafety. Běželo se opět v kamenitém terénu se skalními plotnami a občasnými bažinami, každá mapová chyba byla ve výsledku potrestána značnou ztrátou. Na startu byly připraveny i čtyři české štafety: za ženy ve složení Tužilová-Zháňalová-Horčičková a Šiková-Štičková-Voborníková, za muže pak Minář-Sýkora-Kubelka a Mudrák-Navrátil-Horvát.

Jako první se do závodu po výstřelu z kanónu vydalo 35 ženských štafet. Na prvním úseku sice obě naše štafety chybovaly na stejné farstě, ale jinak běžely dobře a předávaly ve druhé skupině se ztrátou kolem 25 vteřin. Na druhém úseku naše závodnice opět skvěle spolupracovaly a držely se v popředí. Ovšem na farstě před diváckým úsekem přišla chyba obou našich štafet, z které Zháňalová ještě vyšla celkem dobře, ale Štičková tam ztratila kolem dvou minut. Česká A štafeta předávala na 4. místě o vteřinu za třetím Německem. Horčičková na posledním úseku předběhla Němku i Švýcarku, pak ale přišla chyba, po které spadla na 4. místo, které udržela až do cíle. Vyhrály Norky, druhé skončily Finky a třetí Švýcarky, 4. CZE A, 15. CZE B.

Chyba Venduly Horčičkové na posledním úseku

Během závodu žen se na trať vydali muži, kterých do lesa vyběhlo dokonce 42. Po prvním úseku předával Marek Minář se ztrátou dvou minut na vedoucí Finsko B, ale zároveň byl v kontaktu s ostatními štafetami. Na druhém úseku běžel velmi dobře Vojtěch Sýkora, ale velké chyby na pátou a sedmou kontrolu mu nedovolily se posunout na lepší než průběžně 11. místo. Ještě lépe zvládl druhý úsek Šimon Navrátil, který zaběhl 11. čas na úseku a vrátil českou B štafetu do TOP20. Tomáši Kubelkovi se na finiši povedlo dotáhnout naši štafetu na konečné 7. místo (5. místo v redukovaném pořadí). Vyhrálo Norsko, o zbylé medaile bojovaly tři štafety, z nichž bylo šťastnější Finsko A a Švýcarsko. Štafeta CZE B skončila 19.

Marek Minář na startu závodu

Páteční long

Závodu štafet předcházela v pátek klasická trať v pravém severském terénu. Z našich mužů běžel nejlépe Tomáš Kubelka, který ovšem hned na první kontrolu chyboval a ztratil 4 minuty, zbytek závodu pak odběhl ve spolupráci s Jensem Rannolsem, celkově to znamenalo 11. místo se ztrátou 5:34 na vítěze Jonase Eggera. Marku Minářovi závod fyzicky nesedl, ale přesto z toho bylo solidní 22. místo, Štěpán Mudrák a Šimon Navrátil skončili ve čtvrté desítce. “Já se Štěpánem jsme šli skoro stejný kanál, asi 10 minut chyb. Ale bylo to nádherný, prostě sever,” komentoval trať Navrátil. Mezi ženami se povedlo Magdáléně Tužilové dokonce probojovat do TOP10, jen o místo zpět (11.) byla Vendula Horčičková. Obě ztratily přes šest minut na vítěznou Norku Marii Olaussen. “Měla jsem především radost, že se mnou zase spolupracovalo moje tělo a já si připadala, že běžím. Určitě k tomu pomohla změna počasí – díky bohu “jen” 28 stupňů a hlavně zataženo. Ve výkonu byly nějaké chyby, které mě bohužel stály lepší umístění. Příště precizně až do konce! Výkon to byl na severský long slušný,” sdělila fanouškům na facebooku Horčičková. Karolína Šiková se nakonec těsně nevešla do TOP20 a Barbora Zháňalová skončila 28.

Tomáš Kubelka na doběhu longu (foto: Šimon Navrátil)