Akademické MČR je za námi
Dnes je 22.07.2018

OB v ČR | Orientační běh | 21.06.2018

Ve středu a ve čtvrtek, 20. a 21. června, bylo Masarykovou univerzitou v Brně uspořádáno Akademické MČR v orientačním běhu. Nejdříve se běžel sprint v Mikulově a druhým závodem byla krátká trať v Brně – Kohoutovicích. Nechyběl ani doprovodný program ve formě neoficiálního Akademického MČR v pivních štafetách.

Mikulovský sprint

Závodníci byli hromadně dopraveni autobusem k hřišti u tamní ZŠ, kde bylo shromaždiště i doběh závodu. Pro všechny byla povinná karanténa, protože závod byl jedním z nominačních na akademické MS. Za velmi teplého počasí se na trať vydali nejdříve akademičky a po nich akademici. Mikulov se ukázal jako orientačně velmi náročný, chybovali téměř všichni závodníci. Tratě stavěl šéftrenér RD Radek Novotný a využil především těžké pasáže v okolí zámeckých hradeb, které byly v několika výškových úrovních. Tratě sice vzdušnou čarou měřily méně než dva kilometry, ale naběhalo se minimálně 2x více, a směrné časy 15:45 se nikomu nepodařilo překonat. Titul akademické mistryně si odváží Vendula Horčičková, která i přes obrovskou chybu na K15 udržela náskok 3 vteřiny na Adélu Indrákovou. Třetí Denisa Kosová se ztrátou pouze 11 vteřin na vítězku těsně uhájila bronz před Barborou Zháňalovou. I mezi muži byl souboj o vítězství velmi těsný. Tomáš Kubelka udělal velkou chybu už na první kontrolu a i přes dobrý výkon ve zbytku tratě měl v cíli ztrátu 2 vteřiny na vítězného Vojtěcha Sýkoru, třetí místo obsadil se ztrátou deseti sekund Marek Minář. Přes 20 závodníků bylo nakonec diskvalifikováno například kvůli průběhu zakázaným prostorem (postup K8-K9 na mapě). Mezi neklasifikovanými byli například i Daniel Hájek, Tereza Čechová či Miloš Nykodým, který vynechal kontrolu.

Brněnský middle

Druhým závodem AMČR byla krátká trať v městské části Brna – Kohoutovicích. Závod opět provázelo tropické horko, na které však byli pořadatelé připraveni dostatečnou zásobou vody. Tratě byly vzhledem k velkému převýšení na sběrnou kontrolu o několik set metrů zkráceny a dobíhalo se pouze “pod kopec”. V prostorově členitém terénu s množstvím rýh zvítězila Adéla Indráková a Tomáš Kubelka. V ženách se na druhém místě se ztrátou 1:24 umístila Magdaléna Tužilová, třetí byla Petra Aschermannová. Mezi muži přišel o vítězství 2 kontroly před cílem Daniel Hájek a ztratil na Kubelku 2 vteřiny, třetí místo patří Adamu Chloupkovi.